'jUTT€R Gratis Seven- Op initiatief van oud- Vrumona-directeur Ruud Overgaauw is zo'n vijf jaar geleden een begin gemaakt aan de geschiedschrijving van Vrumona. Eind vorig jaar werd het eindresultaat gepubliceerd. Mevrouw Van Dam, de weduwe van de oprichter van Vmmona, kreeg het eerste exemplaar. L UP. Geschiedenis Vrumona in to Het geschiedenisboek is ge schreven door historicus H. Reinders en ex-Frisnieuws- redacteur Walter Bruggeman. Zij hebben na lang speurwerk de Vrumona-historie van 1945 tot 1993 beschreven. Opkomst en bloei, neergang, herstel en glorie van het Bunniks fris- drankenbedrijfhet staat er allemaal in. Ook de jongste ont wikkelingen op de frisdrank- markt ontbreken uiteraard niet. In dit artikel van Vers van 't Vat een korte samenvatting. Drie perioden De geschiedenis van Vmmona valt volgens de schrijvers in drie perioden uiteen. De eerste duur de ongeveer tien jaar. Deze ken merkt zich door woelige begin jaren met voorbereidingen gedurende de bezettingstijd en een start in 1945. Het is de tijd van de gedachte aan samenwer king tussen verschillende fris- drankbedrijven. De periode ein digt met het in gebruiknemen van een nieuwe fabriek. In de tweede periode komt onder aan voering van Heineken een samenwerking tot stand tussen Vmmona en een groot aantal partners (niet alleen frisdran ken). De derde periode begint in 1968 als Heineken alle andere aandeelhouders uitkoopt, waar na Vmmona wordt opgenomen in het Heineken-concem. De toekomst van het bedrijf is dan verzekerd. Maar laten we bij de eerste periode beginnen. In de jaren veertig leefde onder Vrumona in Bunnik een aantal, voornamelijk kleine limonadefabrieken in de pro vincie Utrecht de gedachte om samen een fabriek op te richten. De plannen hiervoor mislukten, vanwege een gebrek aan de grondstof suiker. Na de bevrij ding probeerden dertig limona defabrieken het opnieuw. Zij stichten het bedrijf N.V. Vitam aan de Wijde Doelen 2 in Utrecht. Grondstof was er ech ter nauwelijks. Vanwege deze schaarste kregen limonadefa brieken suiker op basis van de hoeveelheden die ze in 1938 op jaarbasis verbmikten. N.V. Vitam bestond toen nog niet en kreeg daarom geen suiker toe gewezen. Noodgedwongen ging N.V. Vitam daarom in loon dienst draaien, waarbij het bedrijf in de periode 1946-1951 voor derden mineraalwater, limonadegazeuse en appelsap bottelde. Suriname-project Directeur Anton van Dam 1915-1956) van N.V. Vitam zat echter niet stil. Hij ging in 1946 naar Suriname om daar de grondstof suiker in de vorm van ingedikte sap van ananas- en sinaasappelvmchten te halen. Speciaal voor dit doel werd in Suriname een sapfabriek opge richt. In 1948 kwamen de eerste eigen grondstoffen uit Suriname naar de fabriek in Utrecht. Dat verliep echter niet geheel zonder problemen. Van de eer ste zendingen ging het sap onderweg gisten en enkele vaten kwamen gebarsten aan. Het Suriname-project werd in 1951 gestopt.

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 16