Vrumona test systeem voor zuivering afvalwater Bij Vrumona is in juni een proefproject gestart waarbij op een bijzondere manier afvalwater schoon wordt gemaakt. Tijdens de testfase wordt twee procent van het afvalwater van Vmmona apart gehouden en daarna verwerkt door een zogenoemde bio- pluimenreactor. Gedurende twee jaar zal er met het nieuwe systeem worden geëxperimenteerd. Jan Veenhuyzen is milieucoör dinator van Vmmona en tevens coördinator van het proefpro ject: "In samenwerking met een ingenieursbureau ontdek ten we deze techniek. Na veel onderzoek is uiteindelijk deze proefreactor aangeschaft. Voor de proef hebben we bovendien een subsidie ontvangen van de NOVEM, de Nederlandse Onderneming Voor Energie en Milieu. Op dit moment zijn we druk bezig om de mogelijk heden van het systeem uit te proberen." Bio-pluimen Het vervuilde water wordt door de bio-pluimenreactor gepompt. Deze reactor bestaat uit een aantal bakken met daar in een reeks bio-pluimen. De pluimen doen denken aan een vreemdsoortige bloem. Het zijn kunststof ringen met aan de rand ontelbare dunne draadjes. Door het aantal bio-pluimen te variëren, is de mate van zuive ring te bepalen. Aan de kleine draadjes hechten zich namelijk bacteriën. De pluimen zorgen ervoor dat het aantal bacteriën zich goed verdeelt. Het opper vlak waarop de bacteriën zich hechten, is groter dan bij ande re technieken. Dat komt om dat de pluimen goed geordend gestapeld zijn. Bacteriën breken het organisch afval in het water af. M Jan Veenhuyzen toont de bio-pluimen De bacteriën die nodig zijn om de afvalstoffen uit het water van Vrumona 'op te eten', hebben zuurstof nodig om in leven te blijven. Daarom wordt er lucht door de bodem van de reactor in het water geblazen. Nadat het afvalwater in verscheidene bak ken is onderworpen aan de wer king van de bacteriën, komt het in een bezinkbak. Hierin bezin ken de bacteriën die in het water zijn blijven zweven. Er vormt zich vervolgens slib, dat wordt opgevangen en afgevoerd. Het water is nu schoon. "In vergelijking met andere methoden van afvalwaterzui vering blijft er weinig slib over", vertelt Jan Veenhuyzen. "Dat is belangrijk, want hoe minder slib hoe beter het is voor het milieu. De methode van de bio- pluimen is prima geschikt voor Vmmona vanwege het relatief hoge gehalte aan suikers in het afvalwater. Om die af te breken heb je bepaalde bacteriën nodig. Binnen dit systeem gedijen die goed." Veenhuyzen is voorzichtig opti mistisch over de toekomst: "Het is nu nog te vroeg om te zeggen of de proef een succes wordt. De laatste weken beho ren de kinderziektes tot het ver leden en werkt het systeem goed. Als de testresultaten posi tief blijven, zal over anderhalf jaar misschien al het afvalwa ter bij Vmmona met behulp van bio-pluimen worden gezui verd." Overigens heeft deze test geen gevolgen voor het Varkens- voerproject, waarbij limona- deresten worden opgevangen. De bio-pluimenreactor op A het terrein van Vrumona

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 11