"Geen dag is hetzelfde" Dagelijks gaan grote hoeveelheden geld door hun handen. Toch worden ze er zelf geen cent wijzer van. Voor de kassier van de Heineken-kas en de beheerder van het PTT- postagentschap is het gewoon hun werk. Een gesprek met twee Heineken- collega's. Op de eerste verdieping van het Zoeterwoudse kantoorgebouw zijn de Heineken-kas en een klein PTT-postagentschap ge vestigd. Het is zó klein, dat de PTT er geen belang bij heeft dit agentschap in stand te houden. Heineken heeft echter besloten het open te houden, om service te kunnen bieden aan de eigen medewerkers. Het agentschap wordt dan ook niet bemand door PTT'ers maar door Heine- ken-medewerkers. Henny van den Bosch en Wim van Rongen zijn de mannen die achter de loketten werken. Om de beurt werken zij een week achter het ene loket en een week achter het andere. Cor Groote staat hen bij als algemeen reserve. Want het spreekt voor zich dat de loketten, ondanks het grote aantal vrije dagen en ATV-dagen, altijd bemand moeten zijn. Wim van Rongen (rechts) en Henny van den Bosch if Het is moeilijk een mstig, ongestoord gesprek met beide heren tegelijk te voeren. Voort durend houden zij de loketten in de gaten om te zien of er 'klanten' zijn, die moeten worden geholpen. Want de klant is koning. Het blijkt dat vele Zoeter woudse medewerkers de weg naar de kas weten te vinden, want het kasbezoek gaat de ge hele dag door. Met vooral een grote drukte omstreeks drie uur, bij het wisselen van de dag- en avonddienstploegen. Ook in de loop van het jaar zijn er diverse pieken. Bijvoorbeeld in januari, nadat het tantième is ontvan gen, of met het vakantiegeld in mei. En steevast elke 16e van de maand. Maar, zoals al gezegd, ook op de andere dagen melden zich vele klanten aan het loket. "Toen ik vijf jaar geleden deze baan kreeg, zei een oud-collega tegen mij: 'Oh, dat is lekker rustig werk. Daar kun je wel honderd worden'. Maar ik ben er achter gekomen dat de werkelijkheid anders is", zegt Henny van den Bosch lachend. Wim van Rongen beaamt dat. "Ik ben 's avonds behoorlijk moe. Je kunt merken dat je in tensief bezig bent geweest. We hebben toch een grote verant woordelijkheid. Je kunt je geen fouten veroorloven. Het blijft altijd spannend of de kas aan het einde van de middag klopt. Ook al doe ik dit werk al drieën half jaar. Gelukkig, en dat klop ik meteen af, hebben we nog nooit kasverschillen gehad." Veel mogelijk Vrijwel alle bekende lokethande lingen kunnen worden verricht "Er zijn slechts enkele zaken die wij hier niet doen. Voor het uitreiken van een kenteken bewijs moet je naar een ander postkantoor. Wij hebben ook geen vreemd geld. Voor alle andere PTT-zaken kunnen de mensen bij ons terecht", vertelt Wim van Rongen. "Je kunt bijvoorbeeld met één betaal cheque tot vijfentwintigduizend gulden opnemen. Door middel van een on-line verbinding met de PTT checken wij of het saldo toereikend is om het gewenste bedrag op te nemen. Dat bedrag wordt dan onmid dellijk van het saldo afgeschre ven. Het is ook mogelijk meer betaalkaarten in te wisselen. Dan duurt het langer voordat het totale bedrag wordt afge schreven. In de toekomst, mis schien al in het najaar, zullen mensen hier ook geld kunnen opnemen met alleen hun pin code, zonder een betaalkaart in te wisselen. Als collega's een bedrag willen opnemen dat hoger is dan drieduizend gul den, moeten zij dat minstens twee dagen tevoren even aan ons doorgeven. Want wij moe ten ook twee dagen vantevoren schriftelijk opgeven hoeveel geld wij willen bestellen voor de kas, in welke biljetten of munten, en hoeveel geld wij willen storten." Behalve geldhandelingen kun nen veel andere postzaken wor den geregeld. Van de verkoop van cadeaubonnen en staats loten tot het terugsturen van postorderpakjes en het afslui ten van girorekeningen. Even melden Wie een bankrekening heeft in plaats van een girorekening, kan voor het opnemen van geld terecht bij de Heineken-kas. "Daar kunnen Eurocheques worden ingewisseld. Verder hebben we er vreemde valuta op voorraad voor de medewer kers die een dienstreis naar het buitenland gaan maken. En er wordt natuurlijk veel geld op genomen of gestort op de spaar rekeningen van Heineken. Ook daarvoor geldt de regel dat opname van een bedrag boven de drieduizend gulden tevoren even gemeld moet worden. Bovendien moet de Centrale Salarisadministratie akkoord gaan met de aanvraag van zo'n hoog bedrag. De CSA moet ook toestemming geven als iemand bij wijze van uitzondering meer dan eenmaal per kalender maand geld wil opnemen van zijn rekening", vertelt Henny van den Bosch. Beide heren stonden er in het begin van hun huidige baan ver steld van dat er zoveel geld omging. "Ik had dat nooit ver wacht", zegt Van Den Bosch. "Maar je went er snel aan. Ik vind het echt een grandioze job. Elke dag doe je iets voor de mensen." Van Rongen heeft diezelfde mening. "Het is hier bijzonder afwisselend. Je hebt elke dag te maken met andere mensen en met andere vragen. Geen dag is hetzelfde. Dat houdt het boeiend."

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 14