mmïm dat de kwaliteit van de terugge wonnen kunststof (zonder het cadmium) veelbelovend is." In grote lijnen bestaat het nieu we verwerkingsproces uit vier stappen. Eerst worden de krat ten versnipperd tot deeltjes (in de proeffase was dat kleiner dan 10 millimeter). Vervolgens wordt het verkleinde krattenmateriaal opgelost. Na oplossing wordt het cadmium via microfiltratie gescheiden van de oplossing. Daarna wordt de kunststof teruggewonnen uit het oplos middel. Pjotr van Oeveren: "De resultaten zijn herhaald tijdens oriënterende experimenten op laboratoriumschaal. In alle ge vallen blijkt dat het cadmium- gehalte van het teruggewonnen HDPE is teruggebracht tot be neden 10 milligram per kilo. Deze restwaarde is ruimschoots beneden de in het Cadmium- besluit van de overheid genoem de grenswaarde van 50 milli gram per kilo. Dat uiteindelijk ongeveer 99% van het cadmium kan worden teruggewonnen, stemt ons zeer tevreden." Waardevol In hoeverre is het nieuwe procédé revolutionair te noe men? Van Oeveren: "De ver wachting bestaat dat de nu voor Heineken ontwikkelde tech nieken ook waardevol kunnen zijn bij de verwijdering van andere metalen uit andere typen kunststofafval. De hoeveelheid kunststofafval waarin metaal zit is al groot, en zal steeds gro ter worden. Veel van dit afval wordt nu verbrand. Dat levert weliswaar verbrandingswarmte op, maar de kunststof wordt vernietigd. De metaaldeeltjes komen terecht in vliegassen, slakken en in rookgasfilters. Dan zijn ze praktisch niet meer geschikt voor hergebruik." Proefinstallatie De volgende fase van het ont wikkelingstraject is het bouwen van een proefinstallatie waar mee de techniek op grotere schaal getest kan worden. Het ontwikkelde procédé kan van belang zijn voor andere bedrij ven die te maken hebben met dezelfde typen kunststofafval. Heineken is dan ook geïnte resseerd in partners die zouden willen deelnemen aan de bouw en het uittesten van een proef installatie. Vooralsnog wordt uitgegaan van een installatie met een ver werkingscapaciteit van 50 kilo gram kratmateriaal per uur. Dat is ongeveer 10% van de capaci teit die nodig zal zijn om alle cadmiumhoudende bierkratten van Heineken en Amstel bin nen een redelijk tijdsbestek te verwerken. Naar verwachting Zo weiden in het laboratorium stukjes krat opgelost ierkratten mo gaat het huidige krattenpark voorlopig nog wel even mee. Maar op het moment dat krat ten worden afgeschreven, is Heineken in elk geval klaar voor een milieuverantwoorde ver werking. Voor de (nog niet gemaakte) kratten zal Heineken overigens geen gebruik meer maken van cadmiumhoudende pigmenten. Heineken heeft onderzoek verricht naar milieu vriendelijke kleurstoffen. Dit heeft geleid tot een acceptabel geel pigment. Ook zijn alterna tieven gevonden voor het cad miumhoudende rode pigment, maar de verwerkbaarheid daar van in de nieuwe Amstel-krat- ten moet nog worden verbeterd.

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 17