"Ik voelde me nog te vitaal om te zitten" Na je VUT of pensioen nog werken in je vakgebied. Veel mensen kiezen daarvoor. Ook bij Heineken. Wij spraken enkele van deze voormalige collega's, die ondermeer via het zogenoemde 'PUM' nog regelmatig als adviseur naar het buitenland worden uitgezonden. Het PUM (Programma Uitzen ding Managers) werd in 1978 in samenwerking met het ministerie van Ontwikkelings samenwerking opgericht door de Nederlandse Werkgevers Verbonden. Het omvat een pro gramma voor steun aan bedrij ven in ontwikkelingslanden. In het kader hiervan worden gepensioneerde of vroeg uitge treden managers en experts op vrijwillige basis naar buiten landse bedrijven gestuurd. Deze bedrijven hebben het ministerie om ontwikkelings hulp gevraagd. Oud-medewer kers van bedrijven, waaronder Heineken, melden zich bij het PUM aan om te worden uit gezonden. De enige vergoeding die ze hiervoor krijgen zijn de reiskosten en een beetje zakgeld. het buitenland te komen. Kort daarop vertrok hij naar Zuid- Afrika. Henk was intussen via iemand anders in contact gekomen met het PUM. Hij meldde zich hierbij aan en kreeg spoedig daarna een opdracht: "Ik werd uitgezonden naar China als consultant bij een provinciale brouwerij in het binnenland. Dat was in het voorjaar van 1991. De brouwe rij hier was er erg slecht aan toe. De aanwezige apparatuur werd nauwelijks onderhouden, omdat de werknemers geen idee hadden hoe ze dat moesten doen. Mijn werk bestond uit het geven van adviezen ter verbetering van de werkom standigheden en het rendement van de brouwerij. Ik heb dat zo goed en zo kwaad als het ging gedaan. Een jaar later werd ik opnieuw uitgezonden. Dit keer Oud-collega Henk Hensel (61) uit Zoeterwoude is één van hen. Hij ging in februari 1989 op zijn 58ste met pensioen, vanwege de opbouw van vele tropenjaren. "Ik had vele jaren voor Heineken in het buiten land gezeten in landen als Nigeria en Singapore. De laat ste twee jaar was ik manager Technology and Quality Service bij het voormalige Heineken Technisch Beheer in Zoeter woude. Toen ik met pensioen ging, voelde ik me nog te vitaal en te jong om stil te zitten. Ik wilde daarom het liefst nog enkele jaren als adviseur in het buitenland werken. Bij Heine ken kon dat niet, omdat de banen in het buitenland op dat moment zelfs voor de eigen medewerkers dun waren ge zaaid. De meeste expatriates zaten al enkele jaren in de zogenoemde wachtkamer op uitzending te wachten." Eerste opdracht Henk Hensel besloot via vroe gere contacten aan een baan in naar een brouwerij in Nepal. Hier bleek de directie nauwe lijks oor te hebben voor ideeën van brouwers en technici. Bovendien ontbraken er heel simpele, maar vaak zeer essen tiële zaken. Het laboratorium had bijvoorbeeld geen micro scoop of centrifuge. Achteraf gezien was dit advieswerk niet al te ingewikkeld en was iemand van 25 jaar tot dezelfde adviezen gekomen. Alleen denk ik niet dat ze in Nepal het advies van iemand zonder ervaring, uitgebreid curricu lum vitae en grijs haar hadden eerbiedigd." Henk Hensel werkte tijdens zijn buitenlandse periode voor het PUM onder minder gunsti ge omstandigheden dan tijdens zijn dienstreizen voor Heine ken. "Jë bent nu qua onder komen afhankelijk van wat de lokale regering ter beschikking stelt. Als het echt niets is, kun je met het PUM bellen. Maar dat doe je niet altijd, omdat je er vaak maar zo kort zit en je Werken na pensioen Henk Hensel met twee mensen van de brouwenj in Nepal. Onder de brouwerij

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 22