Het mannenkoor van Brand Een brouwerij met een eigen koor. Dat kan in Limburg, waar (koor)muziek hoog in het vaandel staat. In deze zuidelijke provincie heeft nagenoeg ieder dorp een eigen (kerk)koor. Deze streektraditie vormde de basis voor de oprichting van het Brandkoor, dat in 1974 het levenslicht zag. Een gesprek met twee van de leden. "Wij kennen een rijke muzika le traditie", vertelt Hub Blezer, secretaris van het Brandkoor. "Van huis uit had de familie Brand eveneens belangstelling voor muziek. Tom Brand, oom van directeur Thijs Brand, was beroepstenor. De Mattheus Pas sion was een van zijn favoriete zangstukken. Geen wonder dat zijn broer, toenmalig directeur wijlen Guus Brand, de oprich ting van het bedrijfskoor toe juichte. Wij deden hem het grootste plezier door zijn lieve lingslied 'Domine, salvam fac Reginam nostram' te zingen, dat de zegen afsmeekt over onze Koningin. In de oorlog werd dat uit volle borst gezongen als slot lied van de hoogmis, maar de Duitsers begrepen de vurige wens niet die in deze Latijnse tekst besloten lag. Overigens was een wat kale receptie aan leiding voor de oprichting van een koor. Brand kreeg hierdoor een officieel bedrijfskoor." Weinig vrouwen Het werd een mannenkoor. Waarom? "Ja, van oudsher wer ken er maar weinig vrouwen in de brouwerij", vertelt voorzitter Martin Bormans. "Bovendien hoeven daar helemaal geen zangstemmen onder te zitten. En met twintig mannen, moet je minstens veertig vrouwen stemmen hebben. Anders is de verhouding in het muzikale geheel zoek. Dat aantal van veertig was duidelijk niet haal baar, dus hielden we het bij Hij vervolgt: "Overigens is een mannenkoor ook heel gezellig. We hebben nu dertig leden, in de leeftijd van rond de veertig tot boven de zeventig. Ze komen uit alle afdelingen van Brand. Helaas zijn er weinig jon geren bij, maar dat heeft ook te maken met de doorstroming in de brouwerij. Er zijn maar wei nig jonge medewerkers bijge komen. Zouden die er wel zijn, dan is het nog maar afwachten of ze ook willen en kunnen zin gen. Maar het enthousiasme van de huidige leden is groot. Bijna iedereen is elke week tij dens de oefenavond aanwezig. We maken bovendien vaak mee dat mensen die moeten over werken, na afloop toch nog even naar de repetitie komen." A capella Alleen maar mannenstemmen dus. En vierstemmig. Want het Brandkoor kent een onderver deling in een le tenor (degene die doorgaans de melodie zingt, te vergelijken met de sopraan partij in een gemengd koor), een 2e tenor, een bariton en een baspartij. "We hebben sinds zes jaar ook een professionele dirigent, Emmanuel Pleijers, die het koor duidelijk naar een nog hoger niveau heeft gevoerd", vertelt Hub Blezer. "Sinds hij voor het koor staat, zingen we nog veel meer verschillende werken dan vroeger. Ons repertoire varieert van volks- en drinkliederen tot en met kerkelijke werken. Elke maandagavond oefenen we tus sen 17.00 en 19.00 uur, waarbij we, als het moet, gemakkelijk twintig bekende liedjes door zingen. Onze dirigent zorgt voor de begeleiding. Tijdens het oefenen gebeurt dat op de piano en tijdens uitvoeringen in de kerk vaak op het orgel. Maar we zingen ook veel a capella (zon derbegeleiding, red.). Daarnaast hebben we sinds drie jaar een soort 'koorkleding'. Vroeger traden we op in een wit hemd met een Brand bierschort. Nu is dat een donkere broek ge worden met bijpassend hesje en Brand das. Een verbetering van onze Public Relations- uitstraling dus." Speciale gelegenheden Er wordt voornamelijk op recep ties en jubilea gezongen, maar ook tijdens speciale gelegen heden zoals bijvoorbeeld het optreden voor de technische directeuren op 8 november 1994. Een bijeenkomst waar ook de heer H. Coebergh van de Raad van Bestuur van Heineken bij aanwezig was. Ook wordt er wel tijdens de mis in de kerk gezongen, al dan niet in combi natie met een ander koor. Zoals bijvoorbeeld tijdens een Kerst concert. "Maar die optredens proberen we te beperken, omdat we in eerste instantie een bedrijfskoor zijn. Bovendien zijn veel van onze leden al lid van een ander koor. Door te veel optredens van het Brandkoor zouden uitvoeringen van de andere koren in het gedrang kunnen komen", vertelt Hub Blezer. Beide mannen zijn voorlopig van plan nog op het koor te blij ven. "Het is gezellig, er hangt een goede sfeer. Je leert mensen van allerlei afdelingen kennen", vertelt Martin Bormans, die bedrijfsleider is van het nieuwe drankendistributiecentrum Zuid Limburg van Brand in Heerlen. "Bovendien maak je hele leuke dingen mee", vult Hub Blezer aan, in zijn dage lijks werk PR-man bij Brand. "En zingen is gewoon hart stikke leuk. Een aanrader voor iedereen." Het koor in vol ornaat

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 20