Heineken toont verantwoorde lijkheid 'Neem je verantwoordelijk heid'. Dat is het motto waarmee Heineken in drie TV-commercials wijst op de gevaarlijke combinatie van alcoholgebmik en verkeer. Wijzen op het gevaar van deel name aan het verkeer na alco holgebmik is natuurlijk niet nieuw. De campagnes van Vei lig Verkeer Nederland en de Postbus 51-spots doen dat al lange tijd met grote regelmaat. 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'. 'Zij reed 80, hij werd 4'. 'Rij alcoholvrij. Sommige katers blijven'. 'Geschept door een glas bier'.Het zijn bekende slogans, die voor zich spreken. Heineken is echter de eerste brouwer die de Nederlandse consument erop wijst dat alco holgebmik en deelname aan het verkeer niet samengaan. In de brochure die daags voor de uitzending van de eerste TV- commercial onder alle (oud-) medewerkers van Heineken Nederlands Beheer is verspreid, staat waarom Heineken hier voor heeft gekozen. "Als markt leider gaan we de negatieve aspecten van alcohol niet uit de weg. We vinden dat wij als Hei neken een maatschappelijke verantwoordelijkheid hebben. Daarom stond Heineken in 1980 mede aan de wieg van de STTVA (de Stichting Ver antwoord Alcoholgebmik). Daarom besteden we zoveel aandacht aan alcohol en werk. In de nieuwe campagne leggen we de nadruk op de gevaarlijke combinatie van alcohol en verkeer. We willen een bijdrage leveren aan het tegengaan van alcoholmisbruik. Heine ken neemt zelf zijn verant woordelijkheid." Zo luiden en kele uitspraken van Heineken Nederland-directeur Strobos in de brochure. Herkenbaar Er zijn drie commercials ge maakt met het motto 'Neem je verantwoordelijkheid'. Bij alle drie komt alleen een verkeers licht in beeld. Ondertussen is een kort gesprek te beluisteren tussen twee personen. Een ge sprek dat iedereen ongetwijfeld bekend voor zal komen. Zoals bij de dialoog tussen het echt paar, dat een verjaardagsfeestje bezoekt. Het is gezellig, er wordt gepraat, gedronken. Niets aan de hand. Als de vrouw haar man voorstelt naar huis te gaan, omdat de oppas ook naar huis moet, wil de man niet. "Nee, nog één pilsje". Het verkeerslicht springt onmid dellijk op oranje. En later op rood, als de man geïrriteerd "Neeee" uitroept wanneer zijn vrouw vraagt of zij niet beter kan rijden. In waarde laten Aan Wim van Rossum (manager Marketing Research Public Affairs) en Jan Schapink (Mar keting Communicationsmana- ger) de vraag waarom voor deze commercials is gekozen. "We kennen in Nederland diverse campagnes. Die van ons is daarop een prima aanvulling. Heineken heeft gekozen voor een andere benadering dan bij de bestaande campagnes het ge val is. We willen de ontvanger van de boodschap in zijn waar de laten. We gebruiken een volwassen toon en proberen de ander ervan te overtuigen dat je niet in de auto of op de brommer moet stappen als je alcohol hebt gedronken. Het is ieders eigen verantwoordelijk heid daarvoor te kiezen. We willen alleen de mensen er van bewust maken dat ze op een verantwoorde manier met hun verantwoordelijkheid moeten omgaan." Tijden veranderen In de Verenigde Staten brengen grote brouwerijen boodschap pen van dezelfde aard. In Euro pa is dat nog niet eerder gedaan. Heineken is de eerste brou werij. Het plan bestond al enige jaren. Tot voor kort achtte men de tijd nog niet rijp voor uitvoering. Maar de tijden

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 9