inkstuk cht Duitse pullen De Onze oosterburen staan het meest bekend om het drinken van bier uit pullen. Waar je ook gaat of staat in Duitsland, bier kun je daar altijd in ;uw een stevige pul krijgen. Verzamelaar glas en collega Willem de Rooij doet dat lier- zelf liever niet. Niettemin bevinden de zich wel Duitse pullen in zijn (tot nu ken, toe) nog bescheiden verzameling van de pullen die ter gelegenheid van de destijds Heineken en nu Amstel- voetbaltoernooien werden uitgege ven. Daarvan mist hij overigens nog de pullen van het Amstel 714- en 715- toernooi, maar hij hoopt die nog eens via een lezer van Vers van 't Vat op de kop te tikken. De nieuwste aan winst in Willems verzameling is een Russische pul, die hij kreeg tijdens een Russisch bezoek aan het Ont vangstcentrum in Amsterdam waar De Rooij tapper-kelner is. 35.000 Willem is uiteraard niet de enige ver zamelaar van pullen in Nederland. Er bestaat zelfs een vereniging van. Har ry van Dijk uit Amstelveen is daar lid van. Hij heeft thuis een verzameling van 3500 bierpullen. Ook hier is een overtreffende trap te vinden, want Harry kent iemand met 35.000 pul len. Je zou je bijna afvragen waar iemand al die pullen laat. En hoe komt ie mand aan een dergelijk grote verza meling? "Soms begint het al jong: je krijgt een keer een pul voor je ver jaardag en besluit die te sparen. Soms komt het uit bier-interesse voort of heeft iemand een mooie pul van een vakantiereis meegenomen. Hoe het ook zij, een verzameling ontstaat op een gegeven moment. En wie er lang mee doorgaat, kan tenslotte een waardevol bezit creëren", aldus de verzamelaars. De inrichting van de tentoonstelling in Amsterdam. Links Riet Ketting rechts Bard Schiphorst Een van de tentoonstellingsvitrines A vandaar de opkomst van het bierglas in al zijn soorten en maten. Uit de Victoriaanse tijd stammen de versierde en doorzichtige bierpullen, eigenlijk te mooi om uit te drinken. Vaak werden ze gebruikt als pronk stukken. In Engeland dronk men tot de zestiende eeuw nog uit tinnen drinkgerei en dus ook uit tinnen bier pullen. Het was vooral de armere be volking die jarenlang uit goedkopere bierpullen bleef drinken, hoewel het aardewerk in de loop van de eeuwen aardig veranderde. De pullen kregen tinnen deksels en sommige werden van zilver gemaakt. Tegenwoordig kennen we vooral de delftsblauwe bierpullen, die in het Heineken Ont vangstcentrum als 'Happy Birthday- present' voor de toeristen en overige bezoekers worden gebruikt. 120 bierpullen. "Ik heb een tijd gehad dat ik ze allemaal weggaf", vertelt hij. "Er zijn toen verschillende naar ken nissen in Amerika gegaan. Daar zijn ze namelijk gek op bierpullen. Sinds kort ben ik weer begonnen met ver zamelen en nu staan de bierpullen thuis netjes in een soort vitrine op gesteld." De eerste die De Rooij kreeg was een houten pulletje uit het proeflokaal. Later volgden 'happy birthday-pul- len', Duitse en Limburgse pullen en

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 11