Karineke Sombroek: "Ik zorg voor de ondersteuning van het HPN vanuit Heineken. Dit houdt in dat ik nauw samen werk met de personeelsconsu lenten Afrika/Europa en Weste- lijk/Oostelijk-halfrond; dat ik behoeften en vragen van de part ners inventariseer en onderzoek doe naar de leefomstandigheden in de standplaats. Ik doe dat onder andere door gesprekken te voeren met de partners. Daar naast houd ik de ontwikkelin gen van partnernetwerken bij andere bedrijven in de gaten. Ik kijk welke ontwikkelingen interessant zijn voor de Heine- ken-situatie. In dit verband heb ik bijvoorbeeld deelgenomen aan de conferentie 'Women on the move', die november vorig jaar in Londen werd gehouden." Karineke heeft zelf, als kind uit een expatriate-gezin de nodige buitenland-ervaring. "Mijn vader heeft voor de Nederlandse over heid in Afrika en Zuid-Ameri ka gewerkt. Ilc weet uit eigen ondervinding wat het is om een lange tijd in het buitenland te wonen en hoe het is om terug te komen in Nederland: Dat kan soms erg tegenvallen." Buitenland Intussen zijn er door het HPN contactpersonen aangewezen in de landen waarheen Heineken- expatriates worden uitgezon den. Dankzij de enthousiaste reacties en de toezending van uiteenlopende informatie door de partners, beschikt het Hei neken Partner Netwerk over gedetailleerde geschreven infor matie per land. Die gegevens vullen het kortgeleden gereed gekomen landeninformatie-sys teem (algemene gegevens en foto's van de diverse locaties) van de Personeelsdienst Inter nationaal aan. Informatie uit dit systeem kan worden opge vraagd bij PDI in Zoeterwoude. Nederland De partners van de ex-expatria- tes die zich hebben opgegeven, kunnen door Karineke of een van de bestuursleden worden gebeld. Ze worden dan bijvoor beeld gevraagd de partner van iemand die zal worden uitge zonden in te lichten over het betreffende land. Of om een luis terend oor te bieden aan een partner die net is teruggekeerd. Het gezin Hooft Graafland be gint in mei overigens aan een nieuwe uitzending. Dit keer naar Indonesië. Ingeborg zal er worden opgevangen door de HPN-contactpersoon voor Indonesië: "Ik kan straks als partner van een expatriate dus ondervinden of het netwerk functioneert." regelwerk, heimwee, blijd schap, hereniging, teleurstel ling, enthousiasme etcetera voorbij zijn, is het gat dat ont staat. Samen met je partner bouw je in het buitenland aan het 'Heineken-gevoel'. Veel doe je samen voor het bedrijf. Eigen lijk werk je samen voor Heine ken. Terug in Nederland is dat Heineken-gevoel nog steeds aanwezig, alleen de omgeving is totaal veranderd. De partner gaat al snel weer aan het werk en daar sta je dan! Alleen, met dat Heineken-gevoel. fe weet zoveel, hebt zoveel positieve en negatieve ervaringen opgedaan en je wilt eigenlijk zoveel kwijt. Ook denk je dat je Heineken met al die ervaring kunt helpen, het op zijn minst moet doorge ven aan volgenden die gaan. Helaas, terug in Nederland is het weer je partner die alléén bij Heineken werkt." Ook de brief aan de partners van Heineken-medewerkers in het buitenland was beeldend geschreven. Een citaat: "Nog steeds worden veel mensen uit gezonden naar voor hen onbe kende bestemmingen. Zo goed mogelijk wordt getracht deze mensen te informeren over het leven, de mogelijkheden en onmogelijkheden van de bestemming. Vaak resten nog veel vragen die door gebrek aan gedetailleerde informatie over het land en de plaats van de Karineke Sombroek A bestemming ontbreken. Ter plekke hoort men dan ook vaak: 'Oh, als ik dit vooraf had gewe ten dan had ik: - mijn avondkleding niet mee hoeven nemen; - mijn kookboeken meegenomen; - mijn diploma's niet in de onderste doos van de opslag gelaten,- - geen nieuwe televisie hoeven kopen,- - alles geregeld voor een studie per post; - mijn hond meegenomen; - etcetera, etcetera.'" Veel enthousiasme Ingeborg: "De inhoud van de brieven sprak erg aan. We heb ben enorm veel goede reacties gehad. De meeste partners zien het nut van een dergelijk net werk in en willen graag mee werken." Het HPN kreeg een uit vrijwilligers opgebouwd bestuur, naast de initiatief neemster bestaande uit Sabine van Rompu en Carol Versteeg, dat wordt ondersteund door 'de spil van het HPN'; Karineke Sombroek, die werkt op het secretariaat van PDI. Zij is het vaste aanspreekpunt van het Heineken Partner Netwerk. Ingeborg Hooft Graafland

Vers van 't Vat | 1994 | | pagina 14