Neerlands eerste taxateur sportauto's Zijn schuur staat vol met zelfgerestaureerde sportauto's. Zelf is hij begin juni beëdigd als Neerlands eerste makelaar-taxateur oldtimers- sportcars. De hobby van onze collega Willem van Steijn. Willem van Steijn, inspecteur van de afdeling Onderhoud Produktie Installatie (OPI) in Zoeterwoude heeft duidelijk van zijn vak zijn hobby gemaakt. "Ik was vroeger automonteur en heb ook een tijd lang mijn eigen zaak ge had", vertelt hij hierover. "Reeds op jonge leeftijd kreeg ik veel belangstelling voor sportwagens, met name het zelf in elkaar zetten van deze wagens. Maar als je overdag al met auto's werkt, heb je weinig zin om 's avonds ook nog eens te gaan sleutelen." Dat veranderde toen Willem vanwege privé-omstandigheden zijn zaak moest opheffen. "Ik besloot toen ander werk te zoeken en kwam uiteindelijk in 1980 bij de Storingsdienst van Heineken terecht. Met het gevolg dat ik nu elk vrij uurtje gebruik voor het in elkaar zetten van de sportwagens." Tien wagens Willem haalt de onderdelen uit Engeland. Hij komt aan de adressen via twintig jaar opge bouwde contacten ter plaatse en advertenties in verschil lende bladen. "Als ik naar Engeland ga, zorg ik ervoor dat ik ook het een en ander aan spullen voor andere mensen kan meenemen. Op die manier krijg ik een deel van de reissom terug." Alle onderdelen worden naar Nederland meegenomen, waar hij vervolgens in de schuur van zijn boerderij de wagens in elkaar zet en in de juiste kleuren spuit. "Over één wagen doe ik zo'n twee jaar", vertelt hij. "Ilc heb er nu tien in mijn schuur staan. Eén daarvan, een Morgan, is zelfs een prototype, dus het enige ter wereld." Overigens gebruikt Willem zijn creaties niet om in te rijden. Ook heeft hij geen zin om de sportwagens te verkopen. Het gaat hem veel meer om de 'kick' van het in elkaar zetten en het bezit van deze wagens. "Het lekker bezig zijn, ervoor zorgen dat je van oude spullen iets moois kunt maken. Het is ook een hobby waar ik tot mijn honderdste mee door kan gaan. Uiteraard zo lang mijn lichaam dat nog volhoudt." Beëdigd taxateur Op 2 juni van dit jaar werd Willem van Steijn beëdigd als eerste makelaar-taxateur van sportcars and oldtimers. "Er zijn al veel taxateurs in Neder land op het gebied van old timers, maar nog niet op het gebied van sportwagens. Dat is een nieuw terrein, waar ik me in heb gespecialiseerd, fe kunt er geen studie voor volgen. Het gaat vooral om de praktijkerva ring en opgedane kennis over het onderwerp." Willem moest voor zijn 'examen' voor een aantal commissies verschijnen om vragen te beantwoorden. Een daarvan was de commissie van Makelaars. "Eigenlijk een vreemde zaak, want het ging hier om makelaars in Onroe rende goederen. Er is echter geen aparte vereniging voor makelaars-taxateurs", vertelt hij hierover. Vervolgens moest hij van het Nederlandse Instituut van automobiel- en verkeersonge vallendeskundigen een prak tijktest afleggen. "Ik kreeg de opdracht vijftig auto's te taxe ren. Een moeilijke zaak. Ik had wel eens eerder auto's op waar de getaxeerd, maar nog nooit vijftig tegelijk." Willem scoor de op bijna alle punten even goed. Alleen bleek hij volgens het beoordelingsrapport nog niet goed op de hoogte te zijn van de oorspronkelijke laksys- temen. Niettemin nam de be oordelingscommissie unaniem het besluit Willem als make laar-taxateur te beëdigen. Dit laatste gebeurde voor de recht bank in Rotterdam. Verzekering Nu Willem officieel bij de Kamer van Koophandel is inge schreven kan hij door zowel een notaris als een advocaat, rechtbank of verzekerings maatschappij gevraagd worden sportwagens te taxeren. "Als makelaar-taxateur kun je bij voorbeeld door de verzekering worden ingeschakeld als ie mand zijn sportwagen all risk wil verzekeren. De makelaar taxateur zet dan de dagwaarde vast en aan de hand hiervan kan de verzekeringsprijs worden vastgesteld. Datzelfde kan een makelaar-taxateur doen voor de rechtbank, advocaten of notarissen in het geval van een scheiding, waarbij de inboedel (en dus ook de eventueel aanwezige sportwagens) op waarde moet worden geschat." Om dit vak goed te kunnen uit oefenen, is het noodzakelijk dat Willem zich op de hoogte houdt van alle ontwikkelingen op het gebied van sportwagens. Daarvoor heeft hij een docu mentatie opgezet van informa tie uit allerlei tijdschriften en andere bladen. "Ik mis overi gens nog informatie uit de jaren zestig, dus als er collega's zijn die tijdschriften uit die jaren hebben dan hoor ik het graag."

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 26