De laatste der Kregels Deze maand komt er een einde aan 74 jaar familie Kregel bij Heineken. De laatste 'telg' van dit geslacht, sociaal contactenmedewer ker Lou Kregel, nam 11 maart in Zoeterwoude officieel afscheid van zijn geliefde brouwerij. Een terugblik. 199" 26 Lou Kregel toont aan het begin van ons gesprek vol trots een Vers van 't Vat van maart 1966, waarin een afscheidbericht is opgenomen van zijn vader. Op de foto staat een nog jonge Lou naast vader Kregel tijdens de re ceptie op 28 februari. "Mijn va der kwam op 17 september 1919 in dienst in de Rotter damse brouwerij. Thuis werd altijd over Heineken gesproken en het was eigenlijk niet meer dan normaal dat ook ik bij de Heineken brouwerij zou gaan werken", vertelt de Rotterdam mer. Sociale vaardigheden De Heineken-periode van Lou begon op 1 maart 1957. Hij be gon als chef Postkamer in Rot terdam. Later werd hij chef Plaatselijke Archiefdienst en op 1 april 1980 verhuisde hij mee naar de nieuwe vestiging in Zoeterwoude. Daar werd hij sociaal contactenmedewerker, de functie die hij tot zijn af scheid steeds met veel plezier vervulde. "Een sociaal contac tenmedewerker helpt actieven en niet-actieven bij uiteenlo pende problemen op het gebied van huisvesting, vut-regelin- gen en pensioneringen, langdu im i 4 rige ziekte en nog veel meer", vertelt Lou Kregel over zijn voormalige werk. "Daarnaast organiseert hij of zij de jaarlijk se uitstapjes, de kerst- en nieuwjaarsbijeenkomsten en de maandelijkse contactmidda gen. Het is heel leuk en dank baar werk en vereist uiteraard ook goede sociale vaardighe den. Je moet bijvoorbeeld goed kunnen luisteren en openstaan voor de problemen van ande ren. Als het nodig is, verwijs ik mensen door naar hulpverle nende instanties. Je maakt in dit werk zowel leuke dingen (bijvoorbeeld een 60-jarige brui loft) als verdrietige zaken (een begrafenis) meeEn vooral als je mensen goed kent, beleef je hun verdriet heel persoonlijk mee. Maar ik kan ook goed af stand van alle problemen en verdrietige zaken nemen. Dat moet ook wel in deze functie", aldus Lou. Lou Kregel heeft ook veel leuke dingen meegemaakt. Maar de fijnste herinneringen bewaart hij toch wel aan het financieel bijstaan van niet-actieven die nog van een heel klein pensioen moesten rondkomen en nog zelfstandig woonden. Mede werkers die in de jaren zestig hun pensioen kregen en in de ja ren daarop daarvan moesten rondkomen. "Zij konden van wege hun pensioen voor ver goedingen niet bij de sociale dienst aankloppen. Ze hadden immers een inkomen uit arbeid genoten. Ook kwamen ze niet in aanmerking voor een hogere huursubsidie, lagere bijdrage voor gezinshulp, enzovoort. Uiteindelijk moesten ze met minder geld rondkomen dan ie mand die alleen AOW kreeg. Ik heb velen van hen financieel kunnen bijstaan met geld uit het zogenoemde 'personeels- fonds-potje.' Een reservepot voor noodgevallen. Tegen woordig is dat niet meer nodig, omdat door de loonsverhogin gen ook de pensioenen hoger zijn geworden." Goede gesprekspartner In totaal werken er bij Heine ken nog drie sociaal contacten medewerkers. Dat zijn Sonja van Kooten in Amsterdam, Mirjam van der Linden in Den Bosch en Willemijn Wohlge muth in Zoeterwoude. Wille mijn werkte al eerder voor de actieve medewerkers van Pro- duktie Zoeterwoude, maar neemt met Lou's vertrek ook de niet-actieven van Zoeterwoude en Rotterdam over. De organi satie van de contactmiddagen in Rotterdam blijft voorlopig nog even in Lou's handen, die uiteraard ook als niet-actieve deze bijeenkomsten zal bezoe- Lou Kregel is een fanatiek A. golfer ken. Hij is daar inmiddels een oude bekende en krijgt er vaak oude foto's voor de achterpagi na van Vers van 't Vat. Lou Kre gel vormt altijd een goede ge sprekspartner voor de oud-gedienden uit de Rotter damse periode. Een situatie die Lou dankzij zijn vader en zijn eigen loopbaan ook goed heeft gekend. "Dat betekent overi gens niet dat een jonger iemand zo'n functie niet zou kunnen vervullen", meent Lou. "Alleen zal het contact dan anders ver lopen." De Rotterdammer weet nog niet of hij straks als niet-actie- ve, naast de organisatie van de contactmiddagen bij Heine ken, ook in het verenigings werk het sociale vlak zal op zoeken. "Misschien op den duur wel. Tenslotte houd ik er van met mensen te praten en voor hen open te staan. Dat heb ik van mijn vader. Hij stond bij Heineken ook bekend als een sociale vraagbaak, want bijna iedereen, van hoog tot laag, kwam met zijn problemen naar hem toe. Ik denk dat ik mij eerst maar eens helemaal ga richten op mijn hobby's en die heb ik genoeg: golfen, wande len, fietsen en tuinieren. Daar na zie ik wel verder. Ik moet tenslotte nog 62 worden."

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 26