In opdracht van Heineken heeft TNO met succes een nieuw verwerkingsproces voor gebmikte bierkratten ontwikkeld. Volgens deze methode worden cadmium en kunststof van elkaar gescheiden. Uit proeven blijkt het mogelijk te zijn het cadmium voor ongeveer 99% uit de kunststof te halen. Pjotr van Oeveren toont krattensnippers en wat ervan overblijft: een buisje kunststof, waaruit het cadmium is gehaald Heineken ging in het midden van de jaren tachtig over op het huidige type kunststof krat. Onze bierkratten danken hun gele, respectievelijk rode kleur, aan cadmiumhoudende kleur stoffen (pigmenten). Inmiddels heeft de overheid in elk geval het gebruik van het zware metaal cadmium aan banden gelegd. De bier- en frisdranken industrie heeft een convenant gesloten met de overheid. Dit betreft het beëindigen van de produktie en het gebruik van cadmiumhoudende kratten. Onze brouwerij heeft daar bovenop nog vrijwillig besloten een methode te vinden voor het efficiënt verwijderen van cad mium uit het krattenmateriaal. Heineken is namelijk in overleg gegaan met de milieu- en con- sumentenorganisaties. En er zijn afspraken gemaakt om te komen tot een milieuverant woorde verwerking van de momenteel in gebruik zijnde bierkratten. Dat heeft geleid tot de opdracht aan TNO. Veelbelovend Na verwerking van de kratten volgens het nieuwe procédé, is de kunststof geschikt voor her gebruik. Het cadmium kan op een verantwoorde manier wor den opgeslagen, maar het kan ook voor hergebruik geschikt worden gemaakt. De overheid moet hierover nog een stand punt innemen. Mogelijk zal ze hergebruik van cadmium verbieden. Pjotr van Oeveren (Research Development) is voor Heineken betrokken bij de ontwikkeling van het nieuwe verwerkings proces: "Cadmium is onschade lijk tijdens de gebruiksfase van de kratten. Afhankelijk van de verwerkingswijze in het afval- stadium kan dit zware metaal milieuproblemen veroorzaken. Daarom heeft Heineken gezocht naar een verantwoorde verwerkingsmethode. De kwa liteit van de behandelde kunst stof HDPE is onderzocht met behulp van diverse tests. Naast TNO is ook WAVIN, de produ cent van de kratten, van mening Terugwinnen cadmium uitj

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 16