Werken aan een moderne colonne Verantwoordelijk zijn voor je werk, zelf storingen oplossen en van begin tot het einde bezig zijn met het produkt. Dat houdt in het kort het werk in van Jan van der Kraan, bedieningsman op Colonne 6 in Zoeterwoude. Een portret. 18 Jan werkt sinds september 1991 aan Colonne 6, de nieuwe bliklijn in Zoeterwoude. En het bevalt hem prima. Samen met zijn collega's is hij verantwoor delijk voor het draaien van or ders en bedient hij de vullers, depalletizers, enzovoort. Jan is best een beetje trots op 'zijn ma chine'. "Dit is een hele moder ne colonne. Je kunt bovendien via de beeldschermen precies zien waar je mee bezig bent en welke orders worden gedraaid. Soms hebben we te maken met hele kleine orders. Die worden allemaal nauwkeurig via het beeldscherm gecheckt en na af loop door ons afgeboekt. Dat wordt later gecontroleerd door onze groepsleider." "Deze colonne is wat dat betreft echt een stap vooruit. Er wer ken veel minder mensen aan. Ik .werk in een ploeg van acht man. Vroeger werkte ik met meer mensen aan een colonne. Wer ken in een kleine ploeg vind ik plezieriger. Bovendien krijg je aan deze colonne meer infor matie bij storingen en kun je ook zelf die storingen verhel pen", aldus Jan van der Kraan. "Ik voel me ook veel meer bij het produkt betrokken. Door de kleine bezetting van acht man, werk je echt als een hecht team. Je let ook op elkaar, want met een klein foutje kun je ve le hectoliters bier wegdraaien. En dat kost het bedrijf uiteraard handenvol geld." Vooropleiding fan heeft LTS als vooropleiding. Hij werkt sinds 1978 bij Heine- ken en begon zijn loopbaan bij Colonne 1. Vandaar werkte hij achtereenvolgens op Colonne 3, de exportlijn Colonne 5, weer een tijdje op Colonne 3 en ten slotte op eigen verzoek op de nieuwe bliklijn. "Deze colonne trok mij aan, doordat hij veel moderner is dan de anderen. Bovendien werk je hier in een veel kleiner team en ook die gedachte beviel mij goed", verklaart Jan zijn keuze. Jan heeft geen speciale cursus voor de machine ge volgd, maar kreeg een opleiding op de werkplek. Ook konden hij en zijn collega's tijdens de opbouw een paar dagen proef- lan van der Kraan A draaien om te wennen aan de moderne apparatuur en om uit te zoeken hoe de colonne in el kaar steekt. Daarnaast kregen de mannen een functiegerichte opleiding op de werkplek. "Als we meteen op deze lijn aan het werk hadden moeten gaan, was het niet gegaan", meent Jan. "Daar is deze colonne echt te ingewikkeld voor." Bezoek Coebergh Niet alleen Jan en zijn collega's zijn onder de indruk van de nieuwe colonne. Ook de heer Coebergh, lid van de Raad van Bestuur en verantwoordelijk voor de produktie-functie, stak zijn bewondering voor de blik lijn niet onder stoelen of ban ken. Hij bracht 11 december 1992 een werkbezoek aan Zoe terwoude, waarbij hij alle nieu we projecten bekeek en onder andere de officiële openings handeling van Colonne 6 ver richtte. "De heer Coebergh toonde zich erg enthousiast, ondermeer over ons project", vertelt Jan hierover. "Hij zei on dermeer dat hij zijn petje afnam voor wat hij gezien had. Zulke uitspraken stimuleren onze groep ontzettend. Op die ma nier heb je als team, maar ook als individuele medewerker eer van je werk."

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 18