Hij vindt het een buitengewoon eervolle uitdagingin de leiding te zitten van een bedrijf als Heineken. En ziet uit naar de dag dat hij met een vertegenwoordiger meegaat om de biermarkt te verkennen, omdat de praktijk hem meer zegt dan rapporten. Een kennismaking met de man die met ingang van 1 september als lid van de Raad van Bestuur belast is met de marketingfunctie: mr. Thony Ruys. Enkele weken geleden, toen hij nog niet officieel in functie was, sprak Vers van 't Vat met de heer Ruys. Het gesprek vindt plaats achter zijn toe komstige bureau. Het is nog vrij kaal in deze kantoorruimte, de oude kamer van de heer Vuursteen. "Nee, die zijn niet van mij", zegt hij, op twee kunstwerken wijzend die aan de wand hangen. De oude stadsplat tegrond van Amsterdam vanzelf sprekend ook niet, "want ik ben Rotterdammer". Anthony Ruys werd in 1947 echter niet in Rotterdam geboren, maar in Antwerpen. Daar woonde hij slechts een halfjaar, voordat het gezin Ruys naar de Maasstad verhuisde. Thony Ruys groeide op in Rotterdam en ging daar naar de lagere en middelbare school. Nadat hij in Utrecht Rechten had gestudeerd, keerde hij temg naar Rotterdam en trad in dienst bij Uni lever. Allereerst was hij werkzaam bij Van den Bergh en Jurgens. Het bedrijf dat is genoemd naar twee van de drie grondleggers van Unilever, Simon van den Bergh en Anton "Veranderen hooril Jurgens. Deze boterhandelaars uit Oss bouwden in het midden van de vorige eeuw een flinke export naar Engeland op. Na verloop van tijd gin gen ze over op de produktie van margarine en richtten in 1927 samen de Margarine Unie op. In dezelfde pe riode was de Engelse zeepfabrikant William Lever, bekend van de Sun light, bezig de exportmogelijkheden voor zijn produkten te vergroten. Het drietal sloeg de handen ineen en richt te in 1930 Unilever op. Unilever groeide uit tot een van de grootste ondernemingen in de wereld op het gebied van verpakte consumenten-ar tikelen voor dagelijks gebruik. Internationale ervaring Ruys werkte negentien jaar bij Uni lever. Negen jaar daarvan bekleedde hij functies in het buitenland. Zeven jaar in Colombia, eerst als Marketing directeur en later als voorzitter van de directie van Cogra Lever S.A. Ver volgens werd Ruys benoemd tot voorzitter van de directie van Van den Bergh Italië. Samen met de twee zoons verhuisde het echtpaar Ruys naar Italië. "Toen we naar Colombia verhuisden, waren onze kinderen drie en een jaar oud. Ze gingen ge woon mee. We vonden het niet zo be zwaarlijk dat ze niet naar een Neder landse lagere school konden gaan. Als ouders kun je hen veel leren. En vakken als rekenen bijvoorbeeld, zijn internationaal. Die kun je ook op een buitenlandse school leren. Onze kin deren spraken vloeiend Spaans. Later leerden ze ook Italiaans spreken. Nu spreken ze die talen niet meer, maar ze kunnen beide nog wel goed ver staan." Na negen jaar in het buiten land, keerde de familie Ruys temg naar Nederland. "We kwamen temg naar Nederland toen onze oudste naar de middelbare school zou gaan. We waren daar blij om omdat de mid delbare school toch de aansluiting vormt naar de universiteit. Tijdens je schooltijd ontwikkel je je Neder-

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 4