im Lezers positief kritisch I i Studente Communicatie wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, Antoinette Herfkens, heeft Vers van 't Vat de afgelopen maanden onderzocht. Dit gebeurde in opdracht van de redactie. fnHn Universiteit van Amsterdam i m Eerst werd de leesbaarheid van de teksten gemeten door mid del van een objectieve testme thode. De daaruit voortkomen de conclusies èn aanvullende vragen werden voorgelegd aan 600 van onze lezers. Deze, ove rigens anonieme, enquête geeft een goed beeld van wat u van Vers van 't Vat vindt. Niet te moeilijk "De nadruk van mijn onderzoek lag op de leesbaarheid van de artikelen. Volgens mijn metin gen zijn de berichten en verha len in Vers van 't Vat gemiddeld geschreven op HAVO/VWO- niveau. De lezers van dit perso neelsblad hebben gemiddeld een HAVO-opleiding gevolgd. Uit de enquête blijkt dan ook dat slechts 10 respondenten de artikelen over het algemeen jte) moeilijk geschreven vinden," zegt Antoinette Herfkens. De onderzoekster heeft een klei ne 200 Vers van 't Vat-artikelen doorgemeten volgens de Flesch- Het Oost Indisch Huis Facttoit óm Poft**» an Sociaal - CUturai» Watenschappen PSCW Wlr^SÊ4*-. X Onderzoekster Antoinette Herfkens A Douma methode. Hiermee kan een tekst in detail worden onderzocht. Er kan precies mee worden aangetoond wat een ver haal of nieuwsbericht moeilijk of juist makkelijk leesbaar maakt. Bijvoorbeeld woord- of zinslengte bepalen de leesbaar heid. Bovendien kan de gemid delde menselijke belangstelling ermee worden getoetst, onder meer door het aantal gebruikte persoonlijke woorden (zoals voornamen) en geciteerde uit spraken te turven. Via een objec tieve berekening rollen de eind resultaten uit de bus. Er wordt niet uitgegaan van persoonlijke meningen. Volgens meting volgens de Flesch-Douma methode zijn de artikelen in Vers van 't Vat gemiddeld zo geschreven dat zij de belangstelling van de lezers weten te wekken. Ook uit het na de objectieve meting door Antoinette gehouden lezerson derzoek blijkt, dat de respon denten de artikelen over het algemeen interessant vinden. Kan dus worden geconcludeerd dat Vers van 't Vat gewoon moet blijven zoals het is? Lezers trouw Antoinette: "Over het algemeen blijkt dat de lezers trouw zijn aan hun personeelsblad. Ik had dat ook verwacht, want op zich vind ik het ook een goed blad. Het is de hoofdvoorziening van interne informatie. En je kunt het lezen wanneer je daar zin in hebt. Maar de lezers hebben ook kritiek. Ik heb destijds ter voor bereiding het hoofdstuk over Heineken in het boekje 'De 49 beste bedrijven om voor te wer ken' gelezen. Daarin werd het belang van humor binnen de brouwerij benadrukt. Ik heb tij dens mijn stage gemerkt dat de Heineken-medewerkers inder daad humor hebben. Alleen in het personeelsblad is dat niet terug te vinden. Veel lezers geven als suggestie op, meer ver strooiing in het blad op te nemen. Moppen bijvoorbeeld, of puzzels. Mijn advies is eens te denken aan de maandelijkse plaatsing van een humoristi sche cartoon. En af en toe een kruiswoordraadsel." De lezers is ook gevraagd of ze Vers van 't Vat een echt perso neelsblad vinden. De meesten vinden het een kruising tussen een 'reclameblad' en een perso neelsblad. Maar dat (waarschijn lijk bij gebrek aan een Heineken- promotiemagazine) vindt de meerderheid geen probleem. De artikelen over nieuwe produk- ten en reclamecampagnes en de rubriek 'Een nieuw vaatje aan geslagen' worden met name door jongere, in actieve dienst zijnde lezers gewaardeerd. De rubrieken Kroniek en Afscheid en Jubileum worden vooral op prijs gesteld door de oudere medewerkers en de 'niet-actie- ven'. Interviews met de leden van de bedrijfsleiding worden vooral door de hoger opgeleiden gewaardeerd. De rubriek Eén uit het vat (over het werk of de hob by van een collega) wordt door alle geënquêteerden redelijk interessant gevonden. Evene- mentenpost en de Amstel Kara oke Show Agenda vindt nie mand echt interessant. Deze rubrieken worden het meest ingevuld bij de vraag welke vas te onderdelen weggelaten kun nen worden. Een flink aantal mensen gaf aan wat vaker een verhaal over een 'gewone' medewerker te willen lezen in Vers van 't Vat. Kritische noot "Verder valt de wens van een aantal lezers om wat meer kritische noten in de artikelen mij op. Ik ben het met hen eens dat de kritiek in de artikelen wel iets verder mag gaan dan nu vaak het geval is. Zonder dat het bedrijfsbelang in het geding komt of sprake is van het 'bui ten hangen van de vuile was'," meent de onderzoekster. De in dit artikel afgedrukte opsomming van onderzoeksre sultaten is maar een gedeelte van het totaal. De opmerkingen van de lezers op de inhoud en de lay-out van Vers van 't Vat, zullen zoveel mogelijk worden overgenomen door de redactie. Langs deze weg danken wij iedereen die heeft meegewerkt aan de enquête.

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 19