119 als je je niet druk hoeft te maken over je inkomen wanneer je stopt. Daarvoor heb ik echt waardering." Wennen De eerste maanden niet-actief zijn vielen De Mug niet mee. "Je bent er toch op ingesteld om vroeg op te staan, om naar je werk te gaan. Ineens hoeft dat niet meer. Daar heb ik echt aan moeten wennen. Maar nu vind ik het heerlijk. Mijn vrouw en ik staan 's ochtends lekker wat later op. Op ons gemak ont bijten we en lezen we ieder de krant. Heerlijk... Daarnaast ben ik zo druk als een klein baasje. Ik kan niet precies zeggen waar mee, maar de dagen vliegen voorbij. Mijn hobby, het bou wen van modelzweefvliegtui gen, staat tegenwoordig zelfs op een laag pitje." De Mug heeft dan ook nog genoeg andere lief hebberijen. Hij leest bijvoor beeld graag en begint binnen kort in groepsverband met fitness. Het meest verheugt hij zich op de komende zomer. "Onze grootste hobby is altijd zee, zand en duinen geweest. We hebben ook altijd een huis je gehad in Katwijk. Maar door mijn werk en de activiteiten voor de Heineken Fanfare, waar van ik oprichter en voorzitter was, ging ik daar jaarlijks meest al maar twee weekeinden heen. Nu hebben we een mooie sta caravan gekocht en gaan mijn vrouw en ik zeker een half jaar naar het strand. Langer niet. We zouden niet permanent in die buurt willen wonen. Daarvoor zijn we te veel ver weven met Brabant. Als echte Bourgondiërs en liefhebbers van carnaval kunnen we Brabant niet missen." Goede herinneringen Wanneer Ad de Mug terugkijkt op zijn carrière bij Heineken, doet hij dat met plezier. Natuur lijk was het niet alleen rozegeur en maneschijn. Er is ook een periode geweest waarover hij liever niet zoveel praat. "Ik heb niet alleen ups maar ook downs gekend. Maar over het alge meen heb ik heel prettig gewerkt. De sfeer was altijd fijn. Vooral in het begin was het heel bijzonder. In de jaren vijftig besloot Heineken in Den Bosch een brouwerij te bouwen. In die tijd haalden mensen hooguit vijf flesjes bier in huis, omdat ze een verjaardag hadden. Omdat ik vóór mijn Heinekentijd in de metaal heb gewerkt, sollici teerde ik daar als onderhouds monteur. In die functie werd ik aangenomen maar na een paar maanden ging ik over naar de Ziederij. Tot 1971 heb ik als eer ste zieder gewerkt. Daarna volg den zestien jaar als groepsleider Verpakken. Ik beschouw de eer ste zes jaren in de Ziederij toch als de mooiste tijd. Je maakte de opbouwfase mee, je hielp echt mee aan de opbouw van de brou werij. Tijden waarin het bier- verbruik ontzettend steeg. Een andere periode waaraan ik graag terugdenk, is eind jaren zeven tig. Toen werd alles democra tischer. We kregen meer beslis singsbevoegdheid. Het is voorbij Aan zijn werk in de produktie kwam een einde toen hij na dertig jaar ploegendienst moei te kreeg met slapen. "Dan moet je ermee ophouden. Slaappro blemen slopen je. Daarom ben ik lekerapporteur geworden. Dat vond ik ook een mooie baan. Je komt met heel veel mensen in contact." Contacten heeft De Mug trouwens altijd genoeg gehad. Want naast zijn gewone werkzaamheden, was hij ook betrokken bij carna valsvereniging De Jeppers en de Heineken Fanfare. Van beide was hij de oprichter. Van de Hei neken Fanfare is hij, hoewel hij dat eigenlijk liever niet wilde, van begin af aan bestuurslid geweest. Aan anekdotes dus geen gebrek. Maar ook aan die activiteiten is dit jaar een einde gekomen. "Je moet afscheid kunnen nemen", zegt Ad de Mug beslist. "Weg is weg. Het is leuk af en toe nog eens con tact te hebben met oud-colle ga's, maar voor je zelf moet je een streep trekken onder je werk bij de brouwerij. We zijn nu aan een nieuwe levensfase begonnen. En jonge collega's kan ik alleen maar aanraden: zeur niet te veel, blijf open en eerlijk, doe geen concessies aan je principes en blijf optimis tisch. Je bent nog jong en kunt er nog van alles van maken. Dan kun je later net als ik op een fij ne tijd terugkijken." Francois Withagen De herinneringen van Francois Withagen over zijn dienstver band bij Heineken gaan nog niet verder terug dan 1 okto ber jongstleden. Op die datum werd hij namelijk aangenomen als assistent groepsleider Ad ministratie in het horecagebied Am-sterdam/Utrecht. Hij werkt op het verkoopkantoor in Hoofddorp. Daar wordt de admi nistratie voor Hempoint en de Verenigde Drankenhandel Veraar gevoerd. Na eerdere banen op ondermeer een administratiekantoor en als zweminstructeur solliciteerde hij bij de horecagebiedsvesti- ging. Is Ad de Mug een Heine- ken-man in hart en nieren, Francois Withagen staat nog redelijk blanco tegenover de organisatie. "Heineken is een groot bedrijf en staat bekend als een goede werkgever. Dat geeft zekerheid aan jezelf. Maar ik heb voornamelijk gesolliciteerd omdat de werkzaamheden op de administratie mij aanspraken. Het werk is zo veelomvattend, dat het voor mij een uitdaging betekent. Vooral ook de auto matisering. Ik had nog niet eer der meegemaakt dat je zelf met DOS aan de slag moet." Als we met Francois praten, zit hij nog midden in zijn inwerk- periode. "Ik zit nog volop in het leerproces. Het is de bedoeling dat mijn chef te zijner tijd meer tijd krijgt om zich met automa tisering bezig te houden en dat ik een aantal taken van hem overneem. Zoals nakijken van de facturen en archiveren. Als assistent groepsleider word ik het aanspreekpunt. Althans, dat hoop ik." Hard werken Francois Withagen is enthou siast over zijn baan tot nu toe. "Qua sfeer is het hier heel leuk. De bereidwilligheid van de mensen om mij te helpen is groot. Ik vind het ook leuk als ze belangstelling tonen en vra gen hoe het me gaat. Het zal vast verschillend zijn of je op een brouwerijvestiging werkt of op een verkoopkantoor." Positief Francois ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. "Mijn functie is nog niet voor honderd procent gedefinieerd. Het is in ieder geval geen baan waar je snel op uitgekeken bent. Ik kan me ook heel goed voorstellen dat iemand 37 jaar bij Heineken werkt. Maar je weet maar nooit. Ik studeer nog steeds, SPD. Mis schien begin ik ooit wel voor mijzelf.Tot nu vind ik het heel leuk wat ik doe. Ik leer hier elke dag opnieuw. Dat vind ik het belangrijkste." Francois Withagen 15 vooruitzien

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 15