De koning van Colonne 7 Colonne 7 van de afdeling Verpakken in Den Bosch heeft sinds kort een eigen koning. Produktiemedewer- ker Rob van Esch is onlangs namelijk gekroond tot koningsschutter van het Vughtse Gilde St. Barbara St. Sebastiaan. Rob van Esch werd in 1984 geïnstalleerd als gildebroeder van het schuttersgilde St. Bar bara St. Sebastiaan. Dit oer- Brabantse gilde bestaat al sinds het begin van de vijftiende eeuw. Toentertijd waren de gilde-broeders van het schut tersgilde de bewapende bewa king voor kerk en maatschap pij. Dat is al lang niet meer zo. Tegenwoordig worden echter nog veel tradities van het gilde gevolgd. Onder andere het vendelen, trommen en het schieten met geweer en kruis boog. Officieel is het gilde aan wezig tijdens de zogezegd 'door kerk en overheid georganiseer de activiteiten' zoals feestda gen (Koninginnedag en Doden herdenking) en gildedagen. Op deze dagen wordt ook nog het speciale schutterskostuum ge dragen. De gildebroeders gaan dan mooi gekleed naar de kerk, eten gezamenlijk en vieren het gezellig samenzijn. Schutsboom Het schieten met het geweer is de hobby van Rob van Esch: "Tijdens het gilde-seizoen, van april tot oktober, oefen ik sa men met andere gildebroeders elke zondag in het zogenaamde fob-schieten. Met een speciaal geweer schieten we op de schutsboom. Dat is een mast van ongeveer vijf meter hoog waarop ijzeren plaatjes op buis jes liggen. Die plaatjes proberen we van de buisjes af te schieten. Deze schutsboom staat op ons schietterrein in Vught." "Op gildedagen en bij schiet wedstrijden brengen we het schieten in praktijk. Zo schie ten we bijvoorbeeld elk jaar te gen het andere gilde in Vught om 'Het Schild van Vught'. El ke vier jaar organiseert mijn gil de voor haar leden het konings- schieten. Alle gildebroeders schieten dan om de beurt op een houten vogel die op de schutsboom staat. Degene die het laatste stukje van de vogel eraf schiet, wordt voor vier jaar koning van het gilde. Daarvoor moet je goed kunnen schieten maar er komt ook een portie ge luk bij kijken. Dit jaar was het weer koningsschieten op 3 ok tober. Ik schoot het laatste stukje van de vogel eraf. Nu ben ik dus voor vier jaar de koning Rob van Esch van het gilde", vertelt de trotse Rob van Esch. Een van de jongste Rob is een van de jongste ko ningen uit de traditie van dit gilde. Hij werd geheel volgens de regels gekroond met een bloemenkrans op zijn hoed. Vervolgens mocht hij bloots voets over het vaandel van het gilde lopen. Alleen de koning van het gilde en de koningin van Nederland mogen dit. Daarna kreeg hij het kazuivel met het koningszilver omge hangen. Dit is een zilveren schild dat over het kostuum gedragen wordt bij speciale ge legenheden. Maar de koning moet zelf ook iets doen; Hij moet het gilde een zilveren schildje geven dat aan het koningszilver kan worden toe gevoegd en hij moet de gildebroeders een fust bier van tenminste vijftig liter schenken. In de komende vier jaar speelt sire Rob een belangrijke rol in Vught. Hij is onderdeel van de 'hoogheid' van het gilde. De hoogheid bestaat uit de koning, de hoofdman, de secretaris, de penningmeester, de staande de ken, twee jonge dekens en twee oude dekens, de ereheer en de beschermheer. De taak van de koning is te omschrijven als 'ambassadeur van het gilde'. Bij het volgende koningsschieten over vier jaar moet hij zich weer bewijzen, anders verliest hij de troon. Mocht hij het konings schieten nog twee keer winnen dan wordt hij de eerste keizer van het gilde. Het is namelijk nog nooit eerder gebeurd dat een gilde- broeder drie keer achter elkaar het koningsschieten won. De kans bestaat dus dat Colonne 7 van Heineken Den Bosch in de toekomst nog eens een keizer krijgt!

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 13