Sinds een jaar bestaat er ondermeer bij Heineken, Vrumona, Brand en Bols Benelux een middelbare verpakkingsopleiding voor de groepsleiders van de diverse werkmaatschappijen. Bijzonder is dat de opleiding in gezamenlijk overleg tot stand is gekomen. De Bossche wachtchef Verpak ken en afgestudeerd Verpak- kingskundige Peter van Besouw is een van de initiatiefnemers tot deze opleiding. Binnen de afdeling Verpakken in Den Bosch is hij ondermeer belast met opleidingen voor de medewerkers van Verpakken. "Al onze groepsleiders hebben de Algemeen Voorbereidende Opleiding Verpakken gevolgd. Dat is een cursus van het Nederlands Verpakkings Cen trum. Een brede, maar vrij al gemene cursus, voor mensen die pas met verpakken begin nen. Op een bepaald moment kregen we in Den Bosch be hoefte aan een opleiding op middelbaar niveau. We hebben toen navraag gedaan bij de an dere vestigingen of zij ook behoefte hadden aan een derge lijke opleiding", vertelt Van Besouw. Vele disciplines Het resultaat was dat een werk groep met opleidingsfunctiona rissen van Den Bosch, Zoeter- woude, Vrumona, Bols Benelux en een directeur van het Ne derlands Verpakkings Centrum gezamenlijk de opzet maakten voor de nieuwe opleiding 'Be sturen van verpakkingsproces sen'. "Ieder deed dit vanuit zijn eigen discipline. Wij zouden bij voorbeeld zelf niet gedacht heb ben aan een verpakking als kunststof flessen, maar dat was een onderwerp dat door Vru mona werd ingebracht. Dat was heel nuttig, omdat de opleiding ook bestemd is voor groepslei ders uit de verschillende werk maatschappijen. Met het NVC hebben wij vooral overlegd over de manier waarop de opleiding zou worden gegeven". Vergele ken met andere opleidingen, heeft de nieuwe opleiding een geheel andere methodiek. Van de cursisten wordt veel zelfstu die verwacht. Dat betekent dat zij zelf een veel actievere rol moeten spelen, dan bij andere cursussen tot nu toe het geval was. Ze moeten steeds zelf pre sentaties houden en worden re gelmatig getoetst. Een officieel examen besluit de opleiding. Wie dat examen met goed ge volg aflegt, krijgt het certificaat Middelbaar Verpakken. Test Na een voorbereiding van an derhalf jaar was het vorig jaar september zover dat de eerste opleiding van start ging. Vóór die tijd was er voor de wachtchefs (de chefs van de groepsleiders) van alle vestigin gen een tweedaagse cursus ge organiseerd. Daarin kwamen alle essentiële onderwerpen aan bod, die tijdens 'Besturen van verpakkingsprocessen' zouden worden behandeld. De wachtchefs kregen zo de gele genheid, aanpassingen in het studieprogramma aan te bren gen. Bovendien konden ze er varen wat en op welke manier de groepsleiders in de toekomst zouden leren. Leren analyseren Inmiddels is op 13 september jongstleden de derde opleiding begonnen. Evenals de vorige keren, beslaat de opleiding tien lesdagen. Steeds in blokken van twee achtereenvolgende lesdagen, die steeds op een an dere vestiging plaatsvinden. Daardoor hebben de cursisten de gelegenheid bij elkaar op de werkplek te kijken en te zien hoe de anderen het doen. Tus sen de tweedaagse blokken heeft de cursist twee weken tijd om zelf te studeren. De oplei ding is breed opgezet. Een van de thema's is bijvoorbeeld het volgen van de gehele keten van produkt en verpakking. Van de winning van de grondstoffen om die verpakking te maken, tot en met het milieucircuit waarin de verpakking belandt na gebruik door de consument.

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 10