Radioman èn fan van James Last A fan Sloos achter het mengpaneel bij de ziekenomroep Hij heeft een gulle lach, is veelal goedgehumeurd en is helemaal weg van het orkest van James Last. Deze verzamelwoede houdt Repromedewerker Jan Sloos uit Zoeterwoude al 27 jaar bezig. aanwinst laat zien. Ook pro beert hij elke cd, elpee of mu- ziekcassette die niet in Neder land is uitgekomen, toch voor zijn verzameling te bemachti gen. Verder spaart Jan verza- melcd's en elpees waar een nummer van het orkest van Ja mes Last op staat. "Dat zijn vaak kerstplaten of elpees met beroemde artiesten, die door Ja mes Last zijn begeleid." Maar het blijft niet alleen bij de ze verzameling. Jan Sloos, die lid is van de Engelse fanclub, zorgt ook voor de nodige con- certkaarten en eventueel ver voer voor de vele Nederlandse fans als het orkest van James Last naar ons land komt. Hij kent Last ook persoonlijk. "Het is een aardige man", vertelt hij hierover. "Ik heb een keer met hem gegeten in het Okura Ho tel in Amsterdam. Ik vermoed overigens dat hij volgend jaar met optredens stopt. Volgend jaar april geeft hij nog een con cert in de Royal Albert Hall in Londen, waar ik uiteraard ook naar toe ga. Dat zal waarschijn lijk zijn afscheidsconcert wor den. Hij is nu 63 en heeft al eens te kennen gegeven dat hij met de concerten wil stoppen. Mis schien blijft hij dan toch nog schrijven. Mijn verzameling hoeft hier echter niet onder te lijden, want voorlopig heeft zijn platenmaatschappij nog materiaal genoeg om cd's en cassettes uit te geven." Grote verzameling De Last-verzameling van Jan is intussen uitgegroeid tot zo'n 350 elpees, 80 cd's, 30 cassette banden en 35 videobanden. De ze muziek, maar uiteraard ook de andere platen en cd's uit zijn collectie, gebruikt hij voor zijn tweede grote hobby: de zieken omroep in Leiden. "Daar kwam ik in 1985 bij. Daarvóór heb ik vijf jaar in de 'piraterij' geze ten. Dat vond ik vanwege mijn verzameling toch vrij gevaar lijk worden. Het is illegaal en als je gesnapt wordt, ben je ook je platen kwijt! Later werd ik bij de ziekenomroep geïntro duceerd en daar werk ik nog steeds als vrijwilliger." Jan verzorgt elke zondagavond een muziekprogramma van 20.00 tot 22.00 uur. "Dat is heel dankbaar werk", vertelt hij. "Als ik nu moest kiezen tussen de piraterij en de ziekenom roep, zou ik altijd voor de zie kenomroep kiezen. Ik zou dit werk niet graag willen missen. Er komen veel verzoekjes van patiënten binnen, maar je maakt uiteraard ook droevige dingen mee. Zo kreeg ik een aantal weken achter elkaar op de zondagavond verzoekjes van een vrouw, die ik niet kende. Het viel dan ook op toen ze plotseling niet meer belde. La ter hoorde ik dat ze was overle den. Daar kan je niet echt droog onder blijven." Hoewel de ziekenomroep 24 uur per dag uitzendt, gaat het uiteraard niet altijd om live programma's. "We werken veel met geluidsbanden. Er is echter een uitzondering op. Dat is met Kerstmis, de 25-ste. Dan zijn al le 28 vrijwilligers van de om roep 24 uur in de weer om de pa tiënten muzikaal te vermaken. Ook zorgen we er dan voor dat patiënten uit bijvoorbeeld het buitenland via de radio met hun familie of kennissen kun nen bellen. Zulke momenten zijn altijd ontroerend." Medewerkers die nog platen overhebben en ze niet meer draaien kunnen die tegen een eventuele vergoeding aan het AZL in Leiden kwijt. Graag via Jan Sloos (071-456637). Muziek is eigenlijk al jaren zijn grote hobby, getuige de 2000 elpees, 500 cd's en 400 casset tebanden die hij inmiddels in zijn woonkamer heeft staan. Maar sinds 1966 is hij vooral een grote fan van James Last. "Door een collega", verklaart hij. "Hij liet mij de elpee 'Non Stop A Go Go' van het orkest van Last horen. Schitterend vond ik dat. Wat een rust en romantiek straalde daar van uit. De muziek, die James Last Jan toont trots zijn verzameling zelf schrijft, pakte mij meteen en ik besloot de platen van de ze man en zijn orkest te gaan verzamelen." Buitenlands materiaal Jan Sloos spaart nu alles van de ze beroemde Duitse dirigent. Niet alleen elpees en cd's, maar ook muziekcassettes, video-op- namen van optreden en vele kranteknipsels. Bovendien pro beert hij uit elk land tenminste één elpee of cd van James Last te krijgen. "Daar moet echter wel 'made in en dan het be wuste land op staan", vertelt Jan terwijl hij trots zijn Japanse

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 14