"Leren is verslavend" Vier avonden in de week naar school en dat vijf jaar lang. Manon de Greef wist het tot een goed einde te brengen. Deze zomer kreeg ze het door haar felbegeerde diploma Bedrijfskunde van de Haagsche Hogeschool. woonplaats Hazerswoude naar Den Haag snel te kunnen over bruggen, heb ik mijn rijbewijs gehaald en een auto gekocht. Dat scheelde weer in reistijd. Maar de cursusavonden waren wel zwaar. Vooral als ik 's avonds ook nog eens een tenta men had. Bovendien kan ik in verband met mijn werk bij een operationele afdeling bijna nooit vroeg weg. Gelukkig heb ik veel steun gehad van mijn collega's, die af en toe voor mij zijn ingesprongen." Breekpunt Het derde jaar was bijna een breekpunt. Manon: "Ik had de neiging om te stoppen. Niet zo zeer vanwege de vakken, maar veel meer vanwege het feit dat ik al twee jaar lang vier keer in de week naar school was ge weest. Dat gold overigens voor alle studenten, dus wat dat be treft hadden we veel steun aan elkaar. We hebben elkaar er als het ware doorheen gesleept. De studie betekende ook veel voor de studenten en hun sociale le ven. Ik heb nog het geluk dat ik op mezelf woon en thuis met niemand rekening hoef te hou den. Maar er waren ook stu denten bij die getrouwd zijn en al kinderen hebben. Hoe die het volgehouden hebben is mij nog steeds een raadsel. Ik heb daar grote bewondering voor." Een studiegenote gaf de cursus na het eerste jaar op. Manon was daardoor de enige vrouwe lijke student die de eindstreep wist te halen. "Dat eerste jaar viel meer dan de helft van de studenten af. Daarna zijn we ei genlijk steeds met hetzelfde groepje mensen doorgegaan." Nieuwe cursus Manon de Greef denkt er al weer over andere, overigens wel kortere, opleidingen en cur sussen te volgen. "Leren is wat dat betreft heel verslavend. Maar ik wil ook graag weer wat doen om het gat op te vullen, waar ik voor mijn gevoel na mijn studie in ben gevallen. Tot nu toe had ik geen tijd om me thuis te vervelen. Nu zit ik 's avonds echt naar werk te zoe ken. Ik wil me allereerst meer op het sociale vlak begeven. Daarom heb ik me ingeschre ven voor een cursus fotografe ren en denk ik er zelfs over om te gaan bridgen. Maar ik wil dus ook weer studeren. Literatuur, letterkunde of iets met kunst matige intelligentie (personal computers) lijkt mij bijzonder boeiend. Want een ding is ze ker: stilzitten kan ik niet." Manon de Greef Manon de Greef (31) is sinds 1990 medewerkster Physieke Distributie in Zoeterwoude. Vijf jaar eerder was ze als vaste kracht in dienst gekomen van drankenhandel Vullinghs-Jans- sen-Huyben in het Limburgse Horst. "In die tijd volgde ik een deeltijdstudie HEAO. Die stu die wilde ik graag afmaken toen ik naar de Verkoop Binnen dienst Horeca in Zoeterwoude werd overgeplaatst. Ik kon al leen geen vrijstellingen krijgen voor de vakken die ik inmid dels al had gevolgd. Bij de HTS kon dat wel, dus de keuze was snel gemaakt. Ik zag bovendien de richting Bedrijfskunde wel zitten, omdat die niet alleen uit economische vakken bestaat." Techniek Bij de Haagsche Hogeschool kreeg ze vakken als werktuig bouwkunde, meet- en regel techniek, financieel beheer, marketing, organisatiekunde, elektrotechniek en produktie- systemen ("hoe zet je een fa briek op?"). Manon: "Maar ik kreeg ook bijzonder technische onderwerpen, waarbij ik bij voorbeeld leerde hoe je een cd- speler in elkaar moet zetten. Heel interessante vakken." De lessen werden van 18.30 tot en met 22.30 uur 's avonds ge geven. "Om de afstand van mijn

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 23