Omwonenden geïnformeerd over milieubeleid Heineken heeft 24 mei de direct omwonenden van de brouwerij in Zoeterwoude geïnformeerd over het milieubeleid van Heineken en over de maatregelen die in de nabije toekomst de overlast van de brouwerij zullen verminderen. Tijdens een goed bezochte bij eenkomst, die in het ont vangstgebouw De Hooiberg werd gehouden, werd verteld dat het binnen enkele jaren mo gelijk zal zijn de geuroverlast met zo'n negentig procent te verminderen. Bovendien zal ook het verkeerslawaai rondom de brouwerij in Zoeterwoude in de toekomst belangrijk afne men. Maar behalve het bespre ken van de overlast door de Hei- neken-brouwerij voor omwonenden werd een belang rijk deel van de avond gewijd aan een presentatie van het mi lieubeleid van Heineken. Juist omdat Heineken op dit punt, zo hield Hans Twaalfhoven zijn gehoor voor, binnen de brouw- wereld voorop wil lopen. De opiwonenden kregen dan ook uitgebreid uitleg over het beleid van Heineken op het gebied van ondermeer energie besparing, waterzuivering, mi lieu-veiligheid, afvalverwerking en geur-uitstoot. Klacht Een belangrijke klacht van om wonenden betrof de afvalwa terzuiveringsinstallatie op het Heineken-terrein. Die moet in de zomermaanden, als de brou werij op volle toeren draait, op maximale capaciteit opereren. Met geluids- en stankoverlast als gevolg. Heineken kon de aanwezige mensen echter mel den dat naast de bestaande in stallaties een nieuwe zogehe ten 'voorzuivering' zal worden gebouwd. Deze nieuwe instal latie, die naar verwachting in de zomer van 1994 operatio neel is, zal ervoor zorgen dat de overlast van de afvalwaterzui veringsinstallaties tot het ver leden behoort. Een ander door de bewoners naar voren gebracht probleem was de geuroverlast als gevolg van het kookproces tijdens de bierbereiding. Heineken heeft beroep aangetekend bij de Raad van State tegen de regels die onlangs op dit punt door de provincie zijn opgelegd. Die regels zijn namelijk zö streng - volgens Pjotr van Oeveren (HTS) bovendien nog nergens ter wereld echt gerealiseerd - dat zelfs TNO in een onder zoeksrapport tot de conclusie is gekomen dat de opgelegde norm op dit moment technisch niet haalbaar is. Heineken liet weten wel dege lijk hard te werken aan het terugdringen van de stankover last. Milieu-expert Jos Verschure van de brouwerij in Zoeter woude, verklaarde een reductie binnen enkele jaren met zo'n negentig procent mogelijk te achten. "Maar daarvoor", zo zei hij, "is nog veel onderzoek nodig, dat deels samen met an dere brouwerijen in Nederland wordt gedaan." Heineken weet zich overigens gesteund door een onlangs in de Tweede Kamer aangenomen motie waarin een veel minder strin gente norm als acceptabel wordt bestempeld. Vrachtwagens Een derde discussiepunt was de overlast veroorzaakt door de vele vrachtwagens. Heineken- directeur Produktie Han de Goederen erkende dat de 250 vrachtwagens die per dag af- en aanrijden voor overlast zorgen. Maar hij voorspelde dat met het gereed komen van de aanslui ting van de NI 1 op de A4 zo'n tachtig procent van het vracht verkeer via de A4 zal rijden en de overlast voor de omwonen den dus belangrijk zal afnemen. Tegelijk zegde hij toe met de vervoerders van Heineken te gaan praten over het voor komen van het 's nachts naar elkaar toeteren door chauffeurs en ook te gaan be spreken of de geluidsoverlast door piepende remmen kan worden verminderd. Na afloop van de bijeenkomst bleken de omwonenden inge nomen met het initiatief van Heineken om hen over deze za ken te informeren. Velen gaven bovendien aan dat het met de overlast door de Heineken brouwerij uiteindelijk ook nog wel meevalt. Al liet een enke ling weten nadrukkelijk in de gaten te zullen houden of de toezeggingen die tijdens de bijeenkomst door Heineken waren gedaan, ook inderdaad worden waargemaakt. Hans Twaalfhoven (hoofd Technische Zaken en Energie Produktie Bier) was een van de sprekers

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 3