Van boerenbier naar frisdrank Hij had die dinsdag 28 juni niet verwacht dat maar liefst acht collega's hem thuis zouden ver rassen met zijn jubileum. Die bewuste dag was het namelijk veertig jaar geleden dat vertegenwoordiger Jan Luit voor het eerst Heineken bier verkocht. Een jubileum dat noch zijn collega's, noch Vers van 't Vat zomaar voorbij wil den laten gaan. Jan Luit zat die 28e juni gewoon gezellig buiten op het terras van zijn woning in Wehe den Hoom. Een plaatsje met duizend inwo ners in de kop van de provincie Groningen. Eigenlijk had hij op deze voor hem vrije dag naar de kapper gewild, maar zijn vrouw raadde hem dit af. 'Het komt die dag niet zo goed uit. Ik maak wel een andere afspraak voor je', had ze gezegd. Ze zat namelijk in het komplot dat verkoopleider Bou- dewijn Zwegers had gesmeed. Om 11.00 uur precies stonden de eerste bezoekers op deze wel heel zonnige dag bij Jan op de stoep. Met een taart, want dat hoort er bij als je iets te vieren hebt. De persoon in kwestie was een beetje ontroerd. Later ver telde hij hierover tegen Vers van 't Vat: "Ik was net zo verrast als vier jaar terug toen ik vanwege mijn vele bestuursjaren bij de plaatselijke volleybalvereniging een Koninklijke Onderschei ding kreeg. Heel erg leuk dat ze hieraan hebben gedacht." Boerenbier Jan Luit is geboren en getogen in het huis aan de Memaweg in Wehe den Hoom. Op die plek woont hij nog steeds. Zijn opa had er een bierbrouwerij en brouwde hier boerenbier, dat hij op fust aan de boeren verkocht. Zijn vader maakte er later een limonadefabriek/drankenhan del van en sloot een contract met Heineken voor de leveran tie van Heineken bier in de kop van Groningen. "Ik hielp als kleine jongen mijn ouders al met het plakken van etiketten en het wassen van de flessen. Ook mijn broer en zus hielpen al vroeg in het bedrijf mee. En kwam mijn vader op een afle veradres een kratje bier tekort, dan brachten wij het op de fiets naar hem toe. Ja, dat kun je je nu niet meer voorstellen." Jan heeft nog vele herinneringen uit die tijd. "Ik kende de klanten van mijn vader goed en was bij de meeste kind aan huis. Zo kwam ik ergens 's morgens vroeg bij een klant geld ophalen. Omdat hij zo snel geen geld kon vinden, zei ik op z'n Gronings dat hij dan maar in alle hoeken en gaten moest kijken voor geld. Hij is toen zo kwaad op me geworden, dat ik er meteen uit werd gegooid. Pas jaren later hoorde ik dat hij de hele nacht aan een kapotte vrachtwagen had gesleuteld, net was gaan sla pen en het daardoor op zijn zachtst gezegd niet erg kon waarderen dat een snotjochie hem zo vroeg wakker maakte voor een beetje geld. Ik heb ook nooit meer op die manier iets gevraagd." 50/50 basis Jan is de enige van de familie die nog altijd bier verkoopt. "Mijn broer en zus zijn een andere rich ting opgegaan", vertelt hij hier over. "Ik ben bij mijn vader in opleiding gegaan en werd later zijn compagnon op 50/50 basis. In die tijd hebben we de handel ook aan Heineken verkocht en na de sluiting van de dranken handel hier (1970), werd ik ver tegenwoordiger bij dranken handel Groningen B.V. in Groningen. Overigens was die drankenhandel van mijn oom geweest. Hij was kort daarvoor met pensioen gegaan." Jan heeft nooit spijt van de beslissing tot verkoop gehad. "Uiteraard gaat er wel iets door je heen van: 'Ik ben de derde en de laatste generatie Luit van deze limonadefabriek. Dat was ik toch wel geweest, want mijn zoon en dochter zijn allebei een andere richting opgegaan. Nee, het was een goede beslissing en mijn vader en ik stonden er alle bei achter. Er was geen toe komst meer om als zelfstandi ge agent door te gaan." Overigens komt hij in zijn hui dige werk als vertegenwoordi ger nog steeds bij oude klanten van de firma Jan Luit en zoon. "Ik kom nu al zo'n 27 jaar bij een oude klant van ons over de vloer. Die man is jonger dan ik, maar hij kan zich ons bedrijf nog goed herinneren. En zo zijn er nog wel meer die ik nog uit die tijd ken." fan Luit voor zijn huis waar in vroeger de drankenhandel was gevestigd Het lijstje van Jan Heineken of Amstel! Zelf drink ik altijd Heine ken. Maar ik lust ook Amstel 1870. Fiets of auto1 Allebei. Als ik op vakantie ga, neem ik de fietsen achter op mee. Heerlijk uitwaaien. Vakantie in het buitenland of in het binnenland! Maakt me niet uit. Als het maar rustig is. Want dat zoek ik in mijn vakantie: rust. Het is in mijn baan al druk genoeg. Oude flessen Jan houdt zelf de herinnering ook levend. Hij woont nog steeds in het woonhuis van de voormalige limonadefabriek/ drankenhandel. De naam 'Luit' boven de garage-ingang, vroeger de opslagruimte van de dran kenhandel, herinnert daar nog steeds aan. "Ik heb hier ook nog een aantal flessen van de limo nadefabriek. Die heeft mijn vader hier per ongeluk laten staan. Daar ben ik nu heel erg blij om." Hij toont een flesje en een mapje met oude etiketten. "Al deze limonades bestaan niet meer. Hoewel onze lemon citroen qua smaak heel veel lijkt op Sourcy Citroen dat Vru- mona nu maakt." Kwaliteitsprodukt Jan werkt nog altijd met plezier bij Heineken. Hij is dan ook een echte Heineken-man. Als het aan mij ligt, ga ik hier voorlo pig nog even mee door", geeft de inmiddels 57-jarige Jan als commentaar. "Heineken is voor mij een kwaliteitsprodukt en een begrip. De naamsbekend heid is ontzettend groot. Het merk is bovendien gewild, ook hier in Groningen. Natuurlijk hebben we met name in de stad Groningen veel concurrentie van Oranjeboom. Maar dat is historisch gegroeid door de vele panden die deze collega in Gro ningen had." Geen afscheid dus, maar wel een nieuw begin. Want na zijn vakantie gaat Jan er weer hard tegenaan. "Ik ben nu eenmaal een vertegenwoordiger in hart en nieren."

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 14