"Ik weet altijd de nieuwste moppen" T Vorig jaar was het 25 jaar gele den dat Bert Enklaar voor het eerst Heineken bier verkocht. Toch is Bert nog maar drie jaar officieel in dienst voor ons con cern. Daarvóór werkte hij bij Bierhandel Janssen, die in 1991 door Heineken werd overgeno men. Bert Enklaar kijkt met een glim lach op zijn 25-jarig Heineken- jubileum terug. "Daar heb ik veel opmerkingen over gekre gen", zegt hij met een lach. "Nog maar twee jaar in dienst en nu al een gouden speldje, zeiden mijn collega's plagend." Maar dat hij het verdiend heeft, daar is iedereen het over eens. Want Bert verkoopt al sinds 1968 Hei neken. "In dat jaar begon ik als drankenvertegenwoordiger voor bierhandel Janssen in Arn hem", vertelt hij. "Ik kon daar zo zonder opleiding beginnen. Al die tijd heb ik Heineken ver kocht. Wat dat betreft hebben de horeca-ondememers uit mijn werkdistrict mij altijd al als Hei- neken-man gezien." Meer administratie Agent Janssen werd in 1991 door Heineken overgenomen en is opgegaan in drankenhandel Rijkerswoerd, een volledige Heineken-dochter. Een veran dering waar Bert erg aan moest wennen. "De communicatielij nen werden langer. Tot die tijd had ik alleen maar te maken met de directeur. Ik rapporteer nog steeds rechtstreeks aan de bedrijfsleider, maar ik moet nu veel meer schriftelijk vastleg gen. Ook kreeg ik met een veel groter bedrijf te maken. Dran kenhandel Rijkerswoerd heeft 36 medewerkers in dienst. Bij Janssen waren dat er 13." Van die dertien zijn er drie overge gaan naar Rijkerswoerd. Daar was Bert dus één van. "We moesten in het begin leren onze horloges gelijk te zetten. We hadden tenslotte met een geheel nieuw team te maken. Dat ging niet helemaal pro bleemloos. Maar een horloge maker bleek niet nodig en ik kan stellen dat ons uurwerk nu goed en soepel loopt." Ook qua opleiding is er sinds de overname veel veranderd. "Vroeger moest je alleen een goede babbel hebben en goed met mensen kunnen omgaan, wilde je drankenhandelverte genwoordiger worden. Zo ben ik er ook ingerold. Tegenwoor dig zijn die eigenschappen nog steeds handig, maar moet je ook allerlei cursussen volgen. Zo werd ik na 23 jaar voor het eerst opgeleid en kreeg ik een cursus telefonisch verkopen, verkoop technieken en een opleiding in klantvriendelijkheid. Heel leuk en interessant. Alleen had ik sommige van die verkooptech nieken graag eerder geweten." Concurrentiestrijd Bert behield na de overname hetzelfde werkgebied, inclusief de in Arnhem gelegerde mili- Bert Enklaar: "Ons uurwerk loopt nu soepel" tairen. "Daar was ik heel blij om, want die heb ik altijd met veel plezier bezocht. Ik heb op een gegeven moment een hevi ge concurrentiestrijd gevoerd met collega-brouwer Amstel. Amstel wilde graag de bierleve ranties aan de militairen van ons overnemen. De strijd was op een gegeven moment zo hevig, dat ik bijna elke avond bij de militaire leiding aan tafel zat om de Heineken-leveranties veilig te stellen. En dan te bedenken dat Amstel nu onder deel is van ons concern." Hij lacht. Wie veel mensen ontmoet, heeft veel te verhalen. Bert dus ook. "In de horecabedrijven hoor ik altijd de nieuwste mop pen. Die komen uitstekend van pas op een verjaardag. Ik heb er altijd een voor handen." Maar behalve moppen, kan Bert ook heel wat anekdotes vertellen. Zoals bijvoorbeeld zijn misge lopen carrière als drummer. "Een paar jaar geleden opende een horecaondernemer een muziekcafé in Arnhem. Hij hoorde dat ik in mijn vrije tijd de drum bespeel en vroeg of ik niet eens samen met collega Ruud Vink (van de band C'est Tout) bij hem in het café wilde optreden. 'Ja hoor, dat is goed', zei ik in mijn enthousiasme. Het lijstje van Bert Heineken of Amstel! Heineken. Tenzij iemand mij een Amstel aanbiedt. Porsche of Mercedes 1 Mercedes Jazz of Blues 1 Beide. Groot of klein kantoor! Groot. Mijn collega's en ik willen graag een groter kantoor. Computer of hangmap! Hangmap. Maar als ik per se met een computer moet werken, vind ik de overstap ook niet erg. Als ik er maar les in krijg. Een gewoon horloge of een van Heineken Een gewoon horloge. Anders willen ze er allemaal een. Favoriete voetbalclub Vitesse Arnhem natuurlijk! En ons nationaal elftal. Ik ga zeker kijken. Maar belofte maakt schuld. Enkele dagen later belde hij me op met de vraag wanneer we ein delijk eens kwamen. Dat optre den is er overigens nooit van gekomen, want kort daarop werd de zaak gesloten. Hij gaf me daar toch wel een beetje de schuld van. Want als ik nou had opgetreden.Het betekende een vroegtijdig einde van mijn drumcarrière." Stekker vergeten Een andere anekdote komt uit de beginperiode van Berts func tie als drankenhandelvertegen woordiger... De tijd dat de mobiele tapinstallaties (de zoge heten bierkoelers) net in de mode kwamen. "Ik werd een keer midden in de nacht uit mijn bed gebeld door een in paniek geraakte horecaonder nemer. Zijn tapinstallatie deed het niet. Hij kreeg deze met geen mogelijkheid aan de praat. Ter plekke bleek de stekker niet in het stopcontact te zitten. Ondanks het late tijdstip kon den we er uiteindelijk allebei toch om lachen. Hoewel die horecaondernemer wel twee keer moest kijken, vóórdat hij begreep dat hij echt niet in de maling werd genomen." Het mooiste moment in zijn carrière vond Bert wel de jam sessies in café De Buik in Am- hem. Een begrip in die stad. "Daar kwamen in de zomerpe riode militaire bands uit diver se NATO-landen naartoe voor de toen zeer bekende NATO- Taptoe. Dat waren altijd twee vermoeiende, maar zeer inte ressante weken", geniet Bert Enklaar nog zichtbaar. "Helaas is de NATO-Taptoe ter ziele gegaan. Er zijn echter tal van evenementen voor in de plaats gekomen. Daarom ga ik altijd extra vroeg op vakantie om die mee te kunnen maken. Dit jaar komt daar nog een belangrijk evenement bij, omdat het vijf tig jaar geleden is dat er om Am- hem werd gevochten. Het is de bedoeling dat alle oud-vetera nen die nog in leven zijn naar Nederland komen. Daar wil ik absoluut bij zijn. Deze reünie betekent ook extra werk voor de drankenhandel, want de vete ranen lusten graag een Heine ken bier. Ze zijn bovendien ver woede verzamelaars van de halve literglazen. Dat is wel uit vorige reünies gebleken. Ik ga wat dat betreft weer een mooie tijd tegemoet."

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 22