Brouwerij Heineken in Cambodja Belang in Bulgarije CAMBODJA Phnom Penh Sofia BULGARIJE Stara Zagora Heineken gaat een brouwerij in Cambodja bouwen. Het con tract hiertoe werd 17 oktober getekend. De brouwerij krijgt de naam Cambodia Brewery Limited (CBL). De bouw vindt plaats onder supervisie van Hei neken Technical Services. De eerste bouwfase gaat binnen kort van start en duurt ongeveer achttien maanden. De brouwe rij gaat Tiger en ABC Stout pro duceren. Deze merken worden tot nu toe samen met Heineken bier geïmporteerd. Voor de ontwikkeling van het nieuwbouwproject is een joint venture opgericht met Progress Import and Export Limited (PIE), de Cambodjaanse distri buteur van Tiger bier. PIE zal 20% van de aandelen bezitten en 80% komt in handen van Asia Pacific Breweries Limited (APBL), een joint venture in Singapore tussen Heineken en Fraser Neave. De brouwerij wordt gebouwd in de buurt van de stad Phnom Penh en heeft een aanvangscapaciteit van 170.000 hectoliter. De capaci teit kan geleidelijk worden uit gebreid. Met de voltooiing van de eerste bouwfase is een bedrag gemoeid van 43 miljoen gulden. De bierconsumptie in Cam bodja is met twee liter per hoofd van de bevolking laag. Voor de komende jaren wordt een jaar lijkse groei van 8% verwacht. De totale biermarkt was in 1993 160.000 hectoliter. Naar ver wachting zal dat in het jaar 2000 ongeveer 270.000 hectoliter zijn. Amsterdam Heineken doch- Va m 3 ter Athenian Brewery heeft een 80% belang verworven in de Zagorka brouwerij te Bulgarije. Dit gebeurt via Brewinvest, een joint venture van Athenian Brewery en de Hellenic Bottling Company (Leventis groep). De resterende twintig procent aan delen blijven eigendom van de Bulgaarse staat. Brewinvest wil de komende vijf jaar de brou werij in Zagorka moderniseren en uitbreiden. Zagorka is de grootste brouwe rij en is gelegen in Stara Zagora (het zuiden van Bulgarije). De brouwerij stamt uit 1903 en heeft een jaarlijkse produk- tiecapaciteit van één miljoen hectoliter. Het marktaandeel bedraagt ongeveer 20%. Zagor ka brouwt het in Bulgarije lei dende biermerk Zagorka. Zowel Heineken als Amstel worden in Bulgarije geïmporteerd. De totale biermarkt in Bulgarije bedraagt vijf miljoen hectoliter. De consumptie per hoofd van de bevolking is ongeveer 57 liter per jaar. Strategie De nieuwe aanwinst past in de strategie van Heineken om de activiteiten in Centraal Europa verder uit te breiden. Heineken heeft al een honderd procent belang in de Hongaarse Koma- romi brouwerij en een belang van 24,9% in de Poolse brou werij Zywiec.

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 3