De totale Heineken- organisatie heeft zeer flexibel gereageerd op de recente glasaffaire. Die conclusie wordt intern door alle betrokkenen onderstreept. Op deze pagina's een terugblik. Het feit dat er glas in een EB33 exportflesje zat, kwam letter lijk aan het licht tijdens een routine-controle in onze brou werij in Den Bosch. f. Verdonk (invaller Kwaliteitscontrole Verpakken), ontdekte kleine glasdeeltjes in een afgevuld flesje tijdens het zogenoemde 'schouwen'. Dat schouwen gaat als volgt: De flessen die volgens een strak bemonste ringsschema van de diverse produktielijnen zijn gehaald, worden bij de hals gepakt en met de bodem naar boven voor een sterke lichtbak gehouden (zie ook foto). De controleurs kunnen zo eventuele kleine deeltjes met het blote oog in het bier naar beneden zien dwarrelen. Het gaat hier uiter aard om deeltjes die niet in de fles horen te zitten. Geen storing De fles waarin Verdonk kleine glasdeeltjes ontdekte, kwam van Colonne 6B in Den Bosch. Deze exportlijn, waarop geen retourflessen worden afgevuld, werd onmiddelijk na de ont dekking stopgezet. De Bossche Produktieleider Roland Gras man: "Het probleem is alert opgepakt door de afdelingen Verpakken en de Bedrijfstech- nologische Dienst. Eerst werd gedacht dat het misschien om een technisch mankement bij het afvullen op deze colonne zou gaan. Dat zijn we gaan uitzoeken. Er bleek echter geen afwijking op de machines te bestaan. Toen hebben we fles sen uit dezelfde partij op de Colonnes 8A en 8B afgevuld. Bij het schouwen daarvan zagen we opnieuw kleine glasdeeltjes in enkele flessen. Ook hier was het geen gevolg van een mechanische storing op de colonne. Toen was ons duidelijk dat het aan de flessen lag." Vervolgens heeft de Bossche brouwerij de collega's van Ver pakken in Zoeterwoude op de hoogte gebracht. Want ook daar stonden flessen uit dezelfde partij. De voor Produktie Ne derland werkende Heineken- verpakkingsspecialist Jan Kmit werd thuis gebeld en ingelicht. "Diny Hofs (Bedrijfs Technolo gische Dienst H'Bosch -red.) en ik hebben meteen de Veree- nigde Glasfabrieken, de pro ducent van de flessen, op de hoogte gebracht. We hebben afgesproken dat ze monsters zouden halen bij Heineken en dat ze daarnaast in eigen huis zouden onderzoeken of er recent afwijkingen bij de produktie van flessen waren geconsta teerd. Enkele uren later kreeg ik antwoord. Er zou inderdaad in een partij een afwijking kunnen zitten." Dun randje Van een klein dun opstaand glasrandje aan de binnenkant van de flessemond, konden in cidenteel glasdeeltjes afbreken. Dat probleem deed zich voor bij Personeel toont grote

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 6