De laatste Van Aubel De Ridder te Maastricht nam vorige maand afscheid van de laatste Van Aubel, de oorspronkelijke eigenaren van deze brouwerij. Jef van Aubels werkgeschiedenis begon echter bij concurrent Amstel. Een persoonlijke terugblik. 14 In 1857 stichtten de gebroeders Louis en Joseph van Aubel in Maastricht brouwerij 'Gebroeders van Aubel'. Die naam werd in 1925 gewijzigd in brouwerij De Ridder. Vijf ge slachten lang vormde de fami lie Van Aubel de directie van deze brouwerij. In 1982 kwam De Ridder echter in handen van Heineken Nederland. De broer van Jef (spreek uit 'Sjef') van Aubel, toen een van de twee directeuren, nam afscheid na de ondertekening van de overna me. Het leek even of de laatste Van Aubel was vertrokken... Jef vertelt hierover met een ge zellig Limburgs accent: "Toen ik klein was, waren er in ons familiebedrijf te veel opvolgers. Ik stamde uit een gezin van drie broers. De oudste was de op volger in de brouwerij. De inte resse van de jongste ging een geheel andere kant uit. Voor mij, geboren en getogen in de brouwerij, was er dus geen plaats bij De Ridder. Als klein kind speelde ik er tussen de biertonnen. Ons woonhuis stond naast de brouwerij. Mijn vroegere slaapkamer is nu ver bouwd tot kantoorruimte. Een vreemde gewaarwording als je er nu doorloopt", aldus Jef. Brouwerskar Terugdenkend vertelt hij ver der: "De biervaten werden in die tijd bij de cafés nog met paard en wagen bezorgd. Ik ging als kind elke woensdagmiddag mee met die brouwerskar en was erg goede maatjes met de brouwersknechten. Op veel plaatsen waar we kwamen kregen zij een biertje aangebo den en ik een glas limonade. Ui teraard keek ik altijd met veel genoegen naar die ritjes uit", zegt hij lachend. "Ook de oor logsjaren herinner ik mij nog goed. We bleven gewoon bier brouwen, maar het was een wat waterig aftreksel wegens een gebrek aan grondstoffen. En dan het opblazen van die brug gen (hier vlak voor de brouwerij) aan het einde van de oorlog... Zonde! De Duitsers hadden iedereen van te voren gewaar schuwd. Wij moesten allemaal binnen blijven in de schuilkel ders en onze ramen open laten. Nou, dat hielp niets. Alle ruiten waren gesneuveld. En die prachtige bruggen waren veran derd in hoopjes stenen. Dan gaat er als kleine jongen toch een heleboel door je heen." Jaren later liep Van Aubel stage bij enkele buitenlandse brou werijen en één Nederlandse brouwerij: Grolsch. "Ik liep stage in Luik, Keulen, Nancy, Londen en in Fribourg te Zwitserland. Van die laatste stageplaats herinner ik mij nog een leuke anekdote. Ik was daar nog maar drie weken, toen ik door een aantal medestudenten gevraagd werd om een week eindje mee te gaan skiën. De zondag brak ik echter mijn been en moest ik naar het ziekenhuis. Uiteraard voelde ik mij heel erg schuldig, omdat ik nog maar net stage liep en door eigen stommiteit een paar weken uit de running was. Met de moed in de schoenen belde ik maandagmorgen de brouw meester. Hij kwam onmiddel lijk naar het ziekenhuis en bemerkte dat ik op een zaaltje lag met uitsluitend lichte patiënten. Diezelfde middag liet hij een krat bier bezorgen. Jef van Aubel. Een toost op De Ridder En dat herhaalde zich zo elke dag. Dat gaf toch wel de sfeer aan die in de brouwerijwereld heerste. En het was uiteraard een goede reclame voor het bier." Concurrent Na zijn buitenlandse periode, startte Jef van Aubel zijn eigen drankenhandel in Meerssen. Drie jaar later verkocht hij deze omdat hij bij Amstel terecht kon. Jef: "Vanwege mijn talenkennis en buitenlandse ervaring kreeg ik een job in de Exportafdeling. In 1968 fuseerde Amstel met Heineken en deze laatste nam in 1982 De Ridder over. Ik vroeg uiteraard meteen om overplaatsing." Dat gebeurde ook in 1985. Drie jaar nadat de laatste twee directieleden van de familie Van Aubel ("mijn broer en een nicht van mij") van de brouwerij afscheid hadden genomen. "Er werkten nog wel enkele mensen die ik uit mijn jeugd kende. Die zijn inmiddels allemaal met pensioen. Maar ik kwam wat dat betreft toen echt thuis." Van Aubel werd er de hore- cainspecteur voor Zuid-Neder land. "Dat werk heb ik tot mijn afscheid gedaan", vertelt hij"Ik had het geluk dat ik helemaal in mijn element was in Maas tricht. Ik spreek de 'taal' en wist daarom ook goed met de hore- ca-eigenaren op te schieten. In Maastricht zijn we wat dat betreft best 'chauvinistisch'. Uiteraard was ook mijn achter naam een voordeel. De familie is hier overbekend." 57 '/2 jaar Jef maakte in oktober gebruik van regeling voor 57,5-jarigen. Zijn afscheidsfeest was groot. Een Van Aubel waardig. Zelf blijft hij er nuchter onder. "Van mij had dat niet zo gehoe ven, hè, maar ja de brouwerij dacht daar anders over. En ach teraf gezien had ik die dag echt niet willen missen." Nu heeft hij volop de tijd voor zijn hobby's tennis, golf en hockey. "Bovendien ben ik voor enkele bestuursfuncties gevraagd. Stil zitten is nooit iets voor mij geweest." Jef is echt de laatste Van Aubel die bij De Ridder vertrekt. Zijn kinderen (een zoon van 21 en een dochter van 18) zijn een andere kant op ge gaan. "Hoewel, mijn zoon zit op de Hogere Agrarische School. Dus je weet maar nooit", be sluit hij met een glimlach.

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 14