"Ik zou over twee jaar zo weer mee willen" 14 Het was natuurlijk leuker geweest als ze de beker mee naar huis had kunnen nemen, maar dat zat er voor Oranje dit jaar niet in. Toch had collega Ko Grosze Nipper, masseur van het Nederlands elftal, de tijd van zijn leven tijdens het WK in Amerika. "Als ze me voor het Europees Kampioenschap vra gen, ga ik zo weer mee", aldus de enthousiaste vertegenwoor diger van Vrumona. Het begon allemaal heel onver wacht in december. Ko kreeg een telefoontje van bondsarts Frits Kessel. Of Ko, al jarenlang sportmasseur bij de Amster damse voetbalclub AFC, mee wilde met het Nederlands elftal met de WK naar Amerika. Ko stemde in na een gesprek met de bondsarts en fysiotherapeut Rob Ouderland. "Ik werd echter gevraagd om het geheim te hou den. Er kon in die tijd van alles veranderen. Nog steeds was het niet helemaal zeker of toch Cruijff in plaats van Advocaat als coach naar Amerika zou gaan. Vandaar", aldus Ko, die zelf ook altijd heeft gevoetbald. Hij moest daar vanwege een uit de hand gelopen blinde darmontsteking mee stoppen. Op advies van een vriend volg de hij daarop de cursus sport massage, die hij in 1971 met succes afrondde. Daarna werd hij actief in de voetballerij als sportmasseur. Uiteraard was de uitnodiging voor het WK voor Ko en zijn familie een grote verrassing. "Ik was twee jaar eerder al gevraagd of ik stand-by wilde zijn voor het EK in Zweden. Dat is toen niet doorgegaan. Daarna heb ik een hele tijd niets meer vernomen. En nu dit." Gelukkig ging alles door en kon Ko van zijn chef Charles Corver, zelf jarenlang internationaal scheidsrechter, tijdens het WK vrij nemen bij Vrumona. "Het kostte me wel alle vrije dagen die ik had, maar het was meer dan de moeite waard", vertelt hij. Perscontacten Zijn eerste optreden was in Zeist, tijdens de keuring van de spelers. Op 23 mei toog hij naar Noordwijk waar werd getraind voor het WK '94. "Ik was de eni ge nieuweling in de ploeg", ver telt hij hierover. "Niemand ken de mij. Vandaar dat de pers veel belangstelling voor mij had. Dat was wel even wennen. Vooral het omgaan met de pers heb ik moeten leren. Zo werd ik daar een keer geïnterviewd door Barend en Van Dorp van RTL5. Daarna kondigde ons team een tijdelijke publiciteitsstop af. Omdat de televisie-opname van het tweetal was mislukt, vroeg Barend om een nieuwe poging. Dit onder het mom dat hij de persvoorlichter van ons team om toestemming had gevraagd. Ik trapte er in, maar later bleek het om een perstruc te gaan. Hij had helemaal geen toestem ming gekregen." Behalve aan het omgaan met de pers, moesten Ko en de spelers ook aan elkaar wennen. "Mijn collega-masseur was al meer dan tien jaar bij de ploeg en dus een oude bekende van de spe lers. In het begin vroegen de jon gens telkens om hem. Maar dat veranderde snel. Ik werd ont zettend goed in het team opge nomen", aldus Ko, die tussen neus en lippen weg laat weten over verschillende privénum- mers van voetballers te beschik ken. "Als ik een voetbalwed strijd wil bijwonen, hoef ik ze maar te bellen. Dat schetst toch wel een beetje de sfeer." Ook over Dick Advocaat heeft Ko alleen maar lof. "Dat is een fantastische coach. Hij ging heel goed met de jongens om. Luis terde goed en nam goede beslis singen. Van mij mag hij nog lang aanblijven. Een fantastische en oh zo bescheiden man. Ook alle andere medewerkers van het medische team waren prettige collega's." Verzorging Ko volgde zelf elke wedstrijd van het Oranje-team op het veld. "Ik stond aan de zijkant om de spelers van het nodige vocht te voorzien. Een betere plaats had ik niet kunnen hebben." Tij dens de andere (trainings)dagen was Ko druk in de weer met de verzorging. "Samen met de rest van het medische team zorgde ik ervoor dat de spelers genoeg rust en een goede verzorging kregen. Dat is het beste medi cijn tegen de bijna ondraaglijke hitte van Orlando. En verder waren er genoeg ontspannings mogelijkheden om eventuele verveling te voorkomen. Van fietsen tot en met golfen. We zaten in een prachtige omge ving." Jan Wouters is bij Ko favoriet. "Zonder overigens een andere speler te kort te willen doen, want met iedereen heb ik een fijne tijd gehad", aldus Ko. "Jan Wouters en ik lijken op elkaar. Hij is een doorzetter. Hij gaat ervoor. Dat heb ik mijn hele leven ook gedaan. Helaas was het zijn laatste WK. Ook voor Koeman. Ronald bedankte mij tijdens het laatste afscheidsdi ner namens alle spelers voor de prettige samenwerking. Dat deed me goed." Reacties thuisfront Ko is inmiddels al enkele weken thuis en heeft het dagelijkse leven weer opgevat. "Hoewel ik nog dagelijks met de WK wordt Collega Ko Grosze Nipper A. (midden), geflankeerd door Gaston Taument (links) en Ulrich van Gobbel geconfronteerd. Bij elke klant waar ik kom krijg ik reacties van 'Waarom heb je niets gezegd?' en 'Gaaf joh'. Heel erg leuk." Ook zijn thuiskomst was in Oranje gehuld. Vrienden en familie hadden het hele huis versierd. "Maar het mooiste is toch de ervaring die je je hele leven houdt", vindt Ko. "Het meeleven met de jongens. Zoals bijvoorbeeld na de overwinning tegen de Ieren. Prachtig gewoon. We hebben het 's avonds samen met de Ieren gevierd. Zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Maar ook het verdriet na de verloren wedstrijd tegen België (1-0) door de goede verdediging van hun keeper. Hij had gewoon zijn dag. Anders hadden we het gemak kelijk kunnen winnen!" En de verloren wedstrijd tegen Brazi lië. Ko: "Die scheidsrechter had daar nooit mogen staan. Hij had in het toernooi nog geen enke le wedstrijd gefloten. En dan geven ze aan deze man zo'n belangrijke wedstrijd. Onbe grijpelijk. Anders hadden wij in de finale gestaan. Dat was een mooie wedstrijd geworden", vertolkt Ko de gedachten van vele Nederlanders. Ko zou er wat dat betreft graag over vier jaar weer bij zijn. Of over twee jaar bij het EK. "Maar dan winnen we de beker!"

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 14