Staande ovatie voor 35-jarige fanfare De Heineken Fanfare bestaat 35 jaar. Dat werd zaterdag J5 november gevierd met een concert in het HOC in Den Bosch. Het resultaat: een staande ovatie van de ongeveer 500 aanwezigen. Een verslag van onze recensent. til Het Opleidingsorkest onder aanvoering van Alex v.d. Akker deed er nog een schepje boven op. Alle groepen muzikanten kregen de gelegenheid, hun kun nen te tonen. Met twee lichte werken van Jacob de Haan werd het publiek voorbereid op het hoofdgerecht: een verzameling van de hoogtepunten uit de musical Les Misérables. De daarna volgende selectie James Bond-thema's deed het kwik in het HOC alleen maar verder stij gen. En dat was precies de juis te temperatuur voor het sluit stuk 'Caribbean Variation'. Fanfare Na de pauze was het de beurt aan het A-orkest van de Hei neken Fanfare. De verwachtin gen waren hooggespannen. Een week eerder had de fanfare namelijk nog een eerste prijs behaald tijdens een federatief concours in Middelburg. Met de jubileumreis naar Ierland nog in de benen, werd de hoogste dag score in de hoogste afdeling (de Vaandel-afdeling) behaald. Voor die hoge score kreeg de Heine ken Fanfare een wimpel. "Met trots kan gezegd worden, ONZE FANFARE is met vlag (vaandel) en wimpel geslaagd", aldus bedrijfsleider Herman Ubbink in een interne mededeling. Ook in het HOC werd door de amateur-musici op hoog niveau gespeeld. Het publiek genoot en werd nog eens extra betrokken bij het geboden programma door de teksten van inleidster Nell Römkens (de vrouw van de voorzitter en zus van dirigent Van Hamond). Een van de abso lute hoogtepunten was het optreden van het tuba-kwartet. De vier tubanisten waren daar voor even uit de 'orkestbak' geklommen. Hun uitvoering van bekende melodieën als 'Stars and Stripes' en 'Zorba de Griek' zette de aanwezigen aan tot meeklappen. Hierdoor ont stond even de sfeer die we inmiddels kennen van de Hei neken Night of the Proms. Niveau "Het niveau van de Heineken Fanfare is eigenlijk te hoog voor een zaal als het HOC", luidde de reactie van een aantal van de bezoekers. Misschien past een volgend concert inderdaad beter in een echte concertzaal. Maar: "Wie zal dat betalen, zoe te lieve Gerritje?", is dan waar schijnlijk de aloude Bossche vraag. In elk geval bleken de hapjes en drankjes in het HOC voldoende reden voor velen om er nog eens goed na te genieten van de fanfare-klanken. Het tuba-kwartet in actie Niet te stoppen Opvallend daarna was de keu ze voor een werk van Franz Léhar. Deze componist werd in 1870 geboren in Komarom, de Hongaarse plaats waar wij nu een Amstel brouwerij hebben. Een andere link is dat 1870 tevens het geboortejaar is van de Amstel brouwerij. Léhars bekendste werk, 'Die Lustige Witwe', stond op het program ma. De Heineken Fanfare, onder leiding van dirigent Mari- nus van Hamond, sloot af met 'Folkfestival'. Dit is een werk van Dimitri Shostakovich, een van de belangrijkste componis ten die Rusland ooit heeft voort gebracht. Dat de muzikanten van de fanfare bij de les waren, bleek uit hun reactie op de laat ste inleiding van Nell Römkens. "Een vrolijke Shostakovich heeft deze Russische volksme lodie op een fantastische wijze verwerkt tot een wervelende en niet te stoppen dans", zei Nell. Gelach klonk op uit de orkest bak, want er was toch wel de hoop dat de dirigent nog die zelfde middag met een eindsig naal zou komen. Dat einde kwam er. Gevolgd door een staande ovatie van het publiek. Het was die zaterdag zomers warm in Den Bosch, ondanks de tijd van het jaar. Dat was ook aan de temperatuur in het goedgevulde HOC te merken. Het programma werd na een kort woord van voorzitter Wim Römkens geopend door de Drumband van de fanfare. Deze liet horen wat er allemaal moge lijk is met ritme-instrumenten. Tijdens de uitvoering van vier composities, trokken de per cussionisten onder leiding van dirigent André Willems alles uit de kast: diverse maatsoorten en verschillende geluidsvolumes, gebruikmakend van alle denk bare percussie-instrumenten.

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 25