Al 25 jaar artiest Voor allen die in Zoeterwoude naar het Sinterklaasfeest zijn geweest, is hij vast een bekende: Ome Siem, de goochelaar. "Zien jullie dat, jongens en meisjes? Zo, nu heb ik het glas weggetoverd hè? Nu zien jullie het niet meer. Zie je wel? Het is helemaal weg!", roept een als clown geklede goochelaar in het overvolle Ontvangstgebouw De Hooiberg. De zaal joelt. Kinde ren springen opgewonden van hun stoel en wijzen met hun vinger naar het kistje waarin het glas weggetoverd zou moeten zijn. "Daar, in je hand", gillen ze, wanneer ze toch duidelijk zien dat het glas helemaal niet weg getoverd is, maar gewoon nog aan het inmiddels ingeklapte doosje vastzit. "Wat?" doet Ome Siem verbaasd, terwijl hij zich weer naar de zaal draait. De kinderen gillen en wijzen zo mogelijk nog harder. Ome Siem laat het niet merken, maar hij geniet. De zaal reageert zoals hij wil. Het bewust laten mislukken van deze truc is ooit uit nood geboren, omdat het publiek toen ook achter het podium zat en daardoor op zijn vingers kon kijken. Sindsdien is de truc met het niet verdwe nen glas een vast element in zijn optredens. "Het is een graad meter voor mij. "Kinderen zijn heel kritisch", vertelt hij. "Ze zien alles en reageren heel anders dan volwassenen. Als ik bijvoorbeeld in een bejaarden tehuis optreed, wordt daar niet gegild en gewezen. Die mensen lachen een beetje besmuikt achter hun hand en stoten hun buurman of buurvrouw aan met de elleboog. 'Heb je het ook gezien?' Ik moet daarop heel anders inspelen. Reacties uit lokken. En als ze dan vertellen wat ze denken te hebben gezien, zo lacherig van 'ik weet wel hoe je het deed', dan vind ik het prachtig te laten zien dat ze toch misleid zijn. Want dat is het grote geheim van goochelen: misleiden." Ome Siem is geen 'beroeps'. In het dagelijks leven werkt hij onder de naam Siem van Velzen als meet- en regeltechnicus bij de afdeling Elektro en Instru mentatie in Zoeterwoude. Toen hij drie jaar geleden op zijn sol licitatieformulier invulde dat hij goochelen als hobby had, verspreidde dat nieuws zich snel. En zo stond Ome Siem dit jaar voor het eerst op de planken in De Hooiberg om de kinderen (en hun ouders) te vermaken, die voor het Sinterklaasfeest waren uitgenodigd. Het was niet de eerste keer dat hij bij zo'n vereniging gezeten en speelde in een boerenkapel. In die tijd had ik een kennis met een feest winkel, die ook optrad. Dat ben ik ook gaan doen. Jaar in, jaar uit trad ik op bij vooral Sinter klaasfeesten. Toen ik trouwde, heeft de hobby even op een laag pitje gestaan. Maar toen mijn dochtertje op de peuterspeelzaal zat, en er iets georganiseerd moest worden, suggereerden ze mij te vragen. Zo ben ik van het een in het ander gerold. Aan vankelijk ben ik begonnen met het echte, serieuze goochelen. Maar dat vond ik toch niet zo leuk. Ik wil uit mijn rol kunnen vallen. Daarom doe ik het op deze manier." Siem van Velzen schat dat hij tussen de vijftig en tachtig tmcs heeft. "Als ik ergens heb opge treden, stop ik thuis in mijn computer welke trucs ik heb gedaan. Als ik dan nog een keer word teruggevraagd, kan ik andere trucs kiezen. De trucs die ik doe, kun je gewoon in een goochelstudio kopen. Maar er zijn maar weinig mensen die de trucs op dezelfde manier brengen als ik." Altijd vrolijk Ome Siem vindt het heerlijk op te treden. "Als ik pijn in mijn hoofd heb of een slecht humeur, dan is dat gelijk over wanneer ik me heb omgekleed. Voordat ik opkom, ben ik niet echt zenuwachtig meer, maar toch wel gespannen. Ook dat glijdt van je af, zodra je je publiek ziet." Toch zou hij er niet zijn beroep van willen maken. "Ik heb altijd gezegd: als ik ooit op straat kom te staan, begin ik een feestwinkel en dan doe ik dit erbij. Want alleen van deze optredens kun je niet leven. Of je moet zóveel geld voor een optreden vragen... Maar dat heeft weer tot gevolg dat je niet selectief kunt zijn, zoals ik nu wel kan doen. Het betekent ook dat ik niet meer zou kunnen optreden in bejaardentehuizen en tehuizen voor geestelijk gehandicapten. Zulke instellin gen zouden mijn optreden dan niet meer kunnen betalen. En dat zou ik heel jammer vinden. Gehandicapten vind ik het mooiste publiek dat er is. Of ik nu als Ome Siem optreed, of met de band waarin ik sinds twee jaar op de keyboard speel. Dat zou ik niet willen missen. Ik hoop dan ook dat ik dit nog jaren en jaren kan doen, maar wel als hobby." gelegenheid optrad. Hij treedt al 25 jaar op. In die tijd heeft hij de gekste dingen meegemaakt. Optreden was daarbij niet altijd even gemakkelijk. In een rij dende touringcar schudde het bijvoorbeeld te veel om de tmcs goed te doen. Een andere keer in een tropisch zwembad ken de weer andere moeilijkheden. Toen waren bepaalde attributen zo vochtig geworden, dat ze niet meer in brand konden worden gestoken. En zo heeft hij vele herinneringen. Van jongsafaan Optreden is hem met de paple pel ingegoten. "Mijn vader was conferencier. Als jongetje van vijf of zes jaar speelde ik mond harmonica. Op feestjes werd ik dan al vaak naar voren gehaald om iets te spelen. Ik ben nog een tijd doorgegaan met muziek. Ik speelde accordeon. Bij de TH in Delft heb ik in een carnavals

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 15