Warmte-kracht- centrale Den Bosch geopend De warmte krachtcentrale (WKC) die onze Bossche brouwerij sinds kort stoom levert is officieel geopend. Voor zitter J. Blankert van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW) verrichtte 27 juni de openingshandeling. Hij was daarvoor ondermeer gevraagd vanwege het feit dat ondernemers een steeds grotere rol spelen op het terrein van energiebeleid. Grote besparingen Het beleid van Heineken is erop gericht om zo min mogelijk energie te gebruiken. Daarom ook heeft Heineken een belang rijke rol gespeeld bij de tot standkoming van een energie convenant tussen de totale brouwindustrie en het Ministe rie van Economische Zaken in mei 1992. In dit convenant is op dit terrein een aantal concrete afspraken gemaakt. Een voorbeeld daarvan is het streven om in het jaar 2000 ten opzichte van 1989 een energie efficiencyverbetering te bewerk stelligen van 20 procent. Heineken Nederland heeft dat percentage alleen al met de inge bruikname van de warmte krachtcentrale in Den Bosch behaald. Dit zal naar verwach ting niet leiden tot een pas op de plaats. Er zijn binnen de brou werijen nog diverse andere mogelijkheden voor energie- efficiencyverhogende maatre gelen. Wat betreft dit project, is de efficiency verhoogd doordat de hoeveelheid gas die in de Bos sche brouwerij werd verstookt voor opwarmen en koken nu in de WKC wordt gebruikt voor opwekking van elektriciteit èn stoom. Zo ontstaat de eerder genoemde besparing van 22 mil joen kubieke meter aardgas. gelijk aan het verbruik van 9.000 huishoudens. De centra le voorkomt hiermee bovendien de uitstoot van 54.000 ton C02, dat vrijkomt bij de verbranding van aardgas. Het was toenmalig bedrijfslei der De Voogd, die op 18 novem ber 1992 de eerste paal sloeg voor de bouw van de nieuwe centrale. Die bouw vorderde dermate snel, dat een aantal maanden geleden al de eerste stoom kon worden geleverd aan de Heineken-brouwerij in Den Bosch. Tegelijkertijd kon de eer ste elektriciteit worden gele verd aan het openbare net. Tij dens de opening op 27 juni sprak onder anderen Heineken's brou werij-ingenieur Energie en Techniek S.W. Kolff. Hij legde de aanwezigen uit wat de weder zijdse belangen zijn van PNEM en Heineken in dit project: "De PNEM is geïnteresseerd in de flexibele produktie van elektri citeit. Heineken is geïnteres seerd in de afname van rest warmte in de vorm van stoom, die in het brouwproces kan wor den gebruikt. Dit vormt in wezen de basis voor de samen werking, waarbij de PNEM de investering in de produktie-unit heeft gedaan en de centrale beheert. En Heineken heeft zich daarbij garant gesteld voor de stoomafname." De WKC, met op de A achtergrond het Heineken Ontspannings Centrum (HOC) en het terrein van transportonderneming Vermeer De heer J. Blankert tijdens de openingshandeling De centrale, gevestigd aan de Zandzuigerstraat, zal jaarlijks 178.000 ton stoom leveren aan de Heineken-brouwerij in Den Bosch. De stoom, die overblijft bij het opwekken van energie in de centrale, wordt gebruikt voor het opwarmen en koken in het brouwproces. Daarnaast levert de nieuwe centrale per jaar 240 miljoen kilowattuur aan het elektriciteitsnet van de PNEM, de Provinciale Noordbrabantse Energie-Maatschappij. Door de ingebruikneming van de WKC, is een energiebesparing moge lijk van 22 miljoen kubieke meter aardgas per jaar. Dat is

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 8