m lijk twee en drie dagen en één terugkom-dag. "Tijdens de eer ste HOP-cursus is gebleken dat de periode tussen de eerste twee blokken te krap was. De cursisten moeten dan namelijk tijdens en na hun gewone werk uren ook een gedegen presenta tie in elkaar zetten. Dat bete- Mindmapping is een van de technieken die je leert kennen tijdens de HOP- cursus. Hier ziet u een voorbeeld van een mindmap. Het thema staat in het midden. Voor elke tak gebruik je een aparte kleur. Zo krijg je in één oogopslag antwoord op de vraag: "Waar Y ging het ook alweer over1 Rob Mulder (PZ Produktie A Z'Wou) nam deel aan de eerste HOP-cursus kent ondermeer veel gesprek ken voeren om de juiste infor matie boven tafel te krijgen. De eerste groep deelnemers heeft aangegeven dat daarvoor meer tijd moest worden gereser veerd. Dat is ook gebeurd. Ver der hebben we een onderdeel over marketing en commercie ingelast, omdat veel van de HOP-deelnemers daar in hun werk mee te maken hebben. En zij die er weinig mee te maken hebben, hebben na de cursus toch inzicht in die tak van on ze organisatie", aldus Sandra Gaarenstroom. Mindmapping De HOP-cursus biedt de deel nemers verder een breed aan bod van technieken en wetens waardigheden. Dat varieert van presentatie-techniek en inzicht in loopbaanontwikkeling tot ontspanningstechnieken (om gaan met stress) en teamsport oefeningen. Gastdocente Tineke van der Vorst besteedt aan dacht aan mindmapping (het op papier structureren en met ge bruik van meerdere kleuren vastleggen van gedachten over een onderwerp (zie illustratie)) en aan het zogenoemde 'meer- model' (in de bijbehorende groepsopdracht wordt duidelijk hoe mensen over zichzelf den ken en hoe ze door anderen worden gezien). Zelf actief Deelneemster Ester van Dus- seldorp (account-assistent Thuisverbruik Vrumona) is zeer te spreken over de nieuwe Heineken-cursus: "Ik vond het prettig dat je niet alleen hoefde te luisteren, maar zelf ook ac tief informatie moest inwin nen. Verder heb ik voor het eerst kennisgemaakt met ont spanningstechnieken. Dat was leuk, al is het niet zo dat ik me er ook nu nog mee bezighoud. Dat geldt ook voor mindmap ping. Het lijkt me aan de ene kant handig tijdens seminars, omdat je later in één oogopslag kunt zien welk verhaal je kreeg voorgeschoteld. Maar aan de andere kant zie ik me niet met al die viltstiften aan zo'n klein tafeltje zitten. Het ziet er zo rommelig uit. Belangrijk vind ik dat je tijdens de HOP- cursus voldoende leert over de Heineken-organisatie. En het is leuk dat je mensen ontmoet uit uiteenlopende on derdelen van Heineken. Vooral voor iemand die, zoals ik, bij Vmmona werkt." Ook HOPper Rob Mulder (Sec tor-personeelsfunctionaris Pro duktie Zoeterwoude) is en thousiast: "Ik vond het een heel positieve ervaring. Het pro gramma was afwisselend. Wat ik heel sterk vond was het sti muleren van het eigen initia tief. Als je wilde waren alle middelen voorhanden, maar je moest er wel zelf achteraan. Het was niet voorgekookt. He laas was de beschikbare tijd vrij kort. Toch ben ik door de cur sus in delen van de organisatie geweest, waar ik waarschijnlijk niet snel meer zal komen. Bij een drankenhandel bijvoor beeld en bij Vrumona. En ik ben een halve dag op pad geweest met een vertegenwoordiger." Dat de cursisten nu een tijd en aandacht vergende opdracht krijgen is ook nieuw voor de be trokken leidinggevenden. Zij krijgen vooraf een mededeling over wat de deelnemers te wachten staat. De tweede edi tie van het Heineken Oriënta tie Programma is 18 februari van start gegaan. Hoe vaak de HOP-cursus wordt gegeven is afhankelijk van het aanbod. Het is, net als bij Vogelvlucht, de bedoeling dat nieuwe mede werkers binnen een halfjaar deelnemen. 27 Hop-deelneemster Ester A van Dusseldorp (Vrumona) a v

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 27