Tot eind december 1993 is in het Heineken Ontvangstcentrum te Amsterdam een tentoonstelling te zien over bierpullen: 'De stenen bierpul rechtgezet'. Drs. J. W.M. de Jonghoofd van de afdeling collecties Rijksdienst Beeldende Kunst Den Haag opende deze nieuwe expositie 12 februari. Eerder al dook Vers van 't Vat in de archieven èn bezocht de redactie een pullenverzamelaar: tapper-kelner Willem de Rooij uit Amsterdam. Van drinkbeker tot pi De geschiedenis leert ons dat de be kendste 'schedelbierpullendrinkers' de Germanen zijn. Zij dronken het bier liever uit schedels van bijvoor beeld dieren dan uit aardewerk. De eerste bierpul is volgens een legende ongeveer zevenduizend jaar geleden 'ontdekt'. De uitvinder heette de droomster Angerrèk. Zij was ge trouwd met de knapste man van de stam, die vaak op jacht was. Tijdens zijn afwezigheid, droomde Angerrèk over haar man en vergat ze haar huis houden. Zo gebeurde het op een keer dat bij haar mans terugkomst het brooddeeg in de vaten was bedorven. Angerrèk zag op het deeg een donke re jus liggen, die ze met haar vinger oplepelde. Ze vond dit 'bier' zo lek ker, dat zij ook haar man een slokje liet proeven. Ze bood hem het vocht aan in de schedel van zijn vijand. De eerste bierpul was geboren. Pronkstuk Bierpullen waren tot begin deze eeuw meer regel dan uitzondering. Het glas was veel minder bekend bij de bier drinkers. Tegenwoordig willen de meeste mensen zien wat ze drinken, Willem de Rooij met zijn verzameling

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 10