Een onafscheidelijk duo Heineken Hempoint is het distributiecentrum voor heel Amsterdam, met uitzondering van Amsterdam-Noord. Henk Vrolijk en Bernard Bakker wer ken er als chauffeur. Zij zijn een echt team. Samen verzorgen zij de leverantie aan zo'n honderd twintig horecagelegenheden in de wijk 'Rembrandtsplein en omstreken'. Dat zijn gemiddeld honderd vaten bier per dag. De ene week rijdt Henk en doet Bernard het papierwerk en de volgende week gebeurt dat andersom. Zij werken al twee jaar samen en kunnen niet zonder elkaar. Henk Vrolijk: "Ilc begon 25 jaar geleden bij Amstel als bijrijder en werkte door het hele land. Daarna moest ik in militaire dienst. Toen ik terugkwam werd ik heftruckchauffeur op de Mauritskade. Later werd dat de Bullewijk. Daar werd ik in 1980 chauffeur en dat ben ik nu hier op Hempoint nog." Bernard Bakker kwam twee jaar geleden bij Heineken. "Ik werkte al jaren voor één van de transport bedrijven die door Heineken ingehuurd worden. Twee jaar geleden ben ik in dienst van Heineken gekomen en samen met Henk het Rembrandtsplein opgegaan", aldus Bernard. Koninginnedag De in totaal vijf chauffeurs van Heineken in Amsterdam 'leuren' met bier. Dat wil zeggen dat ze het bier zelf verkopen en dus geen bestellingen rijden. De lege vaten worden door hen wegge haald en daarvoor in de plaats zetten zij volle vaten neer. De chauffeurs weten precies wat de klanten nodig hebben en leveren dat dan ook zonder dat de klant erom hoeft te vragen. De betalingen lopen voor een groot deel via de chauffeurs. Vijfennegentig procent van de klanten wordt elke week door hen bezocht. Hiervoor hebben de chauffeurs een draaiboek waarin de klanten op vaste dagen zijn ingedeeld. De bier wagen wordt in Amsterdam de 'leurwagen' genoemd. De lading fusten die erop staat, is genoeg voor één dag. Op sommige dagen van het jaar wordt twee keer geladen. Dat is vaak vlak voor feestdagen waarop het heel druk kan worden. Zo zijn ze op Hempoint de hele week voor Koninginnedag al druk bezig met de voorbereidingen en extra leveringen. Voor Amsterdam is dat het hoogtepunt van het jaar. Uniek Het distributiecentrum Hem point is volgens Henk en Bernard een gemoedelijke en gezellige vestiging van Heineken. Henk: "Het is hier klein en compact en dat werkt heel efficiënt. We staan als chauffeur dicht bij de klanten en dat werkt heel goed. Wij zien namelijk de hele dag wat er gebeurt. De klant krijgt hierdoor het gevoel dicht bij het bedrijf te staan. Als er pro blemen of vragen zijn, proberen we die zelf op te lossen en te beantwoorden of we spelen ze door naar de vertegenwoordiger. Met hem hebben we een goede band en ook regelmatig contact. Volgens ons is deze situatie hier in Amsterdam uniek voor heel Nederland", vervolgt Bernard. Afleveren Henk en Bernard zijn 's morgens om zeven uur op de zaak en drinken dan eerst met de col lega's koffie. Om half acht ver trekken zij met een volle wagen naar het Rembrandtsplein. "We kunnen maar tot twaalf uur op het plein komen want daarna wordt het afgesloten voor al het verkeer. Voor die tijd moeten we dus alle horeca op het plein zelf gedaan hebben. De cafés en restaurants zijn om die tijd nog gesloten. Daarom treffen we vaak de schoonmakers. Van andere zaken hebben we zelf een sleutel. Als één van ons een dag vrij heeft, want ziek zijn we hier nooit, dan valt de wissel in. Er moet namelijk altijd voor het vertrouwen naar de klanten toe één bekende in de wijk lopen. Na twaalven beleveren we de horeca om het plein heen. Als alles bezorgd is, zetten we de wagen bij het plein neer. De meeste gelegenheden zijn dan inmiddels open en de kastelein is aanwezig voor het verder afhandelen van de bestellingen. In de loop van de middag arri veren we weer bij Hempoint om de wagen te laden voor de volgende dag", vertelt Henk. Bernard gaat verder: "Het werk is erg leuk. We ontmoeten veel mensen en maken de gekste dingen mee. Het Rembrandts plein is een leuke en gezellige wijk. Er zijn altijd mensen om ons heen en het verkeer is gelukkig niet zo druk. Wat er allemaal wel niet gebeurt op een dag; je blijft lachen. Veel toeristen fotograferen ons en de Heineken-wagen. Afgelopen week werd ik zelfs met de wagen gefilmd tijdens het uitla den van de fusten. Onze wagen is sinds vorige week weer in de Heineken-kleuren gespoten (was Buckler) en dat trekt de mensen aan. Wij zijn trots op onze 'leurwagen'." Henk Vrolijk (links met steekwagen) en Bernard Bakker aan het werk

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 22