Een nieuw vaatje aangeslagen In deze rubriek belichten wij nieuwe of vernieuwde horecabedrijven waar een of meer van onze biermerken worden geserveerd. Deze maand aandacht voor Grand Café Doria in Haarlem. Haarlem is sinds kort een Grand Café rijker. In het centrum van Haarlem aan de Grote Markt nummer 16 heeft namelijk Grand Café Doria op 22 april haar deuren geopend. De eige naars zijn geen onbekenden in de Haarlemse horecawereld. Want de familie Raiola heeft nog vijf andere horecazaken. Daaronder een groot specialitei tenrestaurant aan het Houtplein en een dertig jaar oude pizzeria, een van de eerste in Haarlem. Nu is daar Grand Café Doria aan toegevoegd. Vroeger zetelde in het uit 1870 daterende pand de rederijkamer, een soort sociëteit voor handelsmensen. Vervolgens was er lange tijd een kleding zaak in het pand gevestigd. Toen de familie Raiola het pand van de gemeente huurde, moest dan ook alles worden verbouwd om er een horecazaak van te kunnen maken. De verbouwing was mede zo ingrijpend, omdat onder het pand, eigenlijk in de gewelven, een kelder is uitge graven. "Wij wilden graag een kelder vanwege de romantische uitstraling", vertelt Mino Raio la. "We hebben de kelder zelf uit gegraven. Nu staat hij vol met zitbanken, in diverse kleuren en van verschillende materialen, en grote planten om een huiselij ke, romantische sfeer te creëren. Hier kunnen mensen in alle rust met elkaar praten en drinken. Het is uniek, want de kelder vloer ligt twee centimeter boven grondwaterniveau. We hebben de nieuwste pompen geïnstalleerd om te zorgen dat het pand droog blijft." Eigen ontwerp Boven ademt de zaak een geheel andere sfeer uit. Hier geen hui selijkheid en romantiek, maar veel koper, graniet, marmer en Italiaans notehout. Een chique uitstraling, die past bij een Grand Café, is het gevolg. "Mijn vader heeft alles zelf ontworpen. Alles wat in de zaak staat, hebben we uit Italië laten komen. Van serviesgoed tot meubilair." Vader Raiola heeft ook de bar zelf ontworpen. Bewust is voor een bijzondere, niet rechte, vorm gekozen. Het is een bar uit één stuk geworden met één grote doorlopende koeling. Aan de kant van de bediening is hij van roestvrijstaal. Aan de kant van de bezoekers van Italiaans note hout, zwart graniet en wit mar mer. Een dikke leren bekleding voorkomt dat iemand die op een barkruk zit, zijn knieën kan sto ten. Natuurlijk wordt er Heineken getapt. Want de Raiola's hebben al dertig jaar een relatie met onze brouwerij. Omdat de zaak over drie net afgevulde kelder- dagochtend een brunchconcert met klassieke muziek. En bijna vanzelfsprekend zullen tijdens de komende WK alle voetbaluitzendingen te zien zijn op TV-monitoren door het hele pand. V.l.n.r. Mino Raiola met Dennis Bergkamp en Wim Jonk biertanks beschikt, was er geen moment angst voor biertekort door de staking. "En als dat wel het geval geweest zou zijn, dan waren we op vakantie gegaan", zegt Mino beslist. "We zien Heineken als partner, dus we zouden geen ander bier nemen. Dat kan toch niet met zo'n uitstraling?" Bovenal gezellig Het Grand Café dankt zijn naam aan de koninklijke familie Andrea Doria die in hetzelfde stadje woonde als het echtpaar Raiola, zo'n twintig kilometer onder Napels. Naar hen is destijds ook het luxe cruise schip genoemd, dat in het mid den van de jaren vijftig na een aanvaring met de 'Stockholm' voor New York is gezonken. Het motief van de parketvloer en de cottagetegels op de verhoogde vloer zijn hetzelfde als in het cruiseschip het geval was. "Wij hebben gekozen voor een mooie, luxe inrichting maar met de klemtoon op gezellig. Omdat Haarlem de meeste horecazaken van heel Nederland heeft, is het Haarlemse publiek verwend. Daarom moesten we iets ontwerpen dat hen zou aan spreken", legt Mino Raiola uit. Openingstijden Grand Café Doria is alle dagen geopend, van 10.00 tot 02.00uur. De keuken is open tot ongeveer 22.00 uur. Doria biedt de gas ten een uitgebreide grote kaart. Tevens heeft Doria -als enige in Haarlem- een crêperie met vele crêpes en pannekoeken. Op 18 april is de zaak officieus geopend door drie bekende in Italië spelende voetballers. Wim Jonk, Dennis Bergkamp en Bry an Roy waren naar Haarlem gekomen om het geheel luister bij te zetten. "Ze wilden dat graag voor me doen. Ze zijn vrienden van mij. Alle Neder landse voetballers die in Italië gaan spelen, begeleid ik name lijk. Jammer genoeg was op die datum de zaak nog niet geheel klaar. De officiële opening vond daarom drie dagen later plaats. In de kelder hebben we een knalfeest gehouden voor vijf tienhonderd genodigden. En ook Freddy Heineken was erbij", zegt hij gekscherend. Doelend op een van de Shires voor de Heineken-spanwagen die tot verrassing van de fami lie Raiola bij Doria kwamen opdraven. Elke vrijdag- en zaterdagavond is er livemuziek en elke zon-

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 21