Bossche brandweer zesde van Nederland Uitreiking Heinekenprijzen Amsterdam Tijdens een plechtige bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam reikte Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Claus der Nederlan den op vrijdag 30 september de vijf Heinekenprijzen voor wetenschap en kunst uit. Daarbij is de Dr H.P. Heine- kenprijs voor de biochemie en biofysica toegekend aan profes sor Michael J. Berridge, bijzon der hoogleraar aan de Univer sity of Cambridge in Groot Brittannië. De Dr H.P. Heinelcenprijs, die in 1964 voor het eerst werd uit gereikt, wordt gefinancierd door de Heineken Stichting. Zoals bekend dankt zij haar naam aan de chemicus dr. H.P. Heineken (1886-1971), de vader van de heer A.H. Heineken. Inmiddels is de prijs met een bedrag van 250.000 gulden elf maal uitge reikt. De Amsterdamse prijzen voor de Geneeskunde, Milieu en Geschiedenis en de Amster damse Kunstprijs zijn de af gelopen jaren ingesteld door de Stichting Alfred Heineken Fondsen. Deze prijzen worden om de twee jaar uitgereikt aan vooraanstaande onderzoekers en kunstenaars. De weten- schapsprijzen hebben een inter nationaal karakter, terwijl de kunstprijs wordt toegekend aan een in Nederland wonende en werkende kunstenaar. De Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen is verantwoordelijk voor de selec tie van kandidaten voor de prij zen. Da winnaar van de Amster damse Prijs voor de Kunst wordt gekozen door een speciale jury. Spectaculair Professor Berridge ging op zoek naar wat speekselklieren van insekten ertoe aanzet om speek sel te produceren. Wat hij vond, mag in de moleculaire biologie op zijn minst spectaculair genoemd worden: een stofje dat boodschappen doorgeeft tussen alle cellen. Inositoltrisfosfaat heet het. Inmiddels hebben onderzoekers over de hele wereld zich erover ontfermd en lijkt het alsof de stof een belang rijke rol speelt bij kanker, depressies, hartstoornissen en hoge bloeddruk. Deze ontdek king leidde ertoe dat Berridge zich nu volgens een weten schappelijk tijdschrift 'The Citation King of the Eighties' mag noemen. Hij komt twee keer voor in de top tien van 1990 met de meest geciteerde weten schappelijke artikelen in de jaren tachtig. Nauw verwant De Amsterdamse Prijs voor de Geneeskunde was bestemd voor prof. dr. Luc Montaignier, hoogleraar virologie aan het Institut Pasteur in Parijs. Hij ontving de prijs voor zijn ont- De prijsuitreiking door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus aan dr. Michael Berridge Op donderdag 29 september A was er een persbijeenkomst in het Roeischip te Amsterdam dekking van het HIV-virus dat de ziekte AIDS veroorzaakt. Bovendien vond Montaignier een nauw verwant virus: HIV- 2, de belangrijkste veroorzaker van de AIDS-epidemie in West- Afrika. Prof. dr. Peter L.M. Brown, hoogleraar geschiedenis aan de Princeton University, ontving de Amsterdamse Prijs voor Historische Wetenschap. Hij onderzocht de overgang van de heidense Romeinse wereld naar de christelijke wereld. De organisatie Birdlife Interna tional kreeg de prijs voor het Milieu toegekend. Zij bracht in 1992 een rapport uit dat de gesteldheid van de verscheide nheid aan soorten vogels behan delt. Dr. Colin f. Bibby, weten schappelijk directeur, nam de prijs in ontvangst. Voor de Amsterdamse Kunst prijs kwam de schilder Matthijs Röling, tevens docent aan de Groningse Academie Minerva, in aanmerking. Röling ontving de prijs voor zijn gehele oeuvre als schilder. De jury roemde met name zijn onafhankelijk heid, integriteit en vakman schap. len in verschillende situaties. Sinds we de nieuwe aanpak toepassen, zijn de teamgeest en het vertrouwen binnen het team onmiskenbaar toegeno men. Dat was tijdens de afge lopen kampioenschappen dui delijk te merken." Den Bosch De Brandweer van Heineken Den Bosch heeft zaterdag 17 september een zes de plaats behaald tijdens de Nederlandse Brandweer Kam pioenschappen. Het team was de voorrondes van het kam pioenschap, de regionale en provinciale wedstrijden, met succes doorgekomen. In totaal waren er twaalf deelnemers aan het landelijk kampioenschap. Daarbij was het team uit Den Bosch het enige dat afkomstig was uit het bedrijfsleven. De andere deelnemers bestonden voornamelijk uit gemeentelijke korpsen. Volgens bevelvoerder E. van Geffen dankt het team zijn zes de plaats aan de nieuwe manier van oefenen. "We proberen de realiteit zo dicht mogelijk te benaderen. Bij één van onze laat ste oefeningen wisten zelfs de brandweerlieden niet dat het om een oefening ging. Boven dien oefenen we nu regelmatig buiten de deur. Dat heeft als voordeel dat je leert te hande-

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 10