Hij werkt 23 jaar bij Heineken en is een half jaar geleden aan zijn tiende baan begonnen. "Ik vind dat ik een gelukkig mens ben", zegt hij daarover. "Want ik vind het heerlijk om te veranderen.Een portret van de Zoeterwoudse bedrijfsleider: ir. Paul Hamers. "Niet blijven praten die heb gedaan. Dat is niet zo. Ik heb in Wageningen Agrarische economie gestudeerd, Belastingrecht, Bedrijfs kunde en Staathuishoudkunde. Het is niet zo dat ik dat verborgen heb wil len houden. Maar ik heb er gewoon nooit over gesproken", vertelt Hamers. Hij zegt het met enige schroom, alsof hij bang is dat de men sen ineens heel anders over hem gaan denken. Buitenland lokte "Na mijn studie werkte ik drieën eenhalf jaar voor een kunstmestbe- drijf. In 1970 heb ik gesolliciteerd op een advertentie van Heineken. De brouwerij zocht technologen en pro- duktieleiders voor uitzending naar het buitenland. Dat trok me zeer aan." Na een opleiding bij de brouwerij in Rotterdam en Den Bosch, vertrok het echtpaar Hamers met hun nog jonge dochtertje naar Afrika. "Ik heb in Ka- duna (Nigeria) en Kumasi (Ghana) gewerkt als produktieleider en bedrijfsleider. In Lagos ben ik ook twee jaar development manager geweest." Acht jaar later verhuisde het gezin, dat inmiddels met nog een dochter was uitgebreid, weer naar Nederland. Als produktieleider van de Amstel Brouwerij maakte hij het begin mee van de sluiting van die brouwerij. "Het was mijn eerste func tie in Nederland. Ik vond het heel interessant. Er heerste ook een apar te sfeer. Mede doordat de verhouding tussen Amstel- en Heinelcenmensen in veel gevallen gevoelig lag." Gezicht Hamers dacht voorgoed in Nederland te blijven. Tot het moment dat hij bij de produktiedirecteur moest komen. "Er werd gezegd: je gaat naar Italië. Er werd niet gevraagd of ik dat zou wil len... Nee, het werd gewoon medege deeld. Gelukkig zijn de tijden veran derd. Tegenwoordig gebeurt dat niet meer op zo'n manier. Hoewel er ook nu nog altijd een afstand blijft bestaan tussen de medewerkers en een bedrijfsleider. Zij komen niet zo Circa twaalf jaar werkte Paul Hamers voor Heineken in het buitenland. In zijn werkkamer op de tweede verdie ping van het Zoeterwoudse bedrijfs- kantoor is er niets dat aan zijn bui tenlandse tijd herinnert. Geen foto's uit Nigeria of Italië, geen beeldjes uit Argentinië. De reden daarvoor is sim pel. Alle persoonlijke bezittingen van de familie Hamers zijn nog opgesla gen in een container. Sinds het gezin in mei van dit jaar uit Argentinië terugkeerde naar Nederland, woont het zolang in een tweekamerflat. "Het is een beetje krap, dus de spullen blij ven in de container tot de bouw van ons nieuwe huis klaar is. Dat zal op 1 februari zijn", legt Hamers uit. Kla gen over dit tijdelijke ongemak ligt niet in zijn aard. "Thuis doen we dat ook niet. Het is nu eenmaal zo. Het hoort erbij." Het gezin is natuurlijk ook wel wat gewend. Met zijn vieren verhuisden zij al vele malen. Maar Hamers houdt er ook niet van om te klagen. "Het is opvallend hoe vaak mensen over een negatieve ervaring beginnen te praten, als je vraagt of ze iets hebben gezien of gedaan. Dat hoort waarschijnlijk bij onze cultuur. In zuidelijke landen is dat heel anders. Daar weten de mensen meer te léven." Paul Hamers werd op 9 januari 1940 geboren in het Zuid-Limburgse Wit- tem. Omdat zijn grootvader een boer derij had gepacht van de familie Brand ("Ja, van de bierbrouwers") en zijn vader in het landbouwonderwijs werkte, lag het voor de hand dat Paul na zijn middelbare schooltijd naar Wageningen ging. "Ik heb 'ir' voor mijn naam staan. Dus mensen den ken altijd dat ik een technische stu-

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 6