"Melk verwerken en kaas maken. Prachtig vond ik dat" "Het Brabants kwartiertje zou in Ierland kunnen zijn uitgevonden" "Iedere manager heeft zo zijn 'hobby" Band Na afronding van zijn studie in Wageningen, schreef hij ondermeer Heineken een sollicitatiebrief. Dat was in 1977, naar aanleiding van een advertentie voor 'technologen/ produktieleiders in opleiding'. In die tijd was het moeilijk om een baan te vinden. De economie stond onder druk. En daarmee ook de werkge legenheid. "Daarom had ik meerdere ijzers in het vuur. Heineken nodigde mij uit voor een aantal gesprekken met Van Rossum, Van Eerde en Hinze. Die hebben toen een aantal nieuwe Heineken-mensen voor HTB (het huidige Heineken Technical Services -red.) geselecteerd. Ik was daar een van. Ook Jan-Jaap ten Hoor bijvoor beeld, die nu hoofd Physieke Distri butie is. Wij kennen elkaar niet heel goed, maar er is toch sprake van een band. De nieuwe lichting volgde de eerste maanden samen een trainee opleiding. En wat Ten Hoor betreft is de overeenkomst dat we later bij voorbeeld allebei produktieleider zijn geweest. Het verloop van de carrières vertoont overeenkomsten." Ierland Tijdens die bedrijfsopleiding kwam Herman Ubbink voor het eerst in Den Bosch terecht. "Ik werd uitgeleend als assistent afdelingschef Verpak ken en ook als bedrijfstechnoloog. Dat was maar kort. Al snel kreeg ik de kans naar Ierland te gaan. Bij Murphy's kreeg ik als taak de kwaliteitscontrole op te zetten. Dat was een fantastische tijd. Ik ben sindsdien verknocht aan Ierland. Het is er schoon en het heeft een heel erg vriendelijk landschap. Er is veel ruimte. De mensen zijn er door en nological Controller aan de kwaliteit van Anchor en Tiger bier en behar tigde alle technologische zaken voor de brouwerijen in Singapore en Kuala Lumpur. Hij werkte vervolgens enige tijd als Heineken brouwer bij de Whitbread brouwerij in Engeland, totdat hij in 1987 werd benoemd tot produktieleider in Den Bosch. Paardesport "De regio Den Bosch sprak mij als buitenmens erg aan. Ik ben er op zoek gegaan naar een huis dat kon dienen als thuis honk. Ook al was de kans groot dat ik weer naar het buitenland zou worden uitgezonden. Het is ge woon prettig om zo'n uitvalsbasis te hebben. Ik vond dat in Nistelrode in de vorm van een boerderijtje met wat grond. Ik kocht ook een paard. Amira, een merrie. Als kind heb ik paardrijles gehad en het leek me goed om de lange werkdagen af te wisse len met recreatierijden. Maar na een week na mijn werk in de bossen te hebben gereden, had ik het wel gezien. Ik ben een doener. Ik ben bij voorbeeld ook geen type dat tijdens zijn vakantie op een strand kan zitten. Zodoende ben ik dressuurles gaan nemen. Al gauw ging ik fanatiek wedstrijden rijden en uiteindelijk drongen we door in de dressuur- klasse Z (zwaar -red). Tijdens die wedstrijden heb ik mijn vrouw Marijke leren kennen." Zijn vrouw had al een dochter, Pauline, en inmiddels is het gezin uitgebreid met een tweede meisje; Marie-Louise. "Ons hele gezinsleven draait om de paardesport. We vinden het allemaal even leuk om daar mee bezig te zijn. In de afgelopen twee jaar dat ik Regional Technical Manager Azië was (zijn functie na die van ressuurruiter door aardig. Op zijn tijd ook koppig en eigenwijs, hoor. Maar het zijn sociale mensen, die zich goed kun nen ontspannen. Wat dat betreft zie ik wel enige gelijkenis met de Bra banders. Het Brabants kwartiertje bijvoorbeeld, zou in Ierland kunnen zijn uitgevonden." De nieuwe Bossche bedrijfsleider somt vervolgens op dat hij na Ierland werd gedetacheerd in Singapore. Hij werkte er als Tech- produktieleider in Den Bosch - red), heb ik niet op wedstrijdniveau kun nen rijden. Daarvoor was ik teveel in het buitenland. Maar ik probeer dat nu weer op te pikken." 'Hobby' Herman Ubbink heeft ook zijn oude contacten in Den Bosch weer opge pikt: "Ik heb in september samen met Albert leidinggegeven aan de brouwerij. Het voordeel dat ik heb is dat ik bijna geen mensen hoef te leren kennen. Er zijn in twee jaar tijd weinig nieuwe gezichten bijgekomen. Wat me wel opvalt is dat de brou werij een duidelijker plaats in zijn omgeving heeft gekregen. Er is een positievere samenwerking met ge meente en provincie. Recente ont wikkelingen als de containerterminal en de warmtekrachtcentrale onder strepen dat de verhouding tussen de Heineken brouwerij en de omgeving hier goed is uitgebouwd. Door toe doen van Albert de Voogd. Iedere manager heeft zo zijn 'hobby'. Zo'n onderdeel uit het takenpakket waar hij een voorkeur voor heeft. Voor Albert was dat het ontwikkelen van de plaats van Heineken in de om geving. Wat mijn 'hobby' zal zijn? De medewerkers betrokken houden. Het menselijke aspect zal wat mij betreft de nadruk krijgen. Ik ben erg gevoelig voor het werken in teams, waar we via het veranderingsproces Mensen Maken Heineken naartoe gaan. Met zijn allen zoveel mogelijk tot stand brengen. Samen de verant woordelijkheid dragen. Ilc kan het niet uitstaan als twee collega's elkaar negeren. Dat ze niet meer willen samenwerken omdat ze om een of andere reden niet met elkaar door de bocht kunnen. Aan dat soort situ aties kun je wat doen. Door extra aandacht te schenken aan de sociale aspecten van het werken hier, kunnen we proberen het ziekteverzuim verder temg te dringen. Ilc verwacht dat mensen minder snel thuisblijven als ze zich meer betrokken voelen."

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 5