"We mogen best trots zijn op wat we doen" veel geleerd. Onder andere om mijn energie te beheersen. In die tijd zijn we begonnen met het overnemen van agenten, om zelf grip te krijgen en te houden op de tapbierstroom. Inmiddels is de eerste fase in een vergevorderd stadium." Nieuw spel Een heel andere manier van werken vond De Ridder in Singapore. Daar werd hij in januari 1993 area export manager Far East/Australia. "De Hei- neken horeca-organisatie is al jaren seweest" een kweekvijver voor functies in het buitenland. Ómdat het afbreukrisico in het buitenland veel hoger is dan hier, moet je eerst in Nederland bewe zen hebben dat je goed relaties kunt onderhouden. Want dan kun je het daar ook." Op welke manier hij het beste volgens de regels van het spel met de Chinezen kon omgaan, leerde De Ridder van WilsonTan. Een Chinees die zo'n vijftien jaar in het team bij Heineken Far East werkt. "Het onderhandelingsspel is heel boeiend. Het begint al bij het maken van een afspraak. Via de secretaresses wordt ervoor gezorgd dat beide par tijen met evenveel mensen vertegen woordigd zijn. Tijdens zo'n gesprek Philip de Ridder met zijn twee A Rottweilers Bill en Pim spreekt alleen de functionaris die het hoogst in rang is. De anderen houden hun mond. Er worden op zo'n moment ook geen concrete beslissingen geno men. Een Chinees zegt niet zomaar 'ja' of 'nee'. Pas later merk je of de gesprekken resultaat hebben gehad." Aanvankelijk ging Philip de Ridder alleen naar Singapore. "De eerste tijd heb ik veel gereisd. Zoals je hier met de auto naar Den Bosch gaat, zo stap je daar even op het vliegtuig naar Hong Kong." Acht weken later werd hij herenigd met zijn vrouw, vier kinderen en twee honden. Grote uitstraling Vanzelfsprekend moest het hele gezin even wennen aan de nieuwe situatie. "Mijn vrouw bijvoorbeeld was er niet aan gewend dat ze iemand in huis kreeg die zich geheel met de kinde ren en het huishouden bezighield. De kinderen zelf hadden er geen moeite mee. Ze konden weliswaar niet bui ten spelen, zoals dat hier kan. Maar ze gingen gewoon naar een Holland se school. Je kunt Singapore zien als het Zwitserland van Europa. Het is er schoon, veilig, strak bestuurd en de medische voorzieningen zijn beter dan in Nederland. Voor een gezin met jonge kinderen is het echt ideaal." Hoewel Philip de Ridder het een eer vindt voor zijn huidige functie te zijn gevraagd, vindt hij het toch best jammer zo kort in Singapore te hebben gewerkt. "Ik had er best nog een jaar of anderhalf langer willen zitten. Het is altijd verstandig eens op een markt buiten je eigen land te kijken. In zo'n markt als het Verre Oosten is het leuk te merken met hoeveel respect de mensen tegen je aankijken als ze weten dat je bij Heineken werkt", zegt hij lachend. Uitdagingen Toch is hij blij op dit moment be noemd te zijn in zijn nieuwe functie. "We staan voor grote uitdagingen. Aan de ene kant is er het distributie beleid. Wat vroeger uitbesteed werd aan agenten, hebben we nu in eigen hand. Daarmee zijn we bijna klaar. Er moet nu een stappenplan komen voor de fase daarna. Om te weten wat we gaan doen na afronding van dat beleid. Daarnaast speelt er het Mensen Maken Heineken-project met de invoering van vijf units, waar onder de unit Horeca. Ik zie die twee onderwerpen als nauw met elkaar verweven. Ik vind dat onze kracht schuilt in onze bedrijfscultuur. In de manier waarop we met elkaar omgaan. Ik vind dat we daarom niet alleen moeten kijken naar wat andere brouwerijen doen. We kunnen ook kijken naar wat we zélf doen. We doen het zo slecht nog niet. Daar mag je best trots op zijn. Natuurlijk, zijn i goed kan en moet altijd beter. Als marktleider moet je voorop lopen. Dat kunnen we, want we hebben goe de servicediensten. We moeten ervoor zorgen dat we het steeds zó goed doen dat horeca-ondernemers met ons zaken willen doen. Dat betekent ook met nieuwe ideeën komen op zo wel commercieel als horecatechnisch gebied. Het is toch schitterend en uitdagend om het mild bierseg ment open te breken met Lingen's Blond. Dat bedoel ik nu met markt leiderschap." Niet alleen zakelijk, ook privé staan de nodige veranderingen op het pro gramma. Zijn gezin is pas sinds drie weken temg uit Singapore. "Voor lopig hebben we onze intrek genomen in een huurhuis in Soest. Het is de bedoeling dat we in die omgeving een huis zoeken. Want ik woon graag in een bosrijke omgeving. Dat blijft trekken, net als tuinieren. Daarnaast wandel ik graag met onze twee hon den. En verder wil ik de spaarzame vrije tijd spenderen aan onze kinde ren. Want ik vind het niet alleen leuk om kinderen te hebben, maar vooral om met hen bezig te zijn."

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 9