In het land van de duizend heuvels, zoals het kleine Afrikaanse staatje Rwanda ook wel wordt genoemd, is de brouwerij en frisdrankenproducent Bralirwa een van de grootste werkgevers. Het afscheid van (Heineken-) directeur Max Boreel (58) en de komst van zijn opvolger Edwin Botterman (36) gaan dan ook niet onopgemerkt voorbij. Niet alleen de president van Rwanda, Juvenal Habyarimana, hechtte er waarde aan om de vertrekkende directeur persoon lijk vaarwel te zeggen, maar ook de ruim duizend brouwe rijwerknemers. De afscheids feestjes in de Rwandese vesti gingen in Kigali en Gisenyi zijn druk bezocht door de Bralirwa- mensen. Inderdaad om 'patron' Boreel veel geluk toe te wensen, maar ook om eens te kijken wat de nieuwkomer Botterman in zijn mars heeft. Max Boreel (links) en Edwin Botterman Een vraag die niet lang onbe antwoord bleef. Het gebruik van lokale grondstoffen heeft zijn aandacht en ook wat betreft marketing ziet hij nog veel mogelijkheden. De vele kleine gezellige kroegjes die het heuvelachtige land rijk is, krijgen er in de toekomst wel licht enkele andere soorten bier bij. Bostel-project Max Boreel en zijn opvolger brachten enkele weken door met het doorspreken van de be drijfsactiviteiten. Edwin Botter man is bijvoorbeeld zeer onder de indruk van de oplossing die de brouwerij vond voor het bier bostel van de bierbrouwerij in het noordelijk gelegen Gisenyi. Na bijna een jaar van onder zoeken is in Rwanda een bier- bostelproject opgezet door de Nederlandse ontwikkelingsor ganisatie SNV, in samenwer king met Bralirwa. De bostel wordt niet langer als afval gezien. De Rwandese boeren, voornamelijk veehouders, weten het nu op waarde te schatten. En ook de vissers ontdekten dat bierbostel een lekkernij is voor de vissen in het noordelijk gelegen Kivumeer. In 1991 experimenteerde SNV- landbouwdeskundige André de Groot met een paar zakken bierbostel en kwam tot de con clusie dat het een prima kunst mest is voor de landbouw in Rwanda. Een klein jaar later kwam de ontwikkelingsorgani satie met Bralirwa overeen dat de brouwerij 300 ton bierbostel zou leveren voor deze doelein den. Vervolgens zetten de De Groot en zijn collega's zich in voor de bierbostel-distributie en probeerden tegelijkertijd de boeren ervan te overtuigen dat de bierbostel de opbrengst van hun oogst kan vergroten. Lau- rient Nzabanita is een boer die er van overtuigd is dat bierbos tel goed is voor zijn opbrengst. Hij toont graag en met veel trots de geïmproviseerde silo. Zijn dorp ligt te ver van de brou werij in Gisenyi om de bierbos tel persoonlijk te gaan halen. Directiewisseling Rwand

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 12