Afvalwater zuiverings installatie in aanbouw Wijziging organisatie Bols Benelux Zoeterwoude In oktober zijn de eerste palen de grond in gegaan voor de nieuwe anaero be afvalwaterzuiveringsinstal latie in Zoeterwoude. Deze bestaat ondermeer uit een veer tien meter hoge 'biobed-reactor'. Daarin wordt de opgeloste ver vuiling omgezet naar biogas, dat voor energiedoeleinden gebruikt kan worden. Eind '94 moet het project zijn afgerond. "De anaerobe deelzuivering kan rond driehonderd kubieke meter afvalwater per uur verwerken", vertelt Project-manager Frank Keijzer over de nieuwe aan winst. "Dit komt neer op een capaciteitsuitbreiding van on geveer vijftig procent van het huidige aanbod in Zoeterwoude. Het gaat hier om een voorzui vering in een volledig gesloten systeem. Deze systemen zijn milieuvriendelijk, omdat ze geen geur- en geluidsoverlast geven." Slibreductie Een ander voordeel van het anaerobe biobedsysteem is de reductie van slib. Keijzer: "Dit wordt straks tot meer dan de helft teruggebracht. Een be langrijke ontwikkeling in het kader van het milieu, een ver mindering van de kosten voor slibafvoer en een tegemoetko ming aan de nieuwe wetgeving op dit gebied. Daarnaast kunnen we door het gesloten systeem biogas terug winnen. Hiermee zullen we uiteindelijk elektriciteit op wekken met behulp van een gasmeter en een generator in het hoofdkantoor van Zoeter woude. Daardoor ontstaat ook restwarmte die in de winter ge bruikt zal worden om het hele kantoor te verwarmen. Uiteraard betekent deze me thode een grote besparing aan energiekosten. Ook wordt op deze wijze een bijdrage gele verd aan energiebesparing, iets wat onlangs in het zogeheten Patent Het biobedsysteem is ontwik keld door Gist-Brocades en is in de brouwerijwereld een tech nologisch hoogstandje. "Het biobed werkt onder een hoge druk en het gaat hier om een aanzienlijk lage investering", aldus Keijzer. Zoetermeer De directie van Bols Benelux heeft het voorne men haar organisatie in Neder land "ingrijpend te wijzigen", om sterker te kunnen staan op de gedistilleerdmarkt. De pro- duktie-activiteiten in Nieuw- Vennep zullen binnen tweeën half jaar worden overgeheveld naar Zoetermeer. In de komen de drie jaar zal het totaal van bijna vierhonderd banen met een kwart inkrimpen. Uitgangs punt van de directie is gedwon gen ontslagen te vermijden door toepassing van een senioren regeling, herplaatsing binnen en buiten het concern en door natuurlijk verloop. De afgelopen jaren is Bols Be nelux geconfronteerd met een verdere daling van de Neder landse gedistilleerdmarkt. Dit heeft geleid tot overcapaciteit binnen de produktiebedrijven in Nieuw-Vennep en Zoetermeer. Bovendien verloor de onderne ming een aantal toonaangeven de import gedistilleerdmerken uit haar assortiment. Bijvoor beeld Jack Daniels whisky, de likeur Tia Maria en vanaf 1 januari aanstaande ook Bacardi (mm), Vat 69 (whisky) en Cin zano (vermouth), die zelf voor distributie in de Benelux gaan zorgen. De voorgenomen maatregelen hebben ten doel een betere concurrentie-positie op de Ne derlandse gedistilleerdmarkt te verkrijgen en de continuïteit op de langere termijn te waar borgen. Het personeel is geïn formeerd en de plannen zijn voor nader overleg voorgelegd aan de vakbonden en aan de onder nemingsraad van Bols Benelux.

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 6