Fanatiek sporter Zwemmen, schaatsen, langlaufen, skiën en hardlopen zijn enkele van de vele sporten die collega Arno Stap beoefent. En met succes. Deze administratief medewerker van de Centrale Debiteuren Administratie in Zoeterwoude heeft namelijk al vele titels en prijzen op zijn naam staan. Dat moeten er nog meer worden, want hij is stellig van plan zijn eigen records te verbeteren. Zijn eerste sport heeft nog steeds zijn voorkeur: zwem men. "Ik begon eind 1971 met deze sport. De keuze hiervoor was eenvoudig: mijn ouders woonden aan het water, waar door ik al heel jong vele uren kon oefenen. In het begin lukte het zwemmen niet zo goed, omdat de gewone schoolslag mij niet lag. Later leerde ik de rugslag en de borstcrawl. Die twee lagen mij duidelijk veel beter." Amo Stap legde zich vervol gens toe op het zwemmen in buitenwater en zwom al snel langebaanwedstrijden van 1, 2, 3, 4, 5, 8, 16 en zelfs 25 kilo meter. Dat wil zeggen in de zo mer. In 1982 deed hij in de cember mee aan een wedstrijd over een afstand van 130 meter door de Rhone in Genève, Zwitserland. En dat in buiten water van 2 graden Celcius! Daar eindigde hij van de 560 deelnemers op de veertiende plaats. Zijn favoriete afstanden bij de langebaanwedstrijden zijn de 2 en de 3 kilometer en de 1 kilometer bij de Masters, waar hij meestal bij de eerste drie eindigt. Maar ook op ande re afstanden weet Amo jaarlijks zijn persoonlijke records te bre ken. Zo werd Amo dit jaar der de van Europa bij de Masters op de 800 meter borstcrawl. Ook werd hij kampioen bij het meer- kampzwemmen (verschillende slagen op diverse afstanden) bij de Masters. Andere sporten Hij houdt zich met nog veel meer sporten bezig, zoals bij voorbeeld kanoën, windsurfen, hardlopen en schaatsen. Ook doet Amo veel aan triathlons mee (zwemmen, wielrennen en hardlopen). Bovendien is hij al jaren een fervent skiër. "Ik ging altijd met mijn ouders mee op wintersport. Later ben ik zelf gaan oefenen op een kunstski baan in Bergen, vlakbij Alk maar. Op die manier rol je in een bepaalde sport." In 1977 werd Amo Nederlands jeugd kampioen op de slalom in de sneeuw. Een prestatie waar hij nog steeds trots op is. In 1984 bleek Arno de snelste zwem mer te zijn bij het Nederlands kampioenschap triathlon in Al- mere. Een nieuwe bekroning op het vele trainen van Amo Stap. Maar ook het langlaufen is een favoriete sport, waar hij al en kele successen in heeft be haald. Zo werd hij in 1983 eer ste van het Holland combinatie-klassement bij de alternatieve elfstedentocht in Canada op de onderdelen 25 ki lometer langlaufen en 100 kilo meter schaatsen. Ook heeft hij in de Nederlandse marathon langlaufselectie gezeten. Behalve dat hij op sportief ge bied een druk baasje is, houdt Amo zich in de avonduren ook nog eens bezig met een zware studie. "Ik ben eigenlijk net be gonnen met de studie SPD (Staats Praktijk Diploma, red.). Maar ik geef eerlijk toe dat dat niet zo gemakkelijk gaat als je daarnaast al veel sport." Toch is hij net zo gemotiveerd voor zijn studie als zijn sporten. En dat zegt heel wat, omdat Amo bijna elk vrij uurtje in zijn sport- hobby's steekt. Ook vakantie- en ATV-dagen gaan totaal aan het sporten of de vele wedstrij den in binnen- en buitenland op. De meeste sporttrainingen vinden overigens in het week einde plaats. Ambitieus Voorlopig gaat Arno Stap met de meeste van deze sporten door. "Ik heb in het verleden een aantal prestaties geleverd, waar ik trots op kan zijn. An dere hadden beter gekund. Die Amo Stap tijdens de skimaiathon in het Zwitserse Engadin (1992) wil ik graag verbeteren. Zo hoop ik ooit nog eens eerste te worden met het langebaan zwemmen bij de Masters. Bij de duathlon (zwemmen en hardlo pen) zit ik nu al in de subtop. Ook dat geeft mij de motivatie om nog een tijdje door te gaan." Toch leek het er in 1988 even op of alle sporten voorgoed tot het verleden zouden horen. Ar no kreeg namelijk een zwaar ongeluk toen hij aan een triath lon meedeed. Een van de deel nemende fietsers week van het parcours af en kwam recht op Amo Stap ingereden. Gevolg: een frontale botsing, waardoor bij Amo alle banden die het sleutelbeen met de schouder verbinden in één mk werden afgescheurd. De tegenpartij had slechts een enkel schrammetje. Amo Stap zat vier maanden thuis en kwam daardoor van het stilzitten al snel twintig ki lo aan. "Die kilo's zijn er na hard trainen weer afgegaan. Hoewel ik in het begin niet meer zo vlug was als voor mijn ongeluk, ben ik door keihard te trainen weer heel dicht bij mijn oude niveau gekomen. De afge lopen vier jaar vormden dan ook een hele moeilijke en zwa re periode voor mij. Maar ik ben er bijna. Bovendien heb ik sinds kort een vriendin die ook heel sportief is aangelegd. Zij is een fanatiek lange afstand zwemster en heeft zelfs een paar keer het Kanaal 'bedwongen'", vertelt hij niet zonder trots. "We trainen vaak samen en dat stimuleert mij ontzettend om weer mijn oude niveau te be reiken. Ik ga nu zo goed moge lijk presteren."

Vers van 't Vat | 1992 | | pagina 26