Nieuwe biervuller voor proefbrouwerij Nieuwe gelagerseparatoren Zoeterwoude De proefbrou- werij in Zoeterwoude heeft een nieuwe vuiler. Deze is geschikt voor het afvullen van ongepas- teuriseerd bier. "Het gaat hier om een technologisch hoog standje, dat aan alle kwaliteits eisen voldoet", vertelt Jos Loeff Hij is sinds twee jaar manager Proefbrouwerij Research and Development. In de proefbrou werij worden nieuwe en oude bieren getest voor verschillen de markten van Heineken. Voor dat laatste is ook de nieuwe vuiler aangeschaft. Jos Loeff hierover: "Deze heeft een sterielfilter, dat voor het vullen eventuele verontreinigingen uit het bier haalt. Doppen en flesjes worden eerst onder stoom gesteriliseerd, voordat het afvullen en bottelen begint." De nieuwe vuiler werd eind juni voor het eerst opgestart. Deze proef verliep uitstekend. Sinds half juli is de vuiler operationeel. Operators Ton van Leeuwen (links) en Ruud de Vries bij de nieuwe vuiler fe. Zoeterwoude De afdeling Gist- en gelagerverwerking in Zoeterwoude ondergaat een vervangingsoperatie van haar twee oude separatoren. De eer ste is inmiddels al geplaatst. Nummer twee volgt na de zomer. De separatoren worden gebruikt om het bier terug te winnen uit 'gelager'. Dit is het bezinksel dat na de eind vergisting achterblijft. Het in gedikte bezinksel wordt onder meer aan de levensmiddelen industrie verkocht. Voorafgaand aan de vervan gingsoperatie vond een experi ment plaats met een proefsepa- rator. Dit gebeurde door de Bedrijftechnologische en Tech nische Diensten in Zoeterwou de. Alle technische verbeterin Richard Plazier (afdeling Gist- en gelagerverwerking) bij een van de nieuwe separatoren gen zijn terug te vinden in de twee nieuwe apparaten. Zo wordt door middel van een spe ciaal lossingssysteem het inge dikte bezinksel uit de separator gehaald. Het scheidingsproces wordt niet meer onderbroken, waardoor er geen zuurstofopna- me plaatsvindt. Het gevolg is dat er slechts minimale hoe veelheden gelager in het bier achterblijven. Ook vindt er een betere procesbeheersing plaats, waardoor minder bier verloren gaat. Het resultaat hiervan is een verhoging van de bier opbrengst en een verbetering van de kwaliteit van het terug gewonnen bier. De proefseparator zal in de toekomst gebruikt worden om ook het terugwinnen van bier uit gist te optimaliseren. Waarschijnlijk zal tegen die tijd de huidige filterpers ver vangen worden door een derde separator.

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 7