Stevens verruilt Ridder voor Brand Dr H.P. Heinekenprijs voor Engelse wetenschapper Maastricht/Wijlre De directie van Brand Bierbrouwerij B.V. wordt per 1 juni aanstaande uit gebreid met een derde directie lid. R. Stevens, tot die datum directeur van brouwerij De Rid der in Maastricht, is benoemd in de functie van directeur Mar keting en Thuis verbruik. In het driemanschap is algemeen directeur Th. Brand verant woordelijk voor Produktie, Financiële Zaken en Perso neelszaken en is M. Jaminon directeur Horeca. De benoe ming van een directeur voor Marketing en Thuisverbruik past in de strategie van Brand om alle kansen te benutten die de markt biedt. Stevens wordt bij De Ridder opgevolgd door P. van Dongen Torman. Amsterdam De Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) te Amsterdam kent de tweejaar lijkse Dr H.P. Heinekenprijs voor biochemie en biofysica toe aan dr. Michael J. Berridge. De winnaar is hoofd van het 'Laboratory of Molecular Signalling', afdeling Zoölogie van de Universiteit van Cam bridge, Engeland. De prijs uitreiking zal 30 september plaatsvinden in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De Dr H.P. Heinekenprijs bestaat sinds 1964. Berridge ontvangt de prijs voor zijn bij drage aan onderzoek naar bio logische processen als groei en vruchtbaarheid. De weten schapper heeft ook belangrijke overzichtsartikelen op zijn naam staan, die voornamelijk in het gerenommeerde weten schappelijke tijdschrift 'Nature' zijn gepubliceerd. Volgens de KNAW zijn er maar weinig wetenschapsbeoefenaren die in staat zijn de hoogtepun ten uit het omvangrijke vakge bied van de biochemie en bio fysica te selecteren en zo helder te presenteren als Berridge. Zijn artikelen behoren tot de meest geciteerde uit de jaren tachtig en negentig. Dr. Berridge heeft zijn werk zaamheden verricht met een kleine groep. Hij werkte echter tegelijkertijd zeer actief samen met collega's die hem konden helpen de wetenschappelijke vragen te beantwoorden. "Ineen tijd dat veel onderzoekers meer managers van wetenschap zijn dan zelf wetenschapper, is hij een voorbeeld van hoe belang rijke ontdekkingen nog steeds kunnen worden gedaan door individuele wetenschappers die het juiste experiment op het juiste moment doen," aldus de Koninklijke Nederlandse Aka demie van Wetenschappen. Andere prijzen De Dr H.P. Heinekenprijs (250.000 gulden], wordt geH- nancierd door de Heineken Stichting. Op 30 september worden nóg vier tweejaarlijkse prijzen door de KNAW uitge reikt, die met Heineken te maken hebben. Ze worden namelijk gefinancierd door de Stichting Alfred Heineken Fondsen. Deze vier prijzen wor den in 1994 als volgt toegekend: De Amsterdamse Prijs voor de Geneeskunde (250.000 gulden) gaat naar professor L. Montag- nier. Hij is als hoogleraar ver bonden aan het 'Institut Pas teur' in Parijs en is tevens directeur onderzoek van het Franse 'Centre National de Recherche Scientifique'. Mon- tagnier ontvangt de prijs voor het ontdekken van zowel het aids veroorzakende virus HIV als een nauw verwant virus (HIV-2) dat de belangrijkste ver oorzaker van de aids-epidemie in West-Afrika bleek te zijn. De Amsterdamse Prijs voor het Milieu (250.000 gulden) is toe gekend aan dr. C. Bibby, direc teur van de afdeling onderzoek van 'BirdLife International' te Cambridge, Engeland. De jury wil hiermee het werk van Bird- life, het wereldwijde samen werkingsverband van vogel beschermingsorganisaties, stimuleren. Dr. Bibby leidt een kleine onderzoeksgroep in Cambridge en hij is tevens verantwoordelijk voor onder zoeksprogramma's in ongeveer 70 landen. Volgens het KNAW zijn vogels uitstekende indica toren voor de toestand van het milieu. Ze zijn gemakkelijk waarneembaar en beter bestu deerd dan vrijwel alle andere leven op aarde. De Amsterdamse Prijs voor de Historische Wetenschap (150.000 gulden) gaat naar pro fessor P.R.L. Brown. Hij is hoog leraar aan de Princeton Univer siteit in de Verenigde Staten. Brown krijgt de prijs voor zijn studies over de overgang van de heidense Romeinse wereld naar de christelijke wereld. Die over gang voltrok zich geleidelijk in de late Oudheid. Het onderzoek van de professor heeft het inzicht in de Europese geschie denis bevorderd. De jury van de Amsterdamse Prijs voorde Kunst (50.000gulden) bekroont de schilder Matthijs Röling voor zijn gehele oeuvre als schilder. In zijn werk nemen monumentale wand- en plafond schilderingen een bijzondere plaats in. De jury wil met deze prijs benadrukken dat Röling een inspiratiebron voor velen is. Dit vanwege zijn realistisch geschilderde werken alsmede door zijn leraarschap aan de Aca demie Minerva in Groningen.

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 26