Prijzen Vrumona omlaag Vers van 't Vat op milieuvriendelijk papier A De postmix-installatie van Vrumona Bunnik De prijzen van de meeste Vrumona-produkten zijn per 1 januari verlaagd. Dit is het gevolg van de invoering van de Wet op de verbruiks belasting van alcoholvrije dran ken. Hierdoor is de suiker en frisdrankenaccijns komen te vervallen. Hoofd Horeca fan Colly van Vrumona: "De prijzen van fris in blik en fles zijn verlaagd. Dat geldt niet voor de postmix- verpakkingen (waarin frisdrank siroop zit) die in de horeca worden gebruikt voor het tap pen van frisdranken. Er bestaat namelijk nog wel een belasting op siropen. De verplichting tot het afdra gen daarvan ligt sinds 1 januari niet meer bij de houders van frisdrank-installaties maar bij de fabrikant. Daarom waren we genoodzaakt om de verbruiks belasting in de prijzen van post- mix-verpakkingen te verwer ken, zodat de betreffende af- fabrieksprijzen zijn verhoogd." Omdat de prijsverlaging van fris in fles en blik gering is heeft dit vooralsnog niet geleid tot afzetstijgingen. Zoeterwoude U heeft het waarschijnlijk helemaal niet opgemerkt, maar de Vers van 't Vat die u nu leest is gedrukt op ander papier. Het is wat steviger dan de papiersoort die we tot voor kort gebruikten. Belangrijker nog: het is milieu vriendelijk geproduceerd. In overleg met de drukker van dit blad, Kunstdrukkerij J.A. Luii Co, is gezocht naar een milieuvriendelijker wit papier. Van oudsher was het grootste milieuprobleem van de papier- en pulp-industrie het afvalwater dat vrijkwam bij het vervaardigen van pulp. Deze moet namelijk gebleekt worden om er wit papier van te kunnen maken. De industrie gebruikt daar chloor voor. Het chloor bevattende afvalwater van een papierfabriek is een belasting voor het milieu. Zuurstof-bleking Het nieuwe papier wordt ver vaardigd door de in het Finse plaatsje Oulu gevestigde fabriek 'Veitsiluoto'. Deze past sinds kort een nieuwe methode toe: zuurstofbleking. Die werkwij ze sluit het gebruik van chloor- chemicaliën niet volledig uit, maar beperkt het gebruik van chloor aanzienlijk. De zuurstof zorgt voor het grootste gedeelte van de bleking. Rob Woud van de Amsterdam se Kunstdrukkerij Luii Co: "De Finnen gaan nog verder in milieuvriendelijke maatrege len. Veitsiluoto geeft het afval water een biologische behande ling. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de zogenoemde 'actieve slibmethode', die bekend staat als de meest geavanceerde ter wereld. De vervuiling van het water wordt bovendien te ruggebracht door het onafge broken koken van de pulp. Ook heeft de fabriek de zwaveluit- stoot via de schoorsteen tot een minimum temggebracht. De rookgassen worden behandeld volgens de nieuwste wastech nieken, waarna ze worden verbrand." Overigens zijn ook de nieuwe groene verzendwik- ltels van Vers van 't Vat gemaakt van met zuurstof gebleekt papier. Drukker Rob Woud toont het nieuwe papier

Vers van 't Vat | 1993 | | pagina 16