Zijn Heineken-carrière staat al ruim dertig jaar in het teken van veranderen: Een portret van Heineken-directeur Financiën Heineken Nederland, Rien van der Torren. "We hebben de vemndei mensen voor de brouwerij, vanwege de dat jaar zo fantastische zomer. Ik heb in dat halfjaar zo'n beetje alle geledingen van een brouwerij door lopen. Van wortlcoeling tot gistkelder tot bottelarij. Mijn verzoek om ver vroegde dienstplicht werd inge willigd. Ik ben afgezwaaid als reserve officier." "In 1961 begon ik de studie Economie aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Op een gegeven moment moest ik natuurlijk stage gaan lopen. Door mijn goede ervaringen aan de Crooswijksesingel, dacht ik meteen aan Heineken. Ik heb er stagegelopen in 1963 en ben gebleven. Ik heb, tot dat ik afstudeerde, 25 uur per week gewerkt als systeemanalist op de afde ling Administratieve Organisatie. Wat ik leuk vind aan het werken met cijfers In een bedrijf voltrekt zich een aantal processen, die voortvloeien uit het werken met kapitaal, arbeid en grond- en hulpstoffen. Die bedrijfs processen kun je vertalen in cijfers c.q. in geld. Door die cijfermatige vertaling kun je alles wat er in een bedrijf gebeurt onderling met elkaar vergelijken. Door het werken met cij fers heb je met andere woorden een duidelijk overzicht van alles wat er in een bedrijf gebeurt, en wat het belang ervan is." Automatisering Naast belangstelling voor cijfers heeft Van der Torren al sinds het begin van zijn loopbaan belangstelling voor automatisering. In Rotterdam werk te hij mee aan de voorbereiding van de invoering van de computer in de administratie bij Heineken: "Het is nu haast niet meer voor te stellen, maar voor een computer met een capaciteit van een hedendaagse pc hebben we destijds een apart gebouw moeten neerzetten. Uitgerust met specifieke voorzieningen als separate stroomtoevoer en airconditioning. Sterker nog, deze palmtop-pc (de direc teur laat een zeer kleine draagbare computer zien -red.) heeft zeker dezelfde capaciteit als dat hele grote apparaat in het midden van de jaren zestig. Dat konden wij ons toen onmogelijk voorstellen." In 1969 treedt Van der Torren als afge studeerd bedrijfseconoom fulltime in dienst van Heineken. Hij wordt door Heineken verzocht de postdoctorale accountancy-opleiding te doen. Dat verdiepte zijn inzicht in de admini stratieve organisatie en controle mechanismen die nodig zijn om de organisatie financieel-economisch in de hand te houden. Hij wordt eerst nog chef Systeem Analyse in Rotter dam, voordat hij verantwoordelijk wordt voor de planning en ontwik keling van computertoepassingen binnen Heineken. In die periode steekt hij ook veel tijd in Prodis, een gezamenlijk adviesbureau van Douwe Egberts, Heineken en Nutri- cia, dat automatiseringsprojecten verzorgde voor de levensmiddelen groothandel. Via dat werk raakt hij ook betrokken bij het totstandkomen van de streepjescode. Businessschool "Daarna verliet ik de automatisering voor een benoeming op de Bedrijfs economische afdeling van Heineken in Amsterdam. In 1975 heb ik in "Ik ben geboren in de Rotterdamse wijk Blijdorp op 24 april 1940. Nog geen jaar later verhuisden wij naar de rand van de stad, tussen Schiebroelc en Overschie, naar een dienstwoning van de GEKRO .Mijn vader was hoofd van de Financiële Administratie van dat destructie- en vismeel-bedrijf. In mijn jeugd was ik vaak te vinden op het bedrijfsterrein. Ik vond al die machines fascinerend. Dat is de reden dat ik altijd heb willen werken in een bedrijf met veel machines. En bij voorbeeld niet bij een verzekerings maatschappij. Nu ben ik ook veel in het bedrijf. Als er een investering is gepland, ga ik ter plekke een kijkje nemen. En ook later, wanneer de investering is gerealiseerd. Dat vind ik prettig. Je werkt op financieel ter rein vaak met abstracte begrippen. De brouwerij ingaan is een concreet stuk van het werk." Crooswijk Van der Torren doorloopt HBS-B in Rotterdam en kiest daarna voor een studie Chemie in Delft. Daar stopt hij na een jaar mee, omdat hij zich niet voldoende blijkt thuis te voelen in dat vak. Hij vraagt vervroegde dienst plicht aan, en in afwachting van een bericht van Defensie werkt hij in 1959 zes maanden bij Heineken in Rotter dam Crooswijk. "Heineken vroeg in een advertentie om een aantal jonge

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 8