Spannend verloop Whitbread Race De Whitbread Round the World Race is al weer enige tijd geleden van start gegaan. Doel van de deelnemers: het binnenhalen van de Heineken Trophy 1994. De zeiljachten zijn na het ver trek uit Southampton via Uru guay en Australië in de haven van Auckland, Nieuw Zeeland aangekomen. Heineken spon sort het enige zeiljacht met aan boord alleen vrouwen. Een internationaal gezelschap, onder wie een Nederlandse dame. Hoe verloopt hun race? "Een fantastische, schitterende ervaring, maar er moet wel hard gewerkt worden," vertelt de Nederlandse deelneemster Mar leen Cleyndert (26)"Om de vier uur moet je weer aan dek zijn. En dan begint weer het kijken op de meters. De boot moet op snelheid worden gehouden. Dit betekent dat we de zeilvoering steeds moeten aanpassen. Veel slaap krijg ik niet. Een half uur voor appèl aan dek word je wakker gemaakt. Dan kun je je opnieuw in je natte kleren hijsen." Het leven aan boord is niet erg luxueus. Een goed bed en bad ontbreken. Om mimte te bespa ren worden zelfs de slaapzakken gedeeld. Marleen hierover: "In het begin moest ik er aan wen nen, maar nu vind ik het heer lijk om in een nog warme slaap zak te kruipen. Dat is het enige wat nog een beetje behaaglijk is, want voor de rest is alles gewoon nat." De Heineken arriveerde als elf de zeiljacht in de haven van Auckland. De derde etappe van 6.000 km, begonnen in Fre- mantle (havenplaats van Perth) in Australië, zat erop. De eerste zeemijlen van deze race verlie pen niet vlekkeloos. Net na de start, geflankeerd door een boot met sponsors, scheurde de spinnaker. Volgens Marleen te wijten aan het feit dat het team nog niet goed op elkaar inge speeld was. Daarna ging het een stuk beter. "De aankomst in de haven van Auckland was een overweldigend spektakel. Boten in allerlei soorten en maten voeren om ons heen. Mensen waren in grote getalen op komen draven om de deel nemers aan de Race te verwel komen", aldus de zeilster. De haven van Auckland A Het binnenvaren van de Whit- bread-deelnemers was voor de Nieuw-Zeelandse bevolking een groot evenement dat ge vierd moest worden. Duizenden mensen verzamelden zich op de kade om een glimp van de avonturiers op te vangen. Inheemse groepen verhoogden de sfeer met gezang en dans. Iedereen nam deel aan het feest. De zeilers werden onder luid gejuich en geklap als hel den binnen-gehaald. Zo ervoer Marleen het ook. "Fantastisch, al die zwaaiende en juichende mensen. Het leek wel of ik de Elfstedentocht gewonnen had. Of, vergelijk het maar met de huldiging van Ajax op het Leidseplein toen ze kampioen werden." Op 20 februari zijn de jachten richting Punta del Este (Uru- quay) vertrokken. Daar worden ze half maart verwacht. Uitslag etappe Fremantle - Auckland: New Zealand Endeavour (1), Tokio (2), Winston (3), Yamaha (4), La Poste (5), Galicia 93 Pescanova (6), Intrum Justitia (7), Merit Cup (8), Dolphin Youth (9), Brooksfield (10), Heine ken (11), Hetman Sahai- dachny (12), Uruguay N atur- al (13) en Odessa (14).

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 21