kantoorpersoneel naar de leg- kelder. De heer V.d. Veen had er de leiding. De eerste uren gingen snel voorbij, mede door herhaaldelijk bezoek. De voor uitzichten werden echter steeds slechter. Duizenden werden op ons terrein verza meld en na verloop van tijd weer afgevoerd (lopend richting Gouda). Daarbij speelden zich hartroerende taferelen af met de voor ons hek staande vrou wen en kinderen. De controle op het terrein was niet scherp. Zelf constateerde ik dat groe pen zich verspreidden als schoolkinderen zonder toe zicht en dat die en gene eens een kijkje in de stallen ging ne men. Het was logisch dat onder die omstandigheden verschei dene brutalen de geboden gele genheid grepen en op ons fa brieksterrein verdwenen. Het totale aantal hiervan liep tegen de honderd (kantoor, fabriek en gasten). Dat er aan het slappe toezicht ook goede zijden voor onze mensen verbonden wa ren, werd al gauw duidelijk toen Slijper, die in zijn huis was opgepikt, kans zag zich naar de controle te begeven, daar een kantoorjas aantrok en onmid dellijk hevig aan het schrijven toog. Hij liep na vele spannen de ogenblikken vrij rond. Koffer en deken waren natuur lijk verloren. Messcher had het geluk te behoren bij de laatste ploeg, die in de schuilkelder werd opgesloten. Daar zag dr. Mendlik kans hem ongemerkt uit te helpen. Toen onderweg een Duitser opheldering vroeg, leverde het antwoord 'Brauerei, Stroh holen' doortocht. Schuilplaats We besloten op de hooizolder te blijven. Toen echter bij het in treden van de duisternis een zeshonderdtal 'slaven' dat niet meer weggevoerd konden wor den, in de schuilkelder van de fabriek werd gelegerd onder be waking van Duitse militairen, werd de toestand enigszins pe nibel, omdat de hooizolder hier slechts één verdieping boven ligt. Aan de trap, die van de hooizolder naar beneden voert, stond een schildwacht. Daar door kon ons die avond geen Een foto, genomen op 31 maart 1943, van medewerkers van Heineken Rotterdam, vlak voordat zij de revue 'Da's dik in orde'zouden opvoeren. Liggend Koos Kamps jr. Op de eerste rij van links naar rechts de schrijver van dit verslag Gé Kleingeld, hr. Van Bandemer, hr. Van Woensel, hr. Plagge, Deen Hensen, Ans Brandt. Op de tweede rij Regisseur Pé Dorrenboom, Wil van Wattum, Liduin v.d. Poel, Wil Kristalijn, Cock van Wattum, Rietje Aanen, Betty Struyk. Op de derde rij Nel van Wattum, Wil de Bruijn, Annyvan Woensel, Hennyv.d. Meer, Dolly Scheffers, Giny Buursink, hr. Schroeter. Daarachter zittend Paula Wertenbroek, Ina Dijkxhoorn, mej. Agatz, DolfAgatz, Marian Scheffers, hr. Pols, Barry v.d. Berg. Staand Gé Ulenberg, hr. Steenhorst, J. van Brakel, Roel Keyzer, fosien Lockhorst, mej. A. de Raadt, mej. C. Ponjée, Hetty Veenendaal, hr. Giltay, R. Vestergaard. Achter hem Han Brandt, hr. V.d. Spek, hr. De Neef naast hem mw. Giltay. Geheel achteraan E. v.d. Hoff, P. Baard, Bep van Ginneke. warm eten worden gebracht. Die gehele dag heb ik slechts drie boterhammen gegeten! De rest is naar andere hongerigen gegaan, die minder bedeeld wa ren. Een onprettig ogenblik was het luidruchtig bezoek van Schalk, die om ongeveer elf uur met een pannetje eten van een der gasten naar boven kwam en naar onze gedachten de Duitse post onderaan de trap stellig moest alarmeren. Alles liep echter goed af. De dag was lang geweest, maar de nacht duurde eindeloos. Om half zes was het donker en aan gezien geen verduistering mo gelijk is op de hooizolder, wa ren we aangewezen op het spaarzaam en uiterst voorzich tig gebruik van enige zaklanta rens. Zo goed mogelijk werd voor allen een nachtleger in or de gebracht, terwijl het afge sproken toelatingsteken (vijf lange kloppen op de deur) van kracht bleef. Vrijwel iedereen (vervolg op pag. 18)

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 15