"Mijn sterke punten? Goed kunnen omgaan met mensen en hgn kunnen motiveren "Mensen moeten vi hebben in elkaar. Dat kan n worden benadrukt" gemakkelijk naar me toe. Daarom ga ik naar hen toe." De Zoeterwoudse bedrijfsleider is dagelijks in de brou werij te vinden. Volgens een vast door hem opgesteld schema bezoekt hij de Technische Dienst, Brouwen, Ver pakken, MIT en de bewaking in het poortgebouw. "Een bedrijfsleider moet niet in een ivoren toren zitten. Hij moet een gezicht hebben. Je moet weten naar wie je toe kunt, als er pro blemen zijn." Nadat Hamers met zijn gezin twee jaar in Italië had gewerkt als Techni cal Manager bij Birra Dreher, werd hij benoemd tot Regional Technical Manager Afrika. Met Zoeterwoude als standplaats. Hierna volgde de benoeming tot bedrijfsleider bij de brouwerij in Den Bosch. In die tijd speelde daar het 'kwaliteitsproject'. "Het had eigenlijk geen naam, maar was hetzelfde als het project dat in Zoeterwoude 'Goed kan beter' heet te." In een interview in Vers van 't Vat als Bossche bedrijfsleider zei Hamers destijds: "Als wij constateren dat iets niet goed loopt, of als er iets fout zit, moeten we niet als een kat om de hete brij lopen, maar er iets aan doen." Hij staat nog steeds achter die uitspraak. "Ik wil best overleggen. Maar dan met het doel iets te bereiken. Niet om te praten om het praten alleen. We zit ten niet in een softe sector. Ik wil dat de mensen actie ondernemen. Niet blijven praten." nen elkaar omhelzen ter begroeting of hand in hand lopen. Dat heb ik ook wel gedaan. Daar heb ik geen proble men mee. Ik pas me heel snel aan. Maar dan schoot mij wel de gedach te door het hoofd 'als mijn vader me zo zou zien...'. Ik heb nooit moeite gehad met nieuwe werksituaties. Natuurlijk zal ik wel eens op tenen hebben getrapt. In een nieuwe func tie voel ilc me als een paard in een nieuwe stal. Druk en opgewonden. Daar moet de omgeving even aan wennen. Maar dat is niet erg. Als je veranderingen wilt doorvoeren, kun je dat het beste in het begin doen. De mensen accepteren dat dan nog gemakkelijk. Misschien omdat ze je niet kennen en niet weten hoe je zult reageren als ze niet doen wat je vraagt Zelf vind ik dat ilc een gelukkig mens ben. In 23 jaar tijd werk ik nu in mijn tiende baan. Ik vind het heerlijk om te veranderen. Dat geeft steeds een nieuwe stimulans, een kick." Hamers vindt het moeilijk om hoog tepunten uit zijn carrière te benoe men. "Ilc heb overal een fantastische tijd gehad. Had overal wel langer wil len blijven. Ik vind het ook niet aar dig tegenover Zoeterwoude, want dan is het net of ik het hier niet naar mijn zin heb. Maar als ik echt moet kiezen: Argentinië was voor mij werkelijk het 'paradijs'. Zowel wat werken, als wat leven betreft. Met zijn pampa, een cul tuur zoals in Italië en meren en ber gen zoals in Zwitserland, maar dan tien keer groter. Zoveel ruimte om je heen, je komt geen mens tegen. Maar mijn vrouw had het niet zo naar haar zin in Argentinië. Het was te ver weg van Nederland en ze miste onze doch- tnaar doen" digheden creëren waardoor de men sen in de diverse afdelingen hun werk goed kunnen doen. Bijvoorbeeld door de juiste opleidingen, systemen, beleid, een sociale cultuur en aan dacht voor de mensen. Want met zijn allen moeten we ervoor zorgen dat we de doelstellingen bereiken van het Mensen Maken Heineken-proces. En ervoor zorgen dat ieder zoveel moge lijk positief blijft. Het is mijn rol daar in te sturen. Openheid, betrouwbaar heid en vertrouwen zijn de sleutelwoorden. Het kan niet genoeg worden benadrukt hoe belangrijk dat vertrouwen is. Van de bazen naar de medewerkers en andersom." Genoeg uitdagingen Voorlopig heeft Hamers het te druk om hobby's te beoefenen. Een druk ke baan, het weer moeten opbouwen van sociale contacten en het zoeken naar spullen voor het nieuwe huis, nemen vooralsnog alle vrije tijd in beslag. Paul Hamers heeft goede hoop dat dit het komend voorjaar gaat ver anderen. Dat hij weer tijd krijgt om te golfen en paard te rijden. En dat hij zijn verzameling Bburago-modelauto's en motoren uit de containers kan halen en een fraai plaatsje kan geven in zijn Zoeterwoudse kamer. De laat ste aanwinst voor de verzameling was trouwens een Harley Davidson. "Het liefst zou ik een echte motor willen hebben. Maar de dames thuis vinden dat niets, gezien mijn leeftijd. Voor lopig moet ik dus tevreden zijn met een schaalmodel", zegt hij lachend. Met de zaken die op het werk moe ten worden gerealiseerd en alle nieu we dingen die privé op stapel staan, moet 1994 een jaar zijn om naar uit te kijken. Snel aangepast Hamers' volgende functie lag in Amsterdam als Regional Technical Manager Afrika en Midden-Oosten. In 1991 pakte het echtpaar Hamers opnieuw de koffers. Ditmaal met z'n tweeën, want de twee dochters gin gen niet meer mee. "Ik had het gewel dig naar mijn zin in Argentinië. Voor mij maakt het toch niet zo'n verschil waar ilc werk. Een brouwerij is een brouwerij. Het technisch niveau is natuurlijk anders. En ook de mensen zijn anders." Hij zoekt naar het goede woord om het te omschrijven. "Veel socialer. Ze gaan gemakkelijker met elkaar om. Tonen hun gevoelens veel sneller. Het is heel gewoon als man- ters. Toen heb ik gevraagd of ilc terug kon komen, want ik vind mijn gezin ook heel belangrijk." Per september 1992 werd Paul Hamers benoemd tot bedrijfsleider van de brouwerij in Zoeterwoude. Het was echter moeilijk een opvolger te vinden voor de functie van Group Technical Director bij Cerveceria y Malteria Quilmes S.A. te Buenos Aires. Daarom duurde het tot het voorjaar van 1993 voordat hij in Nederland aankwam. En werd prompt geveld door ziekte zodat hij pas in juni daadwerkelijk kon begin nen. Hoe ziet hij zijn nieuwe func tie? "Een bedrijfsleider moet omstan-

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 7