"Als je weet watje wilt, kun je je carrière voor een groot deel sturen" "We zullen ons klantgerichter moeten opstellen" dat, als je een general manager functie wilde, je het beste op een laag niveau kon beginnen. En het laagste niveau van general manager vind je in de aannemingswereld. Ik solli citeerde bij Boskalis en werd tot mijn verbazing aangenomen bij het Ingenieursbureau." Daar deed Van Limburg Stirum heel wat ervaring op in het buitenland. Hij werd naar Tsjaad uitgezonden en naar Libanon. "In Tsjaad werd ik tot economisch deskundige gebombar deerd om te beoordelen welke van de vele ontwikkelingsprojecten in Tsjaad het beste effect had op de betalingsbalans en het nationaal produkt van het land." Later volgde de overgang naar de Baggerdivisie, waar hij voor projecten in Nederland en Duitsland werkte. De overgang volgde naar de Pijpleidingsdivisie (1977), waar hij naar Algerijë als coör dinerend directeur van het Cogasco project werd uitgezonden en later naar Argentinië. "In Argentinië heb ben we voor drie miljard dollar een aardgasleiding aangelegd van een gas- veld in Centraal Argentinië naar een aantal grote steden in dat land. Toen de klus geklaard was, las ik in de 'Vers van 't Vat' van Boskalis dat ze een general manager zochten in Canada. Ik heb gesolliciteerd en werd aangenomen. Nu ik terugkijk, moet ik zeggen dat ik vreselijk veel geluk heb gehad. Want na mijn marine-tijd heb ik altijd kunnen doen wat ik wilde doen. Als je eenmaal weet wat je wilt, kun je je carrière voor een groot deel sturen." Heineken Van Limburg Stirum had graag voor Boskalis willen blijven werken. "Als ze het project in Canada verder hadden uitgebreid. Maar dat deden ze niet. Ik besloot daarom een andere baan te zoeken." Het gerucht dat de heer Heineken hem daarbij op het goede spoor zou hebben gezet, ontkent hij met klem. "Het was in het circuit Noordwijk, mijn woon plaats, bekend dat ik een andere func tie zocht. Ik werd uiteindelijk door de heer Van de Vijver (voormalig lid van de Raad van Bestuur, red.) opge beld zonder dat ik daartoe zelf het initiatief had genomen. Zijn werk terrein was destijds Noord-Amerika. We hebben elkaar in Toronto ont moet. De brouwerij zocht een nieuwe general manager voor Birra Dreher Italië met ervaring in een soortgelijke functie en ervaring in een Latijns land. Ilc kon bogen op beide en werd de nieuwe man." Hij geeft toe dat de stap een grote overgang voor hem persoonlijk bete kende. "Allereerst moest ik mij voor bereiden op een andere cultuur. In Canada volgde ilc al een spoedcursus Italiaans, zodat ilc de taal al sprak vóórdat ilc overging. Maar uiteraard had ik nog geen ervaring met de 'fast moving consumer goods', zoals een produkt als bier is. Ilc dronk het ove rigens wel, nog steeds. Ilc heb mij ter plekke ingeleefd in de consument en de markt. Biermerken zijn in Italië erg zwak. Het is daarom erg belang rijk dat je een goede relatie hebt c.q. opbouwt met je distributiekanalen. Als een consument in een café om een bier vraagt, moet zo'n onderne mer Heineken bier voorradig hebben. Onze taak daar is ervoor te zorgen dat dat zo is. In de periode dat ilc daar zat zijn opnieuw belangrijke stappen ge zet. Ons marktaandeel is van 16 pro cent (1984) gestegen tot 27 procent in 1992. Die groei is deels door acquisi tie en door overnames van Henninger en Ichnusa gerealiseerd. Deels ook door interne groei. Dreher heeft in Italië het premium-segment op de markt gecreëerd met het merle Hei neken. Daarom is Heineken in de ogen van de Italiaanse consument ook hèt premiumbier bij uitstek." Naar Nederland De voormalige general manager van Birra Dreher heeft het werken in Italië altijd als plezierig ervaren. "Italianen zijn buitengewoon intelligente en hardwerkende mensen. Ze tonen een enorme flexibiliteit en aanpassings vermogen en beschikken over een grote dosis levensvreugde." Niette min koos hij uiteindelijk voor een baan binnen Nederland. "Ilc wilde dat mijn kinderen (9 en 4 jaar oud, red.) in Nederland naar school zouden gaan en ook hier zouden opgroeien. Daarom zocht ilc naar een functie bij de brouwerij in Nederland. Het is uiteindelijk een kwestie van een paar weken geweest." Over zijn nieuwe functie zegt hij: "Ik kan Heineken Technical Services (HTS) niet inhoudelijk sturen, omdat ik dit vakgebied onvoldoende be heers. Ilc lean echter wèl en daarvoor ben ilc oolc in deze functie benoemd, een bijdrage leveren als manager. HTS is een echt mensenbedrijf. De directeur ervan moet goed met men sen omgaan, mensen goed kunnen beoordelen en bovendien ervoor kunnen zorgen dat mensen goed kunnen samenwerken. Dat is voor een belangrijk deel mijn taaie. Daar naast moet ilc mijn mensen kunnen motiveren. HTS is een organisatie vol ambitie. Een groot deel bestaat uit mensen met een hogere oplei ding. Het is de kunst ervoor te zorgen dat al deze mensen gemotiveerd hun werk kunnen en blijven doen, zonder dat ze afknappen op het feit dat binnen HTS maar weinig managers functies te vergeven zijn. Een ander belangrijk deel van mijn takenpak ket is de relatie met de werkmaat schappijen. Binnen HTS lean nog beter worden gekeken naar wat de klanten van ons verwachten. We zul len ons dus klantgerichter moeten op stellen. Daarbij zal mijn marlceting- ervaring een duidelijke rol kunnen spelen. Het imago van HTS is in het verleden onevenredig zwaar belast geweest. Een keer een oplossing aan bevelen die een stuk duurder uitpakt dan die van de concurrent, wil nog niet zeggen dat je met een slechte oplossing bent gekomen. We zullen ons echter nog creatiever moeten opstellen. Zeker als we mee willen dingen naar de titel 'beste ingenieurs bureau op ons terrein'." Tot slot Het einde van ons gesprek nadert. Nog even een vraag over de hobby's. Van Limburg Stirum aarzelt niet lang. "Ilc heb gelukkig het vermogen dat als ilc mijn kamer dichttrek het werlc lean vergeten. Daardoor heb ilc oolc tijd voor mijn andere hobby's, zo als golfen en skiën. Het zeilen heb ilc opgegeven. Dat is meer een vrijge- zellensport. En verder kook ilc graag. Oolc Italiaans. Uit ellc land waar ilc gezeten heb, heb ilc enkele recepten meegenomen. Die verzameling lean ilc in mijn huidige functie verder uitbreiden. Want oolc daarvoor zal ilc veel naar andere landen moeten reizen." Leopold van Limburg Stirum

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 5