"Verpakken is niet een wereld op zich. Het is onderdeel van een keten. Het gaat er om de samenhang te zien tussen de processen van die keten" geeft Peter van Besouw als voor naamste reden voor de oplei ding. "Door de opleiding krijgen de mensen veel meer inzicht daarin. Het belangrijkste is op een andere manier op problemen te reageren. Om eerst te analyseren waardoor het probleem is ontstaan. Als bijvoorbeeld een fles moeilijk te etiketteren is, hoeft dat niet per se aan de etiketteermachi ne te liggen. Het kan ook liggen aan het papier van de etiketten, aan de gebruikte lijm, of aan de temperatuur. De cursisten A. Ton van den Akker leren analytischer te denken. Er wordt hen in de opleiding niet gevraagd een oplossing voor een probleem te beden ken. Nee, het probleem wordt gelijktijdig met de oplossing ge geven. De cursisten moeten dan nagaan hoe een proces ver lopen is. Dat is veel interessan ter. In de laatste jaren zijn de verpakkingsafdelingen zo com plex geworden. Door het ge bruik van elektronica kun je vaak niet meer zien wat er ge beurt. fe moet het je kunnen voorstellen. Daarom heet de cursus ook het "Besturen" van verpakkingsprocessen." Werpt vruchten af Peter van Besouw is enthou siast over de opzet van de nieu we opleiding. "Het was een genoegen een opleiding te coör dineren die door gezamenlijke inbreng van verschillende ves tigingen tot stand is gekomen en bestemd is voor de mede werkers van de verschillende vestigingen. Het resultaat is een uitgebalanceerde oplei ding. De cursisten hebben erg moeten wennen aan de nieuwe opzet van de opleiding. Sommi gen hadden moeite met het middelbare niveau. Na afloop van de opleiding zijn ze echter allemaal enthousiast. Wat ze geleerd hebben, kunnen ze in hun eigen werk goed toepassen. Ze hebben geleerd de verpak kingsprocessen daadwerkelijk te besturen." Tonnie van Dinther, groepslei der Verpakken in Den Bosch, behoorde tot de deelnemers aan de eerste opleiding. Samen met zijn collega Jan van Linder is hij vrijgemaakt om een opleiding op te zetten voor medewerkers die een langdurige begeleiding nodig hebben om beter te kun nen functioneren. Daarbij heeft hij veel profijt van de kermis die hij bij de Verpakkingsopleiding heeft opgedaan. Hij vond de op leiding beslist niet gemakke lijk. "Toen ik pas begon, dacht ik 'foei, foei, wat doen ze me aan?'. We moesten zóveel le ren... Ik was steeds bang dat ik het nooit zou redden voor het examen. Zodra ik na mijn werk thuis kwam, ging ik lezen, lezen, lezen. Dat kwam ook doordat aan de opleiding een diploma is verbonden. Je wilt tegenover de anderen natuur lijk niet afgaan. Dus je wilt be slist slagen. Dat legt een enor me druk op je. Als het moest, zou ik zo weer gaan. Maar dan zou ik mij niet meer zo druk maken over het behalen van een diploma, maar meer over de kennis die je erdoor op doet. Ik vind het echt de beste cursus die ik tot nu toe heb gevolgd." Collega Jan van Linder, die op 13 september jl. met de oplei ding is begonnen, staat tevoren niet te popelen om te beginnen. "Ik ben net gisteren gevraagd mee te doen. Ik heb maar ge zegd dat ik het doe, want als ik nu niet ga, moet ik toch een an dere keer. Ik zal wel zien hoe het gaat. Dat diploma is in ieder geval een goede stok achter de deur." Ton van den Akker, groepslei der Verpakken bij Vrumona, is enthousiast. "Ik vond het ont zettend leerzaam en leuk met collega's van verschillende ves tigingen te werken. Om hen zelf te leren kennen en de ma nier waarop zij in hun vestiging werken. Ik was bijvoorbeeld nog nooit in Den Bosch of bij Bols Benelux geweest. Erg leuk om te zien hoe hun verpak kingsafdelingen werken." Ook over de inhoud van de opleiding is hij tevreden. "Sommige on derwerpen heb ik veel uitvoeri ger behandeld gekregen tijdens mijn studie MTS Werktuig bouw. Andere zaken waren he lemaal nieuw. Ik vind dat de op leiding goed in haar opzet is geslaagd. Ze proberen de oog kleppen, die je jarenlang voor bepaalde zaken op hebt, toch langzaam af te doen. Dat is hen goed gelukt. Ik bekijk de verpakkingsprocessen nu van een geheel andere kant. Er zijn zaken die ik toch graag nog meer wil uitdiepen. Daarom volg ik sinds kort de Middelba re Opleiding Verpakken." Waar bij hij niet uitsluit daarna de HBO-opleiding te gaan doen, als de MBO-opleiding bevalt. Tonnie van Dinther (links) en Peter van Besouw /erpakkingsprocessen

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 11